Adet dönemleri kadınlar için psikolojik ve kimi zaman fiziksel olarak bazı zorluklar getirir. Ağrısı, sızısı, sancısı, şişkinliği derken çoğu zaman adet dönemi çok da iyi geçmez. Ama bir de adet dönemlerinin, adet kanamasının düzensiz gerçekleştiği durumlar var ki, işte bu çok daha sorunlu bir süreç oluyor. Böyle dönemlerde adet kanamasının bir an önce başlaması için kadın tüm gün kıvranabiliyor. İşte ergenlikte başlayıp menopozla sona eren bu adet dönemlerinin daha konforlu geçmesi için doğadan, doğanın sunduğu mucizevi ürünlerden faydalanmak gerekiyor. İşte tam da bunun için adet söktürücü besinlerden haberdar olmak gerekiyor.

Adet söktürücü bitkiler neler?

Yaşamımız boyunca sahip olduğumuz her hastalık, başımıza gelen her türlü sorun için doğada en doğalından bir çözüm mutlaka bulunuyor. Önemli olan bu doğanın gücünün ve zenginliklerinin farkında olmak ve neyin, hangi bitkinin neye iyi geldiğini bilmektir. Bu bakımda adet dönemi sorunları için de bitkiler, otlar, sebzeler, meyveler, hatta bazı doğal çaylar bulunuyor. İlk olarak adet söktürücü yiyeceklere bir bakalım!

#Kereviz

İçerdiği C ve K vitaminleri, folik, asit, kalsiyum, potasyum, sodyum ve lif bakımından kereviz tam bir sağlık deposu sebzedir. Özellikle zeytinyağlı yemeğinin kış ayları için bulunmaz bir besin olduğu biliniyor. İşte bu kereviz, tüm vücudumuzda faydalı olduğu alanların yanı sıra adet dönemleri için de çok değerlidir. Zira adet dönemlerinde kereviz yemeği, kereviz salatası ya da kereviz çorbası tüketerek bu sürecin daha konforlu ve sorunsuz geçmesi mümkün olur. Zira kerevizin, adet söktürücü özelliği bilinmektedir.

#Dereotu

Dereotu; içeriğinde bulunan A ve C vitaminleri, folik asit, demir, kalsiyum ve mangan sebeiyle çok değerli bir bitkidir. Genellikle yemeklere, salatalara, mezelere ve çorbalara tat ve koku vermesi için kullanılan dereotu, tek başına pek çok sağlık soruna çözüm olabilmektedir. Bu faydalarına bir de adet dönemini kolaylaştırıcı, bu dönemde bünyeyi rahatlatıcı özelliği eklenmektedir. Özellikle adet dönemlerinde pek çok şikayet hisseden kadınların bu süreçte salatalarda çiğ olarak dereotu tüketmeleri önerilmektedir.

#Havuç

Adet dönemlerinde yaşanan sorunları hafifletmeleri bakımından kereviz ve dereotundan bahsettikten sonra havucu anlatmak çok daha iyi olacaktır. Zira kereviz ve dereotu herkes tarafından severek tüketilmese de havucu büyük, küçük hemen herkes severek yer. Hem meyve hem de sebze olarak çiğ, pişmiş tüketilen havuç; A, B, C vitaminleri, potasyum, çinko, bakır ve lif deposu olmasıyla tanınan ve çok sevilen bir besindir. Çiğ olarak tüketilen havucun vücuttaki tüm eklem ve kasları rahatlatma özelliği adet dönemi şikayetleri için de çare niteliğindedir. Zira bu dönemde tüketilen çiğ havuç, rahim kaslarının fonksiyonlarını destekler, hormonların da dengeli bir şekilde salgılanmasını sağlar. Bu sayede adet dönemi daha sorunsuz bir şekilde atlatılabilir.

#Zerdeçal

Zerdeçal, yüzyıllardır mutfaklarda besin olarak ve alternatif tıbba yardımcı olarak tüketilen bir besindir. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar zerdeçalı, sağlıklı beslenmenin, bağışıklık ve sindirim sistemleri sağlığının önemli bir öğesi haline getirdi ve daha da yaygınlaştırdı. Güçlü bir antioksidan oluşu, kanseri önleyici özelliği, A, C vitaminleri, protein, potasyum, demir, demir, lif, faydalı yağlar içeriği sayesinde zerdeçalın tam bir sağlık deposu olduğu söylenebilmektedir. İşte bu mucizevi bitki, kadınların adet dönemlerini daha konforlu geçirmelerine yardım edici bir etki de göstermektedir. Adet döneminde zerdeçal tüketimi sayesinde adet sancılarını azalır, adet kanaması da daha düzenli bir şekilde gerçekleşebilir. Bu bakımdan adet dönemlerinde zerdeçalı; salatalara, yemeklere, çorbalara katarak ya da bal ile veya yoğurt ile karıştırarak tüketmek faydalı olacaktır.

Adet söktürücü bitkisel doğal çay tarifleri

Papatya ve biberiye çayı

Adet döneminde çokça ağrı, sancı sorunu olan, kanaması düzensiz gerçekleşen kadınlar birer tutam biberiye ve papatyayı sıcak suyun içine koyup demlemelidir. Yaklaşık 10- 15 dakikalık bir bekleme süresinin ardından ılık olarak günde 2 bardak içilebilir.

Atkuyruğu otu çayı

Adet dönemi şikayetlerinden kurtulmak için 1 yemek kaşığı at kuyruğu otunu 2 su bardağı kaynar suyun içine atıp, ağzı kapalı bir şekilde demlenmeye bırakmak gerekiyor. Ortalama 10-15 dakikanın ardından çay ılık olarak tüketilir. Fakat atkuyruğu otunun tadı bayağı acı olduğundan bir çay kaşığı kadar bal eklemek doğru olur. Bu çayı günde 2 bardak tüketmek yeterlidir.

Civan perçemi ve çörek otu çayı

Birer tatlı kaşığı kadar civan perçemi ve çörek otunu kaynamış 2 bardak sıcak suyun içine atıp 10-15 dakika süreyle ağzı kapalı olarak beklemek gerekiyor. Demlendikten sonra içine 1 çay kaşığı bal katarak tüketmekte fayda var.  Ancak günde 2 bardaktan fazla tüketmek önerilmez.

Çiriş otu çayı

Genellikle eklem ve kas ağrılarında, rahatsızlıklarında tedavi edici olarak tüketilen çiriş otu çayı, adet düzensizlikleri için de çözüm olarak içilmektedir. Bunun için 1 yemek kaşığı çiriş otunu 2 su bardağı kaynar suyun içine atıp 10- 15 dakika kadar demlenmeye bırakmak gerekiyor. Demlendikten sonra da 1 çay kaşığı bal ekleyerek ılık olarak tüketildiğinde çok etkili bir adet söktürücü görevi görüyor.

Çörek otu

Çörek otu denildiğinde ilk olarak akla üreme sisteminin sağlığına faydaları geliyor. Adet dönemlerindeki şikayetler için de 1 bardak içme suyunun içine 1 tatlı kaşığı çörek otu karıştırıp içmek öneriliyor. Bu sayede hem adet dönemi ağrıları, sancıları hafifleyecek hem de adet kanamaları düzene girecektir.

Kekik

Kekik adet söktürücü özelliğiyle bilinmektedir. Bu bakımdan adet dönemlerinde kekiği demleyip çayını içmek ya da balla karıştırıp sabahları aç karnına yemek faydalı olacaktır.

Siyah, mavi koho

Ülkemiz beslenme kültürüne biraz yabancı olan koho, çok uzun yıllardır hormon dengesini sağlamak ve adet dönemlerini düzenlemek amaçlı kullanılıyor. Özellikle de adet dönemindeki ağrı, sancı ve şişkinlikleri önleme özelliği dolayısıyla biz de artık kohoyu tanır hale geldik. Siyah ve mavi renkte olabilen koho, çay olarak demlenip ya da salatalara eklenip tüketilebilmektedir.

Alıç çayı

Alıç bize hiç de yabancı olmayan bir bitkidir. Özellikle de kırsak kesimlerde kadınlar çok uzun yıllardır adet dönemlerindeki şikayetleri azaltmak için alıç çayı tüketirler. Bunun için 1 tutam alıç, bir su bardağı sıcak suyun içine atılır ve 10 dakika bekledikten sonra alıç çayı içilir.

Kantaron çayı

Bizler kantaronu daha çok toz baharat halinde tüketiyoruz. Ancak adet dönemi şikayetlerinde iyileştirici etkisini görmek için kantaron çayı tüketmek gerekiyor. Bunun için 2 su bardağı kaynamış suyun içine yaklaşık 1 yemek kaşığı kantaron atıp 10 -15 dakika demlenmeye bırakmak gerekiyor. Demlenen bu çayı günde 2 kez ılık olarak aç karnına içmek adet gecikmesi ve diğer adet dönemi sorunlarına iyi gelir.

Adet söktürücü çay tüketecek olanlara öneriler

  • Burada sıralanan her hangi bir bitkiye karşı alerjisi, hassasiyeti olanalr tüketmemelidir.
  • Yukarıda tarifi verilen çayları günde 2 bardaktan fazla tüketmek bazı sorunlara yol açabilir.
  • Bu adet söktürücü çaylar, adet kanaması başlamadan 2 önceden tüketilmeye başlanabilir.