Kahverengi pıhtı gibi adet

Kahverengi pıhtı gibi adet

Kadınların ergenliğe geçiş döneminde başlayarak, menopoz dönemine kadar devam eden aylık kanamasına adet, (regl) denir. Adet olduğunuzda vücudunuz rahminizin astarını döker. Adet kanaması, rahim boynundaki küçük açıklık yoluyla, rahimden geçerek, vajina yoluyla vücuttan çıkar. Adet, düzenli bir şekilde gelmeye başladığında buna adet döngüsü denir. Adet döngüsü kişiden kişiye değişmekle beraber 3 ya da 5 gün sürmektedir.

adet-sokturucu-ilaclarDüzenli adet olmak vücudun üreme organlarının ve hormonların bir şekilde çalıştığının göstergesidir. Adet, vücudunuzu her ay hamileliğe hazırlayan bir süreçtir. Bir döngü, bir adetin başladığı günden gelecek adetin başladığı güne kadardır. Ortalama adet döngüsü 28 gündür. Adet döngüsü yetişkinlerde 21 günden 35 güne, genç kızlarda ise 21 günden 45 güne kadar değişkenlik gösterebilir. Adet döngüsünü ay boyunca hormonların artan ve azalan seviyeleri kontrol eder.

Adet esnasında, kalınlaşmış rahim duvarları ve fazla kan vajinanızdan dökülür.

Tipik bir adet dönemi nasıldır?

Adet her kadında birbirine benzemeyebilir. Adet miktarı, adet süresi ve kanama şekli de farklı olabilmektedir. Vajinadan gelen kan miktarına göre adetiniz hafif, orta ya da yoğun olabilir. Adet kanaması bazılarında parça parça yoğun olurken, bazılarında az miktarda gelebilmektedir. Bazılarında kahverengi pıhtı şeklinde geldiği de olabilmektedir. Adette anormallik olması halinde doktora başvurulmalıdır.

Adetle ilgili aşağıdaki sorunlarda, doktora başvurulmalıdır.

15 yaşına kadar adet görmediyseniz;  göğüslerinizin büyümeye başlamasından 3 sene sonrasına kadar adet görmeye başlamadıysanız ya da göğüslerinizin gelişimi 13 yaşınıza kadar başlamadıysa,

90 günden fazla adet olmadıysanız,

Adetin döngünüz düzenliyken birden aşırı düzensiz bir hal aldıysa,

Adet döngünüz 21 ya da daha az veya 35 ya da daha fazla günde bir geliyorsa,

Adet kanamanız 7 günden uzun sürüyorsa,

Normalden daha yoğun kanamalar yaşıyor ya da 1-2 saatte birden fazla ped ya da tampon değiştirmeniz gerekiyorsa,

Adetleriniz arasında kanamalarınız oluyorsa,

Adetiniz süresince şiddetli ağrılar çekiyorsanız ve mideniz bulanıyorsa doktorunuza görünmelisiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz