Hazımsızlık Nedenleri Ve Tedavisi

  • Genel Sağlık
  • Hazımsızlık Nedenleri Ve Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 776 kez görüntülendi

Hazımsızlık Nedenleri Ve Tedavisi

Hazımsızlık, yaşam biçimindeki çeşitli alışkanlıkların sonucunda ortaya çıkar: Yağlı gıdalar tüketmek, baharatları aşırı kullanmak, çok fazla kafeinli ve gazlı içecek içmek ya da hızlı yemek yemek, çok yemek gibi alışkanlıkları sayabiliriz. Hazımsızlık, reflü, ülser, safra taşları gibi pek çok hastalığın da belirtisi olabilir. Hazımsızlığı önlemek için neler yapılabilir:
✔ Hızlı ve aşırı yemek tüketmemeye dikkat etmelisiniz.
✔ Sindirim sisteminizin hangi sebzelere karşı hassas olduğunu belirlemelisiniz. Çiğ sebzeler pişmişlere oranla daha fazla şişkinlik yapar. Sebzeleri vitaminlerini kaybetmeyecek şekilde kısa sürede buharda pişirebilirsiniz.
✔ Kuru fasulye ve nohut en fazla şişkinlik yaratan ve gaz yapan besinlerin başındadır. Baklagilleri pişirmeden önce suda bekletmek de doğru bir yöntemdir.
✔ Süt ürünlerine hassasiyet oldukça yaygındır. Rahatsız ediyorsa laktozsuz olanı tercih edebilirsiniz.
✔ Hazımsızlığı önlemeye yardımcı olmak için su içmelisiniz. Gazlı içecekler şişkinliğinizi arttıracaktır.
✔ Sindirimi güç olan, yağ oranı yüksek gıdalardan ve yemeklerden kaçmalısınız. Sağlıklı pişirme yöntemlerine yönelmelisiniz.
✔ Probiyotikler önemlidir. Yoğurt, sindirim sağlığına yardımcı, mide ve bağırsak dostu bakteriler içeren probiyotik kaynağıdır.
✔ Yürüyüş yapmak bağırsakların çalışmasını sağlayan en önemli etkendir. Her gün düzenli yürüyüş yapıldığında sindirim sistemi düzenli bir şekilde çalışır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.