Yeşil Kahve Çayının Faydaları

Yeşil Kahve Çayının Faydaları

Yeşil kahve çayının faydaları kavrulmuş kahvenin faydalarından çok daha fazladır. Kavrulmuş kahve, yanma sonucunda içeriğindeki klorojenik asit yok olur. Oysa klorojenik asit sağlık açısından oldukça önemli faydaları olan bir asit türüdür. Bu nedenle kavrulmuş kahve içimi nedeniyle bu asitin sağladığı faydalardan mahrum kalınır. Anca yeşil kahve tüketimi ile bu asit çeşidi tüketilmiş olur ve benzersiz faydalarından yararlanmış olursunuz. Yeşil kahve çayı tek bir yönlü olarak fayda sağlayan bir bitki çayı değildir. Kolesterolü kontrol etmeden tutun diş çürümesine, zihinsel fonksiyonlara kadar uzanan faydaları vardır. Bu yönüyle yeşil kahve, dünya çapında birçok kişi tarafından benzersiz faydaları nedeniyle tüketilmektedir.

Zayıflamayı Kolaylaştırır

Yeşil kahve içeriğindeki klorojenik asit sayesinde vücudun aşırı yağ depolamasını engeller. Bu sayede sizlerin kilo almasını engelleyen bir bitki çayıdır. Aynı zamanda herkesin bildiği gibi kahve çekirdekleri kafein içeren bir besindir. Yeşil kahve içeriğinde kafein miktarı da fazladır. Kafein vücudun sindirim metabolizmasını hızlandırarak kilo vermenizi sağlar. Son yıllarda bir çok diyet uzmanı tarafından diyet programlarına dahil edilen yeşil kahve çayı ile zayıflama etkili sonuçlar alınabiliyor. Zayıflamak isteyen herkes programlarına bir yeşil kahve çayı eklemesi gerekir. Böylelikle daha kısa sürede ötekine kiloya ulaşabilirsiniz.

Kan Şekerini Azaltır

Yeşil kahve, içeriğindeki klorojenik asitin karaciğer şeker yani glikoz depolama yeteneğini etkilediği yapılan araştırmalar sonucu tespit edilmiştir. Bu sayede yeşil kahve bitki çayı ile karaciğerde depolanan glikoz miktarı arttırılarak kanın şeker değerleri düşürülebilir. Özellikle şeker hastaları için daha geliştirilerek tedavi amaçlı kullanılması beklenen yeşil kahve ile bu kişilerin kan şekeri değerleri düşürülebilir. Kan şekeri sorunu olan kişilerin düzenli olarak yeşil kahve çayını tüketmeleri sağlıkları açısından oldukça faydalı bir yol olacaktır.

Kan Basıncını Düşürür

Yeşil kahvenin bilimsel olarak kanıtlanan bir diğer faydası da yüksek kan basıncını düşürmesidir. Girişte de belirttiğimiz gibi klorojenik asit oldukça faydalı bir asit çeşididir. Bu faydalarından bir diğeri de kan basıncı üzerindeki olumlu etkisidir. Klorojenik asit aşırı kan basıncı oluşumunu engelleyen bir maddedir. Yeşil kahve tüketimiyle kan basıncı düşürülerek daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Özellikle yüksek kan basıncı şikayetleri olan kişilerin muhakkak tüketmesi gereken doğal bir bitki çaydır.

Zihinsel Fonksiyonları Hızlandırır

Yeşil kahve yüksek miktarda kafein içeren bir bitkidir. Yapılan ve kamuoyu ile paylaşılan bilimsel bir araştırmaya göre kafein maddesinin zihinsel bazı fonksiyonları normal zamanlarda göre yüksek oranda arttırdığı kanıtlanmıştır. Özellikle sabahları içilecek bir yeşil kahve ile zihinsel fonksiyonların hızlanması nedeniyle daha verimli çalışabilirsiniz. Özellikle odaklanma, farkındalık gibi zihinsel özellikler üzerinde etkili bir içecektir. Yeşil kahve çayının etkileri içerisinde en önemlisi belki de zihin üzerinde oluşturduğu etkilerdir. Yeşil kahve ile güne başlayarak daha verimli ve dolu bir gün geçirebilirsiniz.

Kanseri Yeşil Kahve İle Yenin

Kahve çekirdeği zengin antioksidanları bünyesinde barındıran bir bitkidir. Bu bitki türündeki antioksidanlar vücudun içerisinde bulunan serbest zararlı radikallerin yok edilmesini ve atılmasını sağlar. Kanser gibi hastalıkların genel nedeni bu zararlı serbest radikallerin vücuda yerleşmesi ve yayılmasıdır. Yine yapılan bir bilimsel çalışmaya göre yeşil kahve içeriğindeki antioksidanlar sayesinde bu serbest zararlı radikallerin vücut içinde dağılması ve büyümesi engellenmektedir. Dolayısıyla kanserli hücrelerin daha geniş bir alan yayılmasını engelleyen yeşil kahve böylelikle kanserle mücadele açısından oldukça önemli bir faydası olan bir bitkidir. Bilimsel olarak kanıtlanan bu duruma göre yeşil kahve çayı tüketimi 4 çeşit kanser türünün gelişmesini engeller. Bu sayede kanser hastalığına yakalanmış kişilerin kanserle mücadele etmelerini daha da kolaylaştırır.

Enerji Kaynağıdır

Yeşil kahve aynı zamanda gün içinde ihtiyacınız olacak büyük miktarda enerjiyi bize sağlayan bir maddedir. Güne başlamadan içeceğini bir yeşil kahve çayı ile gün boyu enerjik hissedebilir ve özellikle halsiz hissetmekten kurtulabilirsiniz. Sadece enerji veren bir içecek olmayan, aynı zamanda kendinizi canlı hissetmenizi sağlamaya yarayan bir bitki çayıdır. Dolayısıyla enerji ihtiyacınızın çoğunu bir fincan yeşil kahve ile karşılayabilir bu sayede hem kilo yapamayacak bir beslenme alışkanlığı kazanabilirsiniz. Yağ ve karbonhidrat içermeyen bir bitki çayı ile daha fazla enerji temin edebilirsiniz. Yeşil kahve çayı, doğal bir enerji kaynağıdır.

Alzheimer Hastalığına Karşı Korur

Yeşil kahve çayı kavrulmamış kahveden elde edilen bir bitki çaydır. Daha önce de belirttiğimiz gibi zihinsel fonksiyonlara çok önemli olumlu etkileri vardır. Bunlardan biri de odaklılık ve hafıza fonksiyonudur. Yeşil kahve ile unutkanlığa neden olan Alzheimer hastalığına karşı kendinizi korundu olursunuz. Çünkü yeşil kahve beyni daima uyanık tutarak hafıza sorunlarının oluşmasını engeller. Bu sayede uzun vadede ve daha çok yaşlılık dönemlerinde görülen ancak görülme yasak gittikçe düşen bu hatırlamama hastalığına karşı tedbir alabilirsiniz. Daha güçlü ve daha taze bir hafıza fonksiyonu için yeşil kahve çayı tüketimi faydalı olacaktır.

Yaşlanmayı Yavaşlatır

Yeşil kahve çayı aynı zamanda yaşlanma karşıtı etki gösteren bir maddedir. ORAC adlı bir antioksidan ile vücudun doğal yaşlanma işleyişini yavaşlatarak sizlerin daha uzun bir süre genç kalmanızı sağlar. Bu sayede düzenli olarak tüketilen bir yeşil kahve çayı ile daha çok genç kalabilirsiniz. Her yönüyle faydalı olan kahve çayı bir çok ülkede bu amaçla kullanılan bir bitki çayıdır. Evrensel olarak yaşlanma karşıtı bir doğal tedbir olarak tüketilmektedir. Yeşil kahve çayı ile daha sağlık ve daha genç kalacaksınız.

Düzensiz Bağırsak Hareketlerini Engeller

Yeşil kahvenin faydaları arasından bir diğeri de bazı kişilerde görülen düzensiz ve kronik bağırsak hareketlerini kontrol etmeye yardımcı olmasıdır. Bu sayede akşamları içeceğiniz bir yeşil kahve çayı ile bağırsak hareketlerini kontrol edebilirsiniz. Her yönüyle faydalı olan yeşil kahve çayı tüketimini düzenli olarak gerçekleştirmeli ve bu gibi istisnai etkilerinden faydalanmalısınız.

Antioksidan Kaynağıdır

Yeşil kahve çayı içerisinde onlarca faydalı antioksidan ve mineraller barındırır. Bu sayede vücudun zararlı oluşumlara karşı güçlenmesini sağlayarak bir çok hastalığın ortaya çıkmasını engeller. Ayrıca vücuttaki hastalıkların kolay ve kısa bir sürede yenilmesini kolaylaştırır. Kanser gibi ciddi hastalıkların bile ilerlemesini yavaşlatır. Antioksidan ve klorojenik asit sayesinde yeşil kahve sizlere birçok fayda sağlayan bir bitkidir. Bu bitki çayını tüketerek her yönüyle daha sağlıklı bir vücuda kavuşacaksınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz