İşitme Cihazı Çeşitleri

İşitme Cihazı Çeşitleri

Sosyal iletişim kurmanın ilk adımı duymaktır. Yeterli seviyede ve kalitede duymanın (işitmenin) gerçekleştirilemediği durumlarda, insanın sosyal çevreden uzaklaşma ve kendi içine kapanma riskleri bulunmaktadır. Bu durum ise, ilerleyen zamanlarda ciddiye alınması gereken psikolojik bir sorun haline gelebilmektedir.

 Duyma işlevindeki yetersizlik, operasyonel veya ilaçla tedavi yöntemleriyle iyileştirilemeyecek şekilde ilerlediğinde, işitme cihazlarının kullanılması önerilmektedir.

 İşitme cihazları elektronik cihazlar olup, duyma engeli ya da yetersizliği yaşayan kişilere işitme işlevinde yardımcı olan cihazlardır.

 İşitme cihazları sayesinde, diğer insanların konuşmaları daha anlaşılır olmakta, çevredeki diğer sesler daha rahat duyulabilmektedir. Bu cihazlar, etraftaki seslerin kulağa daha güçlü bir titreşimle ulaşmasını sağlayarak, işitme kaybı yaşayan kişinin seslerin farkına varmasına ve işitme yeteneklerini iyileştirmesine olanak sağlamaktadır.

 Cihazın gerekliliğine ihtiyaç duyulduğunda öncelikle, duyma yetersizliği yaşayan kişinin kulak muayenesi gerçekleştirilir. Bu muayenede, kulağın içinde ya da dışında herhangi bir fiziksel hasar (zedelenme, dış kulak eksikliği, yaralanma) olmadığı tespit edildiğinde, kulağın işitme cihazı kullanımına uygun olduğu belirlenmektedir. Şayet dış kulak eksikliği varsa, öncelikle hastaya sentetik malzemeden yapılmış bir dış kulak uygulanmaktadır. Duyma yetersizliğinin orta kulakta olduğu tespit edildiğinde, işitme cihazlarının kullanımı uygun olmaktadır. İşitme cihazı, orta kulak ve iç kulak bağlantısının bulunduğu oval pencereye yerleştirilmekte, dışarıdan gelen ses titreşimlerini yükselterek duyma işlevini gerçekleştirmektedir.

İşitme Cihazı Türleri Nelerdir?

 Çok çeşitli işitme cihazı türleri bulunmaktadır. Bu cihazlar ve kısaca özellikleri aşağıda belirtilmiştir.

 – BTE olarak anılan kulak arkası işitme cihazları, kulak kepçesi arkasına yerleştirilmektedir.

 – RIC veya RIE olarak anılan hoparlörlü kulak içi işitme cihazı olup, ana kasa ve hoparlör olmak üzere iki bileşenden oluşmaktadır.

 – ITC, CIC veya ITE olarak anılan kulak içi ve kanal içi işitme cihazlarıdır. Bu tip cihazlar, kulak ölçüsüne uygun olacak şekilde özel üretim cihazlardır.

 – Kemik yolu işitme cihazları, gözlük tipi cihazlar olarak da bilinmektedir. Hava ve kemik yolları işitme bağlantısında açıklık olan kişilerde ve gözlük sapına monte edilerek kullanılmaktadır.

 – Cep tipi işitme cihazları, diğerlerine nazaran çok daha eski bir teknolojiye sahiptirler. Kulak içi veya kulak arkası tip işitme cihazlarının sıklıkla kullanılmasıyla birlikte, cep tipi işitme cihazlarının kullanımı çok azalmıştır.

Kaynak: https://www.siser.com.tr/en-kucuk-kulak-ici-isitme-cihazi/

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz