Uyku Apnesi Nedir ?

Uyku Apnesi Nedir ?

Uyku apne rahatsızlıkları, erkeklerde kadınlara göre iki kat daha sık görülüyor. Özellikle fazla kilolu olmak, uyku apnesi için adeta bir davetiye. Bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmalar sonucunda, uyku apnesi, uyku sırasında solunumun tekrarlayıcı bir şekilde durması ve tekrar başlaması gibi ciddi bir uyku rahatsızlığı olduğunu belirtiyorlar.

Özellikle boyun çevresinde biriken fazla yağlar, uyku sırasında solunum durması için önemli bir risk faktörüdür. Kadınlarda ise fazla kilo ile birlikte menopoz sonrasında üst hava yollarında daralma gibi rahatsızlıkların oluşabilir. Gün içerisinde çok fazla uyku haliniz varsa ve bundan dolayı oldukça rahatsızsanız uyku apnesi sorununuz olabilir. Bu gibi durumlarda kesinlike doktorunuza başvurarak en kısa sürede doğru bir tedavi almanız gerekiyor.

Uyku Apnesi Nasıl Oluşur ?

Uyku apnesi genelikle, yorgunluk, aşırı sinirlilik, horlama, dikkat bozukluğu gibi durumlar sonucunda ortaya çıkan bir uyku rahatsızlığıdır. Çağımızın önemli hastalıklarından biri olarak kabul edilen uyku apnesi, eğer kontrol altına alınmazsa ölümle bile sonuçlanabilir. Uyku apnesinin bu denli ciddi sonuçları doğuracağı konusunda toplumumuz malesef bilinçli değil. Bu rahatsızlığa yakalanan kişilerin %90, genellikle önemsemedikleri için ortaya çıkmaktadır.

Uyku apnesi, hayatımızı tehdit eden ciddi sorunlardan biri olmakla birlikte bu rahatsızlığı farketmek oldukça zordur. Genellikle uyku sırasında, kişinin eşi veya yakınları bu rahatsızlığı fark edebilir.

Uyku apnesi hangi doktor ?

Bu rahatsızlık için nöroloji veya psikiyatri uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz. Daha detaylı bilgi için aile hekiminize başvurabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz