Kansere Karşı Beslenme

  • Genel Sağlık
  • Kansere Karşı Beslenme için yorumlar kapalı
  • 727 kez görüntülendi

Kansere Karşı Beslenme

Beslenme alışkanlığının kanserle mücadelede son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Kansere karşı beslenme, stres, radyasyon, yaşam şartları kanserin oluşmasında önemli etkilere sahip olurken bu noktada hareketsiz ve stresli bir yaşamın da son derece ciddi bir sorun olduğu unutulmamalıdır. Bu sebepten yediğiniz ve tükettiğiniz ürünlere özellikle dikkat etmeniz gerektiği konusunda da ciddi bir noktada uzmanlar ağız birliği etmektedir.

Aşağıda yer alan başlıklar farklı kanser türlerini tetikleyen etmenler arasında ilk sırada yer almaktadır.
• Aşırı kilo
• Küfler ve toksin maddeler
• Alkol ve sigara

Kansere Karşı Beslenme

Aşırı kilo: Sadece kanser için de daha sağlıklı bir yaşam için de kesinlikle kurtulmamız gereken bir rahatsızlıktır. Etkili bir şekilde diyet yapmalı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek kanser türlerinin oluşmasını da engelleyebilir. Aşırı kilolu kişilerde rahim, pankreas ve böbrek kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türünün de gözlemlendiği unutulmamalıdır. Tabi bunun yanı sıra uyguladığınız beslenme şekilleri de son derece önem taşır. Meyve ve sebzelerin özellikle posalarını bol bol tüketmeniz kolon kanseri gibi kanserlerle mücadele etmek içinde önemlidir. Aşırı kilo ile mücadele başka bir makalemizin ana başlığını oluştururken aşırı yağlı besinlerden ve hareketsiz yaşamdan da uzak durmak gerekir.

Alkol ve sigara: Sigaranın zararlı olduğu tüm dünyada bilinen bir gerçek, özellikle alkol ile birlikte tüketildiği zaman akciğer, gırtlak, ağız ve yutak kanserlerinin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. İmkanınız bulunuyorsa sigaranın tüketildiği ortamlardan elinizden geldiğince uzak durmanız da oldukça önemli olacaktır. Alkol ve sigaranın kimyasal etkileri genç yaştan ilerleyen yaş dönemlerine kadar pek çok hastalığın zeminini oluşturduğu için bana bir şey olmaz dememeli ve imkanımız varken sigaradan uzak durmalıyız.

kansere karşı beslenme

Küfler ve toksin maddeler: Tükettiğimiz besinlerin uygun ortamda saklanmaması ciddi sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Bazen dikkatsizlik sonucu oluşan küfler uzun süreli tüketildiği zaman vücudumuza zarar verebilir. Bu sadece küfler açısından değil onların üretimine katkıda bulundukları toksin maddeler nedeni ile olmaktadır. Bazı durumlarda ise çıkarcı kişilerin bilerek yaptığı bazı uygulamalar nedeniyle bu toksin maddelerin oluşmasına neden olunduğu da bilinmektedir. Bu sebepten kanserle mücadele ederken tükettiğiniz besin maddelerin de özellikle dikkat etmeniz sizin sağlığınız açısından da faydalı olacaktır.

Kansere karşı beslenme reçetesi olarak sunduğumuz bu tavsiyeler size sağlıklı bir yaşam sunacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.