Ellerde Kaşıntı Nedenleri ve Tedavisi

  • Genel Sağlık
  • Ellerde Kaşıntı Nedenleri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 808 kez görüntülendi

Ellerde Kaşıntı Nedenleri ve Tedavisi

Ellerde kaşıntı yaşamak rahatsız edici ve endişe verici olabilir. Çoğu durumda, bölgeyi devamlı kaşımak durumu daha da kötüleştirir. Kızarıklık ve şişkinliğe neden olabilir.

El kaşıntısı yaygın bir alerjinin belirtisi olabilir, bunun yanında cilt enfeksiyonu ve karaciğer rahatsızlığı gibi daha ciddi hastalıkların da habercisi olabilir. Bu nedenle, teşhisin konulabilmesi için tıbbi yardım almak gereklidir.

Ellerde Kaşıntı Nedenleri

Ellerde kaşıntı başlı başına bir hastalık değildir. Kaşıntının sebebi iç veya dış kaynaklı olabilir. Yani vücut dışındaki bir nedenden dolayı veya vücut içinde bir şeyden dolayı olabilir. Örneğin, alerjik olduğunuz bir şeye el teması dış kaynaklıdır. Bunun yanında, karaciğer veya böbrek rahatsızlıkları iç kaynaklıdır. Ellerde kaşıntının çeşitli sebepleri aşağıdadır:

Kontakt Dermatit
Kontakt dermatit, sarımsak, boya, sabun vs. gibi belirli maddeyle temas sonrasında ellerde kızarıklık ve kaşıntı oluşturan bir hastalıktır. Genelde elde yanan bir kızarıklıkla ortaya çıkar ve bir kaç güne kadar sürebilir. Gelecekte temastan kaçınabilmek için tahriş edici maddeyi/alerjeni belirlemeniz gerekir. Bu hastalığın en yaygın nedenleri deterjan gibi tahriş edici maddelere maruz kalınmasıdır. Genelde tahriş edici madde veya alerjenin maruz kaldığı bölgede kızarıklıkla ortaya çıkar.

Ellerde Kuruluk
Kuruluk ellerin nemsiz kalarak kolayca tahriş olmasına sebep olur. Bu durumda ciltte oluşan rahatsızlık kaşıma hissi doğurur.

Enfeksiyon
Eldeki bir yarada enfeksiyon olması kaşıntıya sebep olabilir. Bu durum yaralı bölge zamanında ve yeterli tedavi edilmezse ortaya çıkar. Yara bölgesindeki bakteri proteinleri antijen gibi davranır, bu da aşırı antikor üretilmesine sebep olur. Sonuç olarak deride iltihaplanma ve kaşıntı meydana gelir.

Stres ve Anksiyete
Ellerde ve vücudun diğer bölgelerinde kaşıntıya sebep olabilir veya kızıştırabilir. Genelde stresli durum geçtiğinde kaşıntı da geçer.

Sistemik Bir Hastalık
Birden fazla organı veya dokuyu etkileyen hastalıktır. Kronik böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, tiroid yetmezliği gibi hormonal bozukluklar, ve Hodgkin lenfoma gibi kan bozuklukları kaşıntıya neden olan yaygın hastalıklardır. Bazı nadir durumlarda, vücut genelinde kaşıntı HIV veya or Crohn hastalığı nedeniyle ortaya çıkabilir.

Avuç İçi ve Ayak Tabanlarında Aşırı Terleme (Palmoplantar Hiperhidroz)
Bu durum kaşıntılı deri iltihabının nedeni olabilir veya durumu ağırlaştırabilir. Sıcak ortamda bulunmak veya sıcak suya maruz kalmak bu durumu kızıştırır..

Vitamin veya Mineral Eksiklikleri
Ellerde yanmaya ve kaşıntıya neden olabilir. Genelde bunun sorumlusu B1, B12, ve B6 vitaminleridir. Genel olarak B vitamini eksikliği diğer belirtilerle beraber karıncalanma hissi oluşturur..

Ellerde Kaşıntı Nasıl Geçer?

Aşağıdakileri bu kaşıntıyı önlemenize yardımcı olur:


Dışarı çıkmadan nemlendirici kullanın
Ellerde kaşıntının en yaygın nedenlerinden biri, kış zamanlarında olduğu gibi, kuru ve soğuk havaya maruz kalmaktır. Eğer kaşıntı kötüyse, bölgeye günde iki defa nemlendirici sürün. Kapalı ortamdaki klimalı atmosfer bile, nem oranı düşük olduğundan, cildin kurumasına sebebiyet verebilir. Çözümlerden biri odanızda nemlendirici cihaz kullanmanızdır. Bu sadece kaşıntıları gidermekle kalmaz, aynı zamanda cildinizin daha yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar.

Antidepresan İlaçlar
Eğer stres ve anksiyete sebebiyle kaşınma ortaya çıkmışsa, doktorunuz antidepresan ilaçlar önerebilir.

Ilık Suyla Banyo Yapın
Ilık su genelde cildiniz için en iyi sıcaklık derecesidir. Sıcak su cildinizdeki nemi alır, bu nedenle sıcak suyu minimum düzeyde tutmaya çalışın. Yine de, eğer sıcak suyla banyo yapmayı seviyorsanız, suya badem/zeytin yağı ekleyebilirsiniz. Bu vücudunuzun nemli kalmasını sağlar. Yulaf tozu veya bir avuç kolodial yulaf ezmesi eklemek, deride kaşıntıyı yatıştırmak konusunda olumlu sonuç vermiştir. Ellerinizi en az 10 dakika yulaf ezmesi-su karışıma daldırın. Eğer kaşıntıya yatkın kuru bir cildiniz varsa nemlendirici sabun da kullanmalısınız.

Yeterince Su İçin
Vücudu susuz bırakmamak elektrolit dengesini sağlayabilmek için önemlidir. Bu herkes için çok önemlidir, ama kuru cilde sahip olanlarda vücudun vereceği tepki daha hızlı ve daha şiddetli olacağı için, daha önemlidir. Vücutta su eksikliği cildin kurumasına ve kaşıntıya sebep olur. Kış aylarında sıcak kafeinli içeceklere bağlı su kaybından dolayı kaşıntı kötüleşebilir. Fazladan su içerek bu durumu telafi etmeniz gerekir

Bakım Ürünlerine Dikkat
Eğer alerji geçmişiniz varsa sadece kokusuz ve doğal boyalı bakım ürünleri kullanmayı deneyin. Yapay kokulu veya boyalı ürünler kaşıntıyı kötüleştirebilir. Pamuklu kıyafetler giymek akıllıca bir seçim olacaktır çünkü pamuk daha cilt dostu bir kumaştır ve hava akışına izin verir.

Pamuklu Eldiven
Eğer kaşıntı dayanılmaz hale gelirse, herhangi bir şeyle temastan kaçınmak için saf pamuklu eldiven giyin. Eldivenleri yıkarken herhangi bir cilt tahrişinin önüne geçmek için sadece ılık su ve kokusuz deterjanla yıkamaya dikkat edin.

Tıbbi Tedavi
Hastalığınızla ilgili yeterli incelemeyi yapmak her zaman akıllıcadır, çünkü doktorunuzun rehberliği zaruridir. Doktorunuzun hastalık teşhisini koymasına yardımcı olabilmek için, yeme alışkanlıkları ve dışarı aktiviteleri gibi günlük aktivitelerinizi not etmeyi deneyebilirsiniz. Bu, kaşıntı yaşamadan önce neyle temas kurduğunuzu belirlemek için önemli olabilir. Alerjik olduğunuz belirli gıda ürünlerini veya maddeleri belirlemenize yardımcı olur. Bundan sonra doktorunuz size uygun tedaviye başlayabilir, tedaviye ilaçlar da dahil olabilir. Sadece doktorunuz tarafından verilen kaşıntı karşıtı kremleri ve anti histaminleri kullanın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.