SPASTİK KOLİT – İRİTABL KOLON SENDROMU

  • HASTALIKLAR
  • SPASTİK KOLİT – İRİTABL KOLON SENDROMU için yorumlar kapalı
  • 742 kez görüntülendi

SPASTİK KOLİT – İRİTABL KOLON SENDROMU

SPASTİK KOLİT – İRİTABL KOLON SENDROMU: Bağırsakların ve özellikle kolonlar bölümünün kasılma bozuklukları sonucu birbirini izleyen kabızhk-ishal atakları, kabızlık sırasında ise keçi pisliği gibi küçük sert dışkıların çıkartılması, karnın alt yarısında dışkılama ile iyileşen karın ağrılarının geliştiği tabloya “Spas-tik kolit” denilmektedir. Bu bozukluğun mekanizması bilinmemektedir. Fakat genellikle sinirli kimselerde ortaya çıkmaktadır. Bu gibi kişilerin psikolojik kötü bir uyaranla karşılaşmaları halinde kolitis ülseroza gelişme riski artmaktadır.
Hastalarda kabızlık ve ishal nöbetlerinin birbirini izlemesi oldukça özgündür. Kabızlık sırasında çıkartılan küçük ve sert dışkıları da hastalık için çok özgün bir bulgu olarak değerlendirmek gerekir.

Hastaların kesinlikle bilmesi gereken nokta; bağırsaklarında herhangi bir organik bozukluğun bulunmadığıdır. Hastanın düzenli olarak bedensel etkinliklerde bulunması, spor yapması tedavide önemli bir rol oynamaktadır. Hastaların yatıştırıcı ilaçlar, antikolinerjik ilaçlar kullanmasında yarar görülmüştür.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.