Dudak Kuruluğu ve Çatlamalarına Bitkisel Çözümler

Dudak Kuruluğu ve Çatlamalarına Bitkisel Çözümler

Kuru ve çatlamış dudaklar uyarı vermeden her mevsimde oluşabilir .Genellikle kış ayı  yaklaştığından dudaklarınıza dikkat etmeniz  gerekir.

Kuru çatlamış dudakların sebeplerinden bazıları ise ; sigara, dudak yalama, dehidrasyon, kirlilik ve aşırı güneşe maruz kalmak ve kimyasal rujlar / dudak kremi kullanımından kaynaklanabilir. Dudak kuruluğu belirtileri ayrıca ;Pullanma , Kabuklanma,Yaralar,Şişme,Çatlaklar, Kanama dır.

 

Kuru dudakların tedavisi çok önemlidir çünkü tedavi edilmezse durum  daha da kötüye gidebilir. Vitamin eksikliğide dudak çatlaklarına neden olan temel faktörlerden biridir. Özellikle A , B , C , B 2 vitamini ve E vitamini açısından zengin gıdalar tüketmek gerekir.

Bu besin öğeleri besinler ile alınamıyorsa takviye olarak alınması önerilir. Bolca su içmekte kuru ve çatlak dudaklar için iyi bir çözümdür.

Fakat evde uygulayabileceğiniz basit ama çok etkili olan bazı bitki ve yağlar ile dudaklarınıza sağlıklı bir görünüm verebilirsiniz.

İşte evde uygulayabileceğiniz bitkisel çözümler :

* Aloe Vera

Aloe vera suyu çatlamış kuru dudakları iyileştirme gücüne sahiptir. Sadece taze aloe vera suyunu kuru çatlamış dudakları tedavi etmek için günde 2-3 defa uygulayın.

* Gliserin

Gliserin nemlendirici özelliklere sahiptir, bu nedenle uykuya geçmeden önce dudaklara iki damla uygulayarak çatlamış kuru dudakları iyileştirir ve onlara nem katabilirsiniz.

* Hardal yağı

Birçok kişiye garip geldiğini biliyorum, ancak kuru çatlamış dudakları tedavi etmek için gerçekten etkili bir çaredir. Kuru ve çatlamış dudakları tedavi etmek için dudaklarınıza  az miktarda hardal yağı uygulayın.

* Tereyağı

Tereyağı hem nem hem de mükemmel dudaklar için iyi bir seçimdir. Sadece biraz ılık tereyağını alıp uyumadan önce dudaklarınıza uygulayın. Pürüzsüz nemlendirilmiş dudaklar  için birkaç gün uygulayın.

* Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı da kuru, çatlamış ve çatlamış dudakların tedavisinde çok iyidir. Pürüzsüz dudaklar elde etmek için günde 3-4 defa dudaklarınıza az miktarda yağ uygulayın. Dudaklarınızı yumuşatıp nem katacaktır.

* Salatalık

Çatlak dudakları tedavi etmek için salatalık suyu da etkilidir. Sadece salatalık suyunu dudaklarınıza uygulayın. Mümkün olduğunca uzun süre bırakın ve pürüzsüz yumuşak dudaklar için bunu hergün dudaklarınıza uygulayın.

* Süt Kremi

Süt kremi mükemmel bir cilt yumuşatıcısıdır ve dudaklara uygulandığında ölü cildi ortadan kaldırır ve dudakları pürüzsüz hale getirir. Dudaklarınıza az miktarda uygulayın ve 10 dakika kadar kalmasına izin verin ve sonra soğuk su ile yıkayın.

* Hint yağı

Hint yağı, nemlendirme özellikleriyle zenginleştirilmiş olduğu için ağır yağdır. Kuru, pul pul ve çatlamış dudakları tedavi etmek için günde birkaç damla hint yağı uygulayabilirsiniz.

* E Vitamini

E vitamini yağı, çatlamış kuru dudakları anında tedavi etmek için çok etkili ve en iyi çözümdür. Piyasada kolayca bulunan E vitamini tabletlerini kullanabilirsiniz. Uyumadan önce uygulayın ve gece boyunca dudaklarınızda bekletin.


* Bal

Balın anti bakteriyel ve yara iyileştirici özelliği ile kuru dudakların tedavisinde çok iyi bir çözümdür. Bal dudaklarınızı besler ve ipeksi ve pürüzsüz yapacaktır. Dudaklarınıza her gün 15 dakika boyunca bir damla uygulayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz