Miyalji (Kas Romatizması) – Bu Uygulamar Ağrıyı Yok Ediyor

Miyalji (Kas Romatizması) – Bu Uygulamar Ağrıyı Yok Ediyor

Kas romatizması olarak da bilinen miyalji sürekli hale gelen kas ağrılarını ifade eder. Günümüzde neredeyse herkes fiziksel travma, kasların aşır kullanımı ya da nezle gibi virüs enfeksiyonlarından dolayı kas ağrılarından şikayetçidir.

Miyalji (Kas Romatizması) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Miyalji Ne Demek?

Miyalji sürekli oluşan kas ağrılarıdır.

Endişelenmeli miyim?

Miyalji kasların aşırı ve kontrolsüz kullanımından dolayı kas sakatlıkları ve buna bağlı olarak ortaya çıkabilecek çeşitli rahatsızlıkların habercisi olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Miyalji için Romatoloji, Ortopedi ve Travmatoloji bölümlerine gidilir.

Miyalji (Kas Romatizması) Nedir?

Kas romatizması olarak da bilinen miyalji sürekli hale gelen kas ağrılarını ifade eder. Miyalji kasların aşırı ve kontrolsüz kullanımından dolayı kas sakatlıkları ve buna bağlı olarak ortaya çıkabilecek çeşitli rahatsızlıkların habercisi olabilir. Günümüzde neredeyse herkes fiziksel travma, kasların aşır kullanımı ya da nezle gibi virüs enfeksiyonlarından dolayı kas ağrılarından şikayetçidir.

Birkaç günde geçen orta şiddetteki kas ağrıları önemli bir sağlık probleminin habercisi değildir. Fakat uzun süreler boyunca geçmek bilmeyen miyalji ya da kas romatizması kronik yorgunluk ve fibromiyalji sendromu gibi metabolik hastalıklarla bağlantılı olabilir. Miyaljinin tedavisi aşağıdaki nedenlere göre değişiklik gösterebilir. Fakat miyaljinin tedavisine geçmeden önce kronik hale gelen kas ağrılarına neden olan faktörlere bir göz atalım.

Miyaljinin Nedenleri

1 Kasların Aşırı Kullanımı, Sakatlıklar ve Virüs Enfeksiyonları

Daha öncede bahsedildiği gibi kas romatizmasına birçok faktör neden olabilir. Fakat genellikle kasların ya da belirli grup kasların aşırı kullanımı, kasılma ve burkulma gibi sakatlıklar miyaljiye neden olur. Travmatik sakatlıkların yanında, grip ve nezle gibi virüs enfeksiyonları; burun akması, ateş, öksürük ve genel kırgınlıkla birlikte kas ağrılarına neden olabilir.

2 Elektrolit Dengesizliği

Kas ağrıları ve kramplar özellikle bacaklardaki gece yarısı krampları elektrolit dengesizliğinin (önemli minerallerin dengesizliği) bir habercisi olabilir. Kalsiyum ve potasyum mineralleri düzgün kas fonksiyonları için çok önemlidir. Bu minerallerin miktarı vücutta aşırı terlemeden, kusmadan ya da ishalden dolayı azalabilir.

3 Metabolik Düzensizlikler

Kas zayıflığı ya da kas kaybı glikojen depo hastalıkları gibi metabolik düzensizliklerden kaynaklanabilir. Bunlar glikojenin glikoza çevrilmesini ya da glikojenin glikoza parçalanmasını engelleyen bir grup kalıtsal hastalıktır. Bu hastalklar böbrekler, kalp, kan damarları ve sinir sistemi gibi vücudun diğer kısımlarını da etkileyebilmesine rağmen genelde kasları ve karaciğeri etkiler.

4 Kronik Yorgunluk Sendromu

Kronik yorgunluk sendromu yaşam kalitesini etkileyen sürekli ve aşırı yorgunluk gibi özellikleri olan tıbbi koşulları ifade eder. Bu yorgunluk çeşidi normal bir yorulmadan dolayı değildir ve dinlenmeyle geçmez. Kas ağrılarının yannda etkilenen kişi bilinç bulanıklığı bozulmuş hafıza ya da konsantrasyon, eklem ağrıları, baş ağrıları, boğaz ağrısı, hassas lenf düğümleri, çalkantılı ruh hali ve kızgınlık gibi semptomlar geçirir. Kronik yorgunluğa neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir fakat bu durum 40-50 yaş grubundaki kadınlarda daha yaygın olarak görülür.


5 Fibromiyalji

Kronik kas ağrısı ya da fibromiyalji miyalji, güç düşüren yorgunluk, uyku bozuklukları, uyuşukluk, karıncalanma hissi ve eklem sertliği gibi rahatsızlıkları da içinde barındıran koşullardır. Fibromiyaljinin gerçek nedenleri bilinmemesine rağmen bunun hormonal rahatsızlıklardan, kimyasal dengesizlikten, stresden, travmadan ve bazı hastalıklardan kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu rahatsızlık da yine kadınlarda daha yaygındır.

6 Diğer Nedenler

Bazen miyalji sıtma, dermatomiyozit, polimiyozit, miyozit, polimiyalji, deri veremi, trişinoz, kas absesi, rabdomiyoliz, dang humması, çocuk felci ve AIDS gibi hastalıkların bir belirtisi olabilir. Genus Borrelia adlı bir bakterinin ve enfeksiyon kapmış kene ısırıklarının neden olduğu Lyme hastalığı da erken dönemlerinde grip benzeri kas ağrısı, ateş ve kırgınlık gibi semptomlar gösterebilir. Bazen kas ağrıları alkol ve opioidler, barbiturateler ve benzodiazepinler gibi ilaçların da yan etkisi olarak ortaya çıkabilir.

Miyaljinin Tedavisi

Miyalji geçer mi? Miyaljinin nedenleri belirlendikten sonra tedavisi mümkündür.

1 Sıcak ve Soğuk Uygulama

Eğer miyaljinin nedeni kasların fazla kullanımı ve yorulması ise sıcak ve soğuk uygulama ile iyileşme sağlanabilir. Bunun için buz küplerini ince bir havlunun içine koyarak, ağrıyan yerin üstünde tutun. Ya da tam tersine sıcak su torbası da kullanabilirsiniz.Sıcak bir duş da diğer basit ve etkili bir yardımcı tedavi yöntemidir.

2 Ağrı Kesiciler

Etkilenen kaslar çok ağrılı ise non-steroidler ve antienflamatuar ağrı kesiciler kullanmak gereklidir.Kas gevşeticiler de alınabilir. Eğer miyalji lyme hastalığı, gibi bakteriyel hastalılardan kaynaklanıyorsa buna uygun antibiyotikler kullanılmalıdır.

3 Masaj ve Terapiler

Kas ağrıları etkilenen bölgeye hafif vuruşlarla beraber masaj yaparak da azaltılabilir. Masaj fibromiyaljinin neden olduğu kas ağrıları için de etkili bir yöntemdir. Bazen Davranışçı Bilişsel Terapi ve diğer psikolojik terapiler de fibromiyaljiyi alt etmek için kullanılan tedavilerdir. Ayrıca fibromiyalji için doktorlarca tavsiye edilen antidepresanlar ve kas gevşetici ilaçlar da vardır.

4 Karma Tedavi

Kronik yorgunluk sendromunu tedavi etmek için Davranışçı Bilişsel Terapiyle beraber ağrı kesicilerden oluşan ilaç tedavisi uygulanarak karma bir tedavi uygulanır. Ayrıca kronik yorgunluk sendromundan dolayı uyku problemleri de yaşıyorsanız ağrı kesicilerin yanında antidepresanlar da doktor tarafından hastaya tavsiye edilebilir.

5 Düzenli Egzersizler

Düzenli fiziksel aktiviteler ya da egzersizler de fiziksel aktivite eksikliğinin ya da fibromiyaljinin neden olduğu miyaljiyi tedavi etmede kullanılan etkili yöntemlerdir. Düzenli gerdirme hareketleri ve aerobik egzersizler kasların güçlenmesini sağlayabilir ve gelecekte sık görülebilecek kas ağrılarını engelleyebilir. Egzersiz ayrıca kas gerilmelerini ve tutulmalarını engelleyerek kasların esnekliğini artırır. Uzun süreli kronik kas ağrılarının kontrolü için fiziksel terapi de gerekebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz