Rectoderm Krem Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Rectoderm Krem Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Etken maddesi organik nitratlar grubuna dâhil gliseril trinitrat olan Rectoderm krem merhem formülasyonlu bir ilaçtır. Makat bölgesinde kullanılan bu krem tropikal olarak uygulanmaktadır. Uygulama sonucunda anüste iç kısımda bulunan çatlak, yara ve sıyrıklar iyileşmekte, kaşıntıya neden olması engellenmektedir. Krem uygulaması ayrıca kan basıncını azaltarak ağrının azalmasına neden olmaktadır. Kan basıncı azalınca haliyle kan akış hızı da paralel bir şekilde artmaktadır.

Rectoderm Krem Nasıl Kullanılır?

Anüse uygulanan Rectoderm krem öncelikle ölçüm çizgisine kadar ayarlanarak parmağa alınmalıdır. Ardından ucunda merhem olan parmak ilk boğuma kadar anal kanala sokulmalıdır. Kanala giren parmak dairesel hareketler yapılarak hafifçe kremin iç yüzeye uygulanması sağlanmalıdır. Uygulama sonrasında eller güzelce yıkanmalı, uygulama yaparken pamuk kullanıldıysa çöpe atılarak imha edilmelidir. En fazla 8 hafta olmak üzere tedaviye aynı şekilde önerilen sayı ve dozda düzenli olarak devam edilmelidir. Tedavi süresince herhangi bir düzelme olmadıysa ve ilacın maksimum kullanım süresi olan 8 hafta geçtiyse mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bu durumda anüsteki harabiyetin nedeni farklı bir hastalıktan kaynaklanıyor olabileceği için farklı tedavilere başlanmalıdır.

Uygulama Dozu ve Sıklığı: Kremde bulunan doz çizgisi 375 mg merheme karşılık gelmektedir. Rectoderm krem, 12 saatte bir olmak üzere günde 2 kez 1 doz (375 mg) anal kanala uygulama yapılması suretiyle kullanılmaktadır. Eğer düzenli kullanım sonucunda krem tedavi edici etki gösterdi ve ağrı geçtiyse 2 hafta ara verilmeli krem kullanılmadan beklenmelidir. Süre sonunda ağrı hala yoksa tedavi başarılı olmuş demektir. 8 hafta kullanımdan sonra ağrı hala devam ediyorsa ilacın kullanımı durdurulmalı ve doktora başvurulmalıdır.

Rectoderm’in Yan Etkileri

Tüm ilaçlarda olduğu gibi Rectoderm krem de hassas bünyelerde bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Yan etkiler çok yaygın, yaygın, yaygın olmayan ve seyrek olarak sınıflandırılmakla birlikte özellikle bu kısımda bahsedeceğimiz yan etkilerin görülmesi durumunda acilen vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekmektedir.

  • Dil, dudak, boğaz ve yüzde meydana gelen şişlikler sonucunda meydana gelen nefes alma ve yutkunmada güçlükler
  • Ciltte meydana gelen kabarma ve şiddetli kaşıntıların ardından yaşanan deri döküntüleri
  • Migren benzeri ancak dinmeyen şiddetli baş ağrıları
  • Baş dönmesi ve baş ağrılarını takiben meydana gelen mide bulantıları, bazen kusma

Teknik olarak düşünüldüğünde kan basıncını azaltarak kan akışını azaltması beyin damarlarına etki edebilmektedir. Hassas bünyeli kişilerde de bu durum baş ağrısı olarak görülmektedir. Diğer yan etkiler ise etken maddenin neden olduğu alerjiden kaynaklanmaktadır.

Rectoderm Krem İlaç Fiyatı

2018 ilaç fiyat bilgileri araştırıldığında Rectoderm ilaç fiyatı 95 TL civarındadır. Ancak konuyla ilgili güncellemeler yapıldıkça bu fiyatın değişken olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Daha net ve güncel fiyat bilgisi için eczanelere, ilaç firmasının sitesine ya da online eczanelere bakılarak araştırma yapılabilmektedir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz