Anevrizma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anevrizma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Toplumda beyin kanaması olarak da bilinen anevrizma hakkında bilinmesi gerekenler anevrizma problemi birçok farklı etkenlere bağlı olarak meydana gelebilen ciddi bir sağlık sorunudur. Etkisini göstermesinden itibaren mutlak olarak tıbbi tedavi altına alınması gereken anevrizma problemi, geç müdahale sonucunda ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. Bazı belirtiler şeklinde ortaya çıkan anevrizma problemi erken müdahale ile birlikte başarılı tedavi sonrasında ortadan kaldırılabilmektedir.

Anevrizma Nedir?

Doğrudan beyin içerisinde yer alan atardamar duvarının zayıflamasına bağlı olarak meydana gelen anevrizma hakkında bilinmesi gerekenler anevrizma probleminde bu olumsuz duruma bağlı olarak balonlaşma durumu oluşabilmesi söz konusu olmaktadır. Daha çok doğrudan beyin damarlarının çatallanma kısmında meydana gelen anevrizma problemi ciddi bir beyin rahatsızlığı olup, henüz ilk belirtileri fark edilmesi durumunda hemen beyin hastalıkları servisine başvurulmasını gerektirmektedir.

Anevrizma Nedenleri Nelerdir?

Birçok farklı türden etkenlere bağlı olarak da meydana gelebilen anevrizma hakkında bilinmesi gerekenler anevrizma problemi dış etkenler sonucunda oluşabildiği gibi, doğrudan beyin içerisine olumsuz etki yapabilen iç etkenlere bağlı olarak da meydana gelebilmektedir. Anevrizma problemine neden olan etkenler ise şunlardır;

 • Hiper tansiyon ve diyabet gibi ciddi kronik sağlık problemleri
 • Yoğun sigara ve alkol kullanımı
 • Doğrudan doğumdan gelebilen genetik yatkınlık durumu
 • Damar sertliği problemi
 • Bazı enfeksiyon türleri
 • Doğrudan dış kazalara maruz kalınması

Anevrizma Belirtileri Nelerdir?

Anevrizma probleminde görülen anevrizma hakkında bilinmesi gerekenler belirtiler ise şunlardır;

 • Başın herhangi bir kısmında meydana gelen baş ağrısı problemi
 • Bulantı ve kusma meydana gelmesi
 • Ense bölgesinde sertlik oluşması
 • Bulanık veya çift görme gibi görme bozuklukları oluşması
 • Işığa karşı hassasiyet oluşması gibi birçok belirtiler anevrizma problemi belirtileridir.

Anevrizma Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Meydana geldiği faktörler de göz önünde bulundurularak birçok farklı türden tedavi seçenekleri ile tedavi edilebilen anevrizma hakkında bilinmesi gerekenler anevrizma problemi tedavi sonrasında hasta bir müddet hastanede kaldıktan sonrasında, yeniden evine taburcu edilmektedir. Anevrizma probleminde başvurulan tedavi uygulamaları ise şunlardır;

1- Cerrahi Niteliği Bulunmayan Tedavi Yöntemi

Yalnızca takip edilen bu tedavi uygulaması genellikle henüz yeni etkisini gösteren anevrizma problemi tedavisinde uygulanmaktadır. İlgili doktor tarafından gerçekleştirilen bu tedavi uygulamasında hasta hastane ortamında anlık olarak gözetim altında bulundurulmaktadır.

2- Cerrahi Müdahale Tedavisi İle Anevrizmanın Kapatılması Tedavi Yöntemi

Meydana gelen anevrizmanın kliplenmesi yani tamamen kapatılması amacıyla uygulanan bu tedavi uygulaması sayesinde, oluşan anevrizmanın kısa süreçler içerisinde kapatılması sağlanmaktadır.

3- Doğrudan Damar İçi Tedavi Sayesinde Stendleme Tedavi Yöntemi

Bu tedavi uygulaması sayesinde beyin içerisinde yer alan anevrizmanın oluştuğu ilgili damar üzerinden stendleme tedavi uygulaması gerçekleştirilmekte ve bu sayede anevrizma problemi ortadan kaldırılmaktadır.

Ciddi bir beyin rahatsızlığı olması sebebiyle evde herhangi bir doğal tedavisi bulunmayan anevrizma hakkında bilinmesi gerekenler anevrizma rahatsızlığı tedavisinde risklerin de bulunabildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz. Ancak geliştirilen son sistem tedavi cihazları sayesinde anevrizma problemi tedavisinde başarı oranları oldukça yüksek olmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz