Dondurmaya karşı Dondurulmuş yoğurt: Hangisi daha fazla yağ içerir?

Dondurmaya karşı Dondurulmuş yoğurt: Hangisi daha fazla yağ içerir?

Günümüzün yemek kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Yemeğinizi tatlı ve tatmin edici bir çölle bitirmeyi düşündüğünüz an iki belirgin seçenek ortaya çıkacak ve bunlar yoğurt ve dondurma. Her ikisi de eşit derecede lezzetli gıda maddeleridir ve çoğu zaman hangisinin daha sağlıklı olduğunu kanıtlamak için tartışma konusu olur. Dokuların ve özelliklerin değişmesi nedeniyle çoğu restoranın tek bir kişiye hem tatlıları hem de tek başlarına servis yapmayı tercih etmediğini bile fark etmiş olabilirsiniz. Herkes yoğurt ve dondurma arasında seçim yapma bu ikileminden geçti. Ve spor meraklıları, hangisinin diğer besin değerlerinde diğerinden daha iyi olduğunu bilmeye her hakka sahiptir.

Dondurulmuş  yoğurt  dondurmadan daha yağlı mıdır?

Hangi tatlıya daha yağlı olduğu sorusunu yanıtlamadan önce, yoğurdun ne olduğuna bir bakalım. Yaygın bir yanılgı, yoğurtun lor için sadece ikinci bir isim olduğudur. İyi değil.

Her ikisi de süt ürünleri olmasına rağmen hemen hemen aynı dokuda olmasına rağmen, fark hazırlık sürecinde yatmaktadır. Lor, kıvrılma adı verilen bir işlemle elde edilir. Kaynamış süte bir çay kaşığı lor suyu ekleyip geceleri oturmasını beklersiniz. Yoğurt hazırlamak için süte iki özel bakteri suşu eklenir. Yoğurt, lordan daha homojendir.

Dondurma, diğer taraftan, çöl olarak popüler bir şekilde yenen tatlandırılmış donmuş bir besindir.

Dondurmayı dondurulmuş yoğurttan ayıran en önemli bileşen kremdir. Dondurulmuş yoğurt, bu ana bileşenden yoksundur ve süt katıları ve süt yağları dahil olmak üzere sütten oluşur. Ayrıca mısır şurubu, tat vericiler, jelatin, emülgatörler ve yoğurt kültürü (fermantasyon sırasında eklenen iki spesifik bakteri suşu) içerir.

Her iki çöl arasındaki fark aşağıda listelenmiştir:

Dondurma ve Yoğurttaki Yağ İçeriği:

Hazırlık süreci sadece farklı değil, aynı zamanda içerdikleri yağ ve şeker miktarı da değişiyor. Krema, dondurmaya yoğurtta olduğundan daha fazla yağ verir. Miktar, her porsiyonda 14 gram yağdan 0-4 gram arasında değişebilir. Düzenli bir vanilyalı dondurmanın içindeki yağ içeriği, bir dondurulmuş yoğurt porsiyonundan çok daha fazladır, çünkü donma kültürün özünü tahrip eder. İlginç bir şekilde, ‘az yağlı’ veya ‘az yağlı’ dondurma çeşitleri yağı azaltabilir, ancak ‘yağsız’ yoğurt tamamen azalır. Bu, belirli bir miktar yağın dondurmada kaldığını gösterir.

Dondurma ve Yoğurtta Şeker İçeriği:

Şeker miktarı, farklı marka dondurma ve yoğurtlara göre ortalama olarak değişebilir , bir bardak dondurma yaklaşık 30 gram şeker içerirken, dondurulmuş yoğurt 15 ila 40 gram arasında bir yerde bulunur. Çoğu zaman üreticiler dokusunu geliştirmek ve donmuş yoğurda ilave bakteri ekler ve bakteri suşlarının etkisinin bir sonucu olarak keskin tadı giderir. Yoğurttaki şeker içeriği kadınlar için günde 20 gram, erkekler için günde 36 gram ile sınırlıdır.

Dondurma ve Yoğurtta Kalori İçeriği:

Karar verici bir faktör olarak hareket eden kalori sayımıdır. Dondurma, dondurma tarafındaki kalori ölçeğini yatırır, porsiyon yaklaşık 267 kalori içerir. Aynı miktarda yoğurt yaklaşık 214 kaloriye sahiptir – bu, genellikle diğer tüm önemli etkenleri ihmal ederek insanların dondurmayı seçmelerine neden olan bir şeydir. Hem yoğurt hem de dondurmanın kalorisi, her ikisi de tam yağlı süt ürünlerinden hazırlanırsa benzer sayılabilir.

Probiyotikler:

Yoğurt yapımında kullanılan bakteri türlerine ayrıca yoğurt kültürü veya probiyotik denir. Dondurma sıfır probiyotik içerirken dondurulmuş yoğurt normal yoğurtla aynı miktarda bakteri içerir; ikisi arasında göze batan bir fark var. Bakteriler her zaman donma basıncında hayatta kalmazlar. Bu adım, donmuş yoğurtun sağlıklı bir sindirim sistemini desteklemesini önler ve ayrıca yoğurt için iyi bir alternatif sayılmadığını açıklar.

Bölüm İçeriği:

Dondurmayla yoğurt arasında seçim yaparken çok önemli bir nokta, insanların kendilerini daha fazla yiyebileceklerini düşünmeleri için kandırmalarıdır. Çöller geldiğinde anlamanız gerekir; küçük bir bardak oldukça büyük. Bir araştırma, çölde tek bir porsiyonda toplam 300-400 kalorinin bulunduğunu onaylamıştır. Ve eğer yağmur yağmaları eklerseniz, 100-200 kalori daha ekleyeceksiniz. Aynı dondurma üstüne çikolata cips ile gider.

Bütün yoğurt eşit değildir ve bütün yoğurt düşündüğünüz kadar sağlıklı değildir. Bir dahaki sefere, yoğurtunuzu seçmek üzeresiniz, ısıl işlem görmüş yoğurt yerine ‘canlı ve aktif kültürleri’ tercih ediyorsunuz. Bağırsak dostu probiyotikler, ihtiyaç duyulan bazı proteinler, kalsiyum ve fosfor alacaksınız. Organik olun ve yapay büyüme hormonlarından kaçının.

Meyvemsi ve tatlı bir tat elde etmek için doğal şekersiz yoğurt satın alın ve bazı meyveler veya çiğ bal ekleyin. Eklenen meyvelerle yoğurt tercih ediyorsanız, rahatlık için, tatlılık eklemeden önce hangi meyveleri içerdiğini kontrol ettiğinizden emin olun; Aksi halde içinde meyveden daha çok şeker vardır. Mısır şurubu meyvesi, konsantre tatlılık ve yapay tatlar hendek. Her şeyde olduğu gibi yoğurtu makul miktarlarda yiyin ve istediğiniz kadar tadını çıkarın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz