Erkeklerde ve Kadınlarda Kısırlık Belirtileri

Erkeklerde ve Kadınlarda Kısırlık Belirtileri

Yazımıza başlamadan önce bazı önemli noktalara değinmek istedik. Kısırlık konusunda halk arasında yer edinmiş bütün kulaktan dolma bilgilerden uzaklaşarak bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu internet sitesi de dahil olmak üzere doktorlar ve sağlık kurumları dışında hiçbir adres sizi bu konuda aydınlatamaz. Sadece bilgi vermek varsa aklınızda bulunan soru işaretlerine cevap vermek için böyle bir yazı hazırladık. Umarız size faydası olur.

Kısırlık Belirtileri

Öncelikle kısırlık üzerinde durmak istiyoruz. Kısırlık nedir? Herhangi bir korunma yöntemi tercih edilmeden bir sene boyunca düzenli sayıda ilişkiye girmenize rağmen çocuk sahibi olamadıysanız kısırlıktan söz edilebilir. Söz edilebilir diyoruz çünkü bu noktada en doğru bilgileri yapılan tetkikler sonucunda doktorunuz size iletecektir. Böylesine bir durum meydana gelmiş olsa bile kesinlikle stres ve ümitsizliğe kapılmadan bir doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Rakamsal bilgilere değinecek olursak her on evli çiftten bir tanesinde görüldüğünü ve iki çeşit infertilite olduğunu belirtebiliriz. Bunlar daha önce çocuk sahibi olanlar ve hiç çocuk sahibi olamayanlar şeklinde ikiye ayırmak mümkün olacaktır.

Yaş İlerlemesi Kısırlık Nedeni mi ?

Yaşın ilerlemesi hamile kalma şansını azaltmaktadır. Aynı durum tabi ki tüp bebek başarısı için de geçerlidir. Ne yazık ki ilerleyen yaşlarda hamile kalan anne adaylarının daha fazla düşük yapma ihtimali olduğunu da söylemek mümkündür.

kadınlarda kısırlık belirtileri

Böylesine bir durum söz konusu olduğu zaman atılması gereken en mantıklı adım daha fazla dikkatli olmak ve gerekli önlemleri almak olmalıdır.

Kadınlarda Kısırlık Belirtileri

Bu nedenlerin yarısına yakınız (yüzde kırk) yumurtlama bozukluklarından kaynaklanırken, yüzde kırklık diğer kısmını ise tüplerde ve karındaki sebeplerin oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında endometriozis ve diğer nedenlerin bulunduğu da bilinmektedir. Her neden için ayrı bir müdahale yöntemi bulunmasına karşın bunların şans yüzdeleri de kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Erkeklerde kısırlık belirtileri ?

Kadınlara oranla erkeklerde kısırlık nedenleri arasında aslan payını nedeni açıklanamayan grup almaktadır. Aynı zamanda varikosel ve endokrin hipogonadismin yanı sıra subklinik enfeksiyonlar ve inmemiş testis gibi sebeplerinde çok önemli bir yer olduğu bilinir. Ereksiyon sorunu ve diğer nedenlerde erkeklerde kısırlık açısından önemli bir noktada yer alır. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de bu sorunların ortadan kaldırılması için çeşitli yöntemler denenir. Buna rağmen başarı yüzdesi bireyden bireye farklılık gösterecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz