Her Derde Deva Yeşil Çay Mucizesi

  • SAĞLIKLI BESLENME
  • Her Derde Deva Yeşil Çay Mucizesi için yorumlar kapalı
  • 719 kez görüntülendi

Her Derde Deva Yeşil Çay Mucizesi

Ülkemizde genelde siyah çay yoğun olarak kullanılsa da yeşil çay emin olun siyah çaya göre çok çok faydalıdır. Yeşil çayın faydalarını ve yararlarını emin olun saymakla bitiremezsiniz.

Bu yazımızda yeşil çay nasıl demlenir, ne işe yarar, neye iyi gelir gibi sorularada yanıt bulacaksınız. Gönül rahatlığı ile günde 3 fincan yeşil çay içebilirsiniz. Daha fazlasında kafein olduğunu unutmayın.

Yeşil Çay nedir? Nasıl yapılır?
Siyah çay ile aynı bitkiden üretilir fakat gördüğü işlem çok farklıdır. Yeşil çay kısa bir işlemden sonra fermantasyona uğramadan fazla oksidasyona uğramadan kullanıma hazır hale getirilir, ancak siyah çay daha çok kavrulur ve fermantasyona uğrar bu da siyah çayın içindeki antioksidanları kaybetmesine yol açar. Yeşil çay içindeki kateşin maddesi, yeşil çay çok işlem görmediği için kaybolmaz bu madde özellikle polifenolle birlikte çok etkilidir. Yeşil çay yaklaşık 5000 yıldır Çin’de, Japonya’da ve Hindistan’da tıbbi amaçlarla kullanılmıştır.

Yeşil Çayın içindekiler(etken maddeleri)
Yeşil çay içindeki aktif maddeler kateşinler, epigallokateşin gallat (EGCG) gibi flavonoidler, polifenoller vardır. E vitamini açısından zengindir, Yeşil çay da krom, manganez, selenyum ve çinko gibi ve bazı phytochemical bileşikler karotenoidler, tokoferol, askorbik asit (C vitamini), mineraller bulunur. Güçlü bir antioksidandır içerisindeki mükemmel bileşenler sağlıklı yaşam için doğanın bize sunduğu armağanlardır.

Yeşil çay nasıl kullanılmaldır/ yeşil çayın hazırlanışı
Yeşil çay ya da yeşil çay extratı satan bazı firmalar günde 12 bardağa kadar içilebileceğinden bahsetmiş olabilirler bu sayıya çıkmanızı asla tavsiye etmiyoruz. Hatta toz halindeki yeşil çay ekstratlarini kullanmamanız daha sağlıklı olacaktır. Zira karaciğerinize yük binebilir onun yerine yaprak halinde satılan yeşil çayları kullanınız. Bir büyük fincana 1-2 çay kaşığı yeşil çay atabilirsiniz. Yeşil çayı kaynatmayınız yeşil çayın üzerine kaynamış su ekleyerek demleyiniz, demlenme süresi 2 dakikadan az 6 dakikadan fazla olmamalıdır.(bu konuda çeşitli görüşler mevcuttur) İçerisine şeker koymayınız(şekersiz içemeyenler ekleyebilir) Şeker yerine bal koyabilirsiniz ayrıca yeşil çayınıza nane ya da zencefil de ekleyebilirisiniz. Yemeğin üstüne Yeşil Çay içmeyiniz sabah aç karınla ve yatmadan önce aç karınla içerseniz çok faydalıdır.

Yeşil Çay’ın zararları
Sık idrara çıkma, Bulantı, kusma, uykusuzluk gibi zararlar söz konusu olabilir. Kafeine hassasiyeti olanlar içmemelidir.
He ne kadar kalp hastalıklarına iyi geliyor olsa da kalp, böbrek hastalıkları olanlar, psikolojik rahatsızlığı olanlar, pıhtılaşma sorunu yaşayanlar ve kanser hastaları doktorlarına mutlaka danışmalıdırlar. Hamile kadınlar, bebek emzirenler doktorlarına muhakkak danışmalıdırlar. Yeşil çayın erkeklere zararlı olduğu konusunda bazı sitelerde bilgiler var fakat araştırmamızda bu tür bilimsel bir bilgiye rastlamadık sadece kadınların yeşil çaydan organizma olarak daha çok faydalandıklarını söyleyebiliriz.

Yeşilçayın Faydaları
– Yeşil çay insan ömrünü uzatır ve insan sağlığına çok faydalıdır!
– Diyet yapanlar muhakkak kullanmalıdır.
– Anti hipertansif etkisi, anti bakteriyel etkisi, antiviral etkisi ve nöroprotektif etkisi vardır.
– Günde 5 fincan ve daha fazla yeşil çay içenler günde 1 fincandan az Yeşil Çay içenlere göre tüm hastalıklardan ölme oranları % 16 daha düşüktür. Yani Günde 5 fincan çay içenlerin ölüm riskleri %16 daha azdır.
– Günde 5 fincan çay içen kadınlar diğer kadınlara oranla %31 oranında kalp hastalıklarından korunmuş olurlar.

– Yeşil çayın Kansere faydası olduğu tespit edilmiş fakat Kardiyovasküler rahatsızlıklar (kalp hastalıkları) konusunda çok daha etkili olduğu belirlenmiştir.
– Yeşil çayın içindeki Polifenol adlı antioksidanlar Kalp hastalıkları için son derece faydalı eşsiz bileşenler içerir
– Kalp hastalıklarını önlemede ve yavaşlatmada yeşil çay içenler içmeyenlere göre %26 daha az risk taşımaktadırlar.
– Bakteriyel ve viral hastalıklara karşı direnç sağlar
– Nörodejeneretif hastalıkların önlenmesinde etkilidir.

– Alerjilere iyi gelir
– Artrit’ e iyi gelir
– Kemik- mineral yoğunluğunu arttırır
– Bağışıklık geliştirmeye yardımcı olur.
– Grip belirtilerini ve soğuk algınlığının yok etmede önemli bir yardımcıdır.

– Meme, pankreas, yumurtalık, kolerektal, ağız, kolon ve prostat kanseri gibi çeşitli kanser türlerine karşı müdahalede yeşil çay faydalıdır.
– İltihapları ve ödemleri engeller
– Diyabetle mücadelede yeşil çay size faydalı olabilir.
– İnmeleri engellemede etkilidir.
– Zindelik verir.

– Kan basıncını düzenler
– Obezite ve damar hastalıklarında dengeli beslenme ve egzersizle birlikte uygulandığında çok faydalı sonuçlar vermektedir
– Şeker hastalığını önlemede son derece faydalıdır.
– Alzheimer hastalığına ve hafıza bozukluğuna faydası araştırılmaktadır.
– Parkinson hastaları için muhakkak kullanılması gereken bir bitkidir.

– Diş çürümesini engelleyicidir.
– Böbrek taşlarının düşürülmesinde etkilidir.
– Yorgunluğun önlenmesi etkilidir
– Migreni hafifletir
– Ağız kokusunu giderir

Bu yazı yeşil çayın faydaları, yeşil çayın zararları faydası nelerdir, yeşil çay nasıl demlenir, yeşil çay nasıl yapılır, yeşil çay neye iyi gelir, yeşil çay neye yarar, yeşil çayda kafein var mı miktarı, yeşil çayın içindeki vitaminler neye yarar, yeşil çayla zayıflayanlar kilo verenler konusunda yazılmıştır.

yeşil çay neye iyi gelir, yeşil çay neye yarar, çocukta kansızlık nasıl anlaşılır, yesil cay neye yariyor, yeşil çay neye ii gelir, yeşil çay nasıl yapılır, yesil cay nasıl hazırlanır, yeşil çay kalp çarpıntısı yapar mı, siyah cay neye iyi gelirler, doğadan yeşil çay neye yarar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.