Baş Ağrısı İçin Bitkisel Çareler

Baş Ağrısı İçin Bitkisel Çareler

Kadın, erkek  hatta çocukların zaman zaman karşılaştığı en yaygın rahatsızlıklardan biride başağrılarıdır. Baş ağrısı belirtileri kafanın bir alanı ile sınırlı değildir. Alnınızda ya da başınızın kenarlarında ağrı olabilir. İnsanların baş ağrısı çekmesinin başlıca sebeplerinden biri  gerginlikten kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda iş ile alakalı,hastalık sebebi ile olan başağrıları  yada migren ve küme tipi baş ağrısı formlarıdır.

Baş ağrısı, vücudunuzun başında veya boyun bölgelerinde yaşadığınız hafif veya orta dereceli  yada şiddetli ağrıdır. Üst boyun veya baş bölgesi, baş ağrısının yaygın olduğu yerdir ve beyni çevreleyen doku ve yapılardan kaynaklanır. Sinüsleri, gözleri, kulakları ve kafatasını örten kaslarda görülen iltihaplanma veya omurilik, arterler, damarlar ve sinirleri çevreleyen menenjelerin yanı sıra kemikleri kaplayan peristoum. Zonklama ağrısı veya hafif bir ağrı veya keskin bir ağrı ya da yoğun bir baş ağrısı gibi çeşitli baş ağrılarından muzdarip olabilirsiniz.

En Sık görülen Baş ağrıları :

Birincil Baş Ağrısı;
Bu baş ağrısı günlük yaşamınızda bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Sürekli ve sıkıntılı baş ağrısı migren olarak bilinir. Birincil baş ağrılarının en yaygın tiplerinden bazıları şunlardır:

Gerilim Baş Ağrısı:  En yaygın olanı gerginlik baş ağrısıdır ve kadınlarda erkeklerden daha çok görülür. Günlük gerginlik bu baş ağrısı için ana nedenlerden biridir ve her 20 bayandan birinde görülmektedir.

Migren  Baş ağrısı:İkinci en yaygın tip başağrısı migrendir ve yetişkinleri de etkilemektedir . Aynı zamanda çoğu insanda özellikle de kadınlarda görülen çok yaygın bir baş ağrısı türüdür. Fakat ergenlik öncesi, bu baş ağrısı erkek ve bayanların eşit derecede etkilendiği görülmektedir. Aslında, kadınların yaklaşık yüzde 16’sı migren sorunları yaşıyor.

Küme Tipi Baş Ağrısı:  Bu, çoğunlukla 20’li yaş sonlarında erkekleri etkileyen nadir bir tip baş ağrısıdır. Ancak, bin kişiden yalnızca biri bu baş ağrısını çekmektedir.
Başın veya boynun yapısal problemi veya kusuru erkeklerde ve kadınlarda ikincil bir baş ağrısı oluşturur.
Diş ağrısından çürümüş bir dişten ağrıya, sinüs problemlerinden ağrıya, beyin enfeksiyonları ve menenjit gibi yaşamı tehdit eden tıbbi durumlara kadar çeşitli sağlık koşullarında gelişebilir. Sarsıntı sonrası baş ağrısı da sekonder baş ağrısı kategorisine girer.

Kafa Nöraljileri Ve Diğer Baş ağrısı
12 sinirden herhangi birinde bir iltihaplanma ya da ağrı olan kranyal nevralji, sansasyon ve motor fonksiyonu boynu  ve kafayı besleyen, aynı zamanda birkaç erkekte ya da kadında ortaya çıkan bir baş ağrısı türüdür. Ayrıca, bu tıbbi durum yüzünden şiddetli yada orta derecede yüz ağrısı çekebilirsiniz.

Gerginlik Baş ağrısı Nedenleri ve Belirtileri
Birçok insanda gerginliğe yol açan baş ağrılarına neden olan en önemli faktörlerden bazıları şunlardır:
Stres ve kaygı
Uzun süredir zor pozisyonlarda oturup çalışmak
Çenesini birbirine sıkıştırmak
Depresyon ve hüzün
Gıda alerjileri
Birçok kişideki baş ağrısının en yaygın tipi olan gerilim baş ağrısı çektiğinizi gösteren belirtiler ise ; Alın veya kaşlarınızın üstünde yoğun bir baskı hissi
Kafanın arkasından başlayan ve kafanızın etrafında oluşan ağrı. Ağrı hafif ila orta dereceli veya şiddetli olabilir, ancak normal aktivitelerinizi engellememektedir.
Kusturma, bulantı veya aşırı ışık ve ses rahatsızlığı eşlik etmeyen baş ağrısı. Aniden ortaya çıkan ağrı.

Küme Baş Ağrısı Nedenleri Ve Belirtileri;
Genetik yatkınlığın rolü olabilir.  Uyku düzeninde değişiklikler . Kalp rahatsızlıkları veya nitrogliserin için kullanılan ilaçlar gibi bazı ilaçların aşırı kullanılması nedeniyle olabilir. Tütsülenmiş et ve fazla çikolata  tüketimi , Sigarayı aşırı şekilde sigara içmek
Ağrı günde bir veya iki kez  oluşur. Baş ağrısı yaklaşık 30-90 dakika sürer. Başın ağrıyan tarafındaki burun tıkanmaya başlar ve akar hale gelir.
Gözlerde ağrı oluşur,  Bu ağrı  her gün aynı saatte ortaya çıkar

Şiddetli baş ağrısı yaşıyorsanız sebebini  teşhis etmek için hemen tıbbi yardım almak önemlidir. Aşağıdaki belirtilerden biriyle karşı karşıya kalırsanız, bir doktor ile görüşmeniz çok daha iyidir:

Daha önce karşılaştığınızdan daha farklı baş ağrısı türleri
Baş ağrısı, kusma, ateş, boyun sertliği, kas spazmı veya bulantı ile ilişkili ise
Cinsel aktivite sırasında öksürürken, hapşırırken veya  baştaki ani artan ağrı

Hafif ya da orta derecede baş ağrısı semptomları yaşarsanız deneyebileceğiniz bir kaç  tavsiye :

Uzanmak : Baş ağrısından kurtulmanın en kolay yollarından biri budur. Ağrıdan kurtulmak için yere yatın ve gözlerinizi en az yarım saat süreyle kapatın. Baş ağrısı migrenden kaynaklanıyorsa, sadece uyku ağrı süresini kesebilir. Baş ağrısının erken belirtileri göründüğünde uzanmak, daha hızlı bir rahatlama sağlayabilir ve acıyı kontrol altında tutacaktır.

Bilgisayar  kullanırken Renkli Gözlük kullanın
Sert veya parlak ışıklar, bazı insanlarda renkli gözlük takarken baş ağrısı yapabilirken bilgisayar kullanırken baş ağrısını önleyecektir. Baş ağrısı belirtileri migreninkine benziyorsa, acıyı hafifletmek için  karanlık bir odada yatın. Güneşli bir havada ise güneş gözlüğü takın.

Soğuk kompres:
Bir havluyu buz gibi soğuk suda ıslatın ve gözlerinizin ve alnınızın üzerine yerleştirin. Bu baş ağrısını giderecektir. Ağrı başlar başlamaz  soğuk kompres ağrı hissini azaltır 20 dakika içinde ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.


Sıcak kompres:
Soğuk kompresin ağrıyı gidermediğini düşünüyorsanız, sıcak kompres yapın. Havlu, ılık suya batırılmış gözler, boyun veya ağrı bölgelerine yerleştirilir. 15-30 dakika sıcak kompres yapın. Havluyu gerektiğinde tekrar ısıtın. Sıcak kompres, kan damarlarını genişletir ve kan dolaşımını iyileştirir.

Stres ve Gerginlikten Kaçın
Stres ve gerginlik baş ağrısı tetikleyebilir veya artırabilir.

Sigara içmekten kaçının
Birçok insanda sigara baş ağrısına neden olur veya baş ağrısını ağırlaştırır. Sigaradaki zehirli kimyasallar baş ağrısını tetikleyebilir. Pasif sigara içmekten kaçının.

Alkolden Kaçının
Birçok insanda alkol bağımlılığı sabahları baş ağrılarının sebebidir. Kırmızı şarap, viski, şeri, brendi gibi koyu alkollü içeceklerde bulunan tiramin bazı insanlarda baş ağrısı yapar. Bazı insanlar şarap ve biradaki histamin içeriğine duyarlıdır. Baş ağrılarından kaçınmak isterseniz alkolden kaçınmak akıllıca bir karar olacaktır.

Kafeini Azalt
Az miktarda kafein, aslında baş ağrısını azaltabilir.

Baş parmağının Üstüne Bas
Baş ve işaret parmağı arasındaki cilde birkaç kez masaj yapmak ağrıyı giderir. Ağrıdan kurtulmak için iki elinize masaj yapın. Bunlar baş ağrısı için akupunktur noktaları.

Ayaklarınızı Sıcak Suda bekletin
Baş ağrısı için etkili ev ilaçlarından biridir. Ayaklarınızı sıcak suda 20 dakika tutun ve daha iyi hissedeceksiniz. Isı, kan dolaşımını ayağa çıkarır ve bu, başın kan damarlarındaki basıncı azaltacak ve ağrıyı giderecektir.

Yatıştırıcı Yağlar
Alnına ve şakaklara lavanta yağı, nane yağı veya okaliptüs yağı gibi yatıştırıcı yağlar ile masaj yapmak ve karanlık serin bir odada bir süre yatmak ağrıdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Baş ağrısı için en rahatlatıcı ev ilaçları ise;

Zencefil çayı
Zencefil çayı içmek   baş ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Zencefilin anti-inflamatuar özelliği ağrıyı ortadan kaldırır.

Düzenli aralıklarla yemek yiyin
Kan şekeri seviyesini optimum seviyede tutmak için düzenli aralıklarla yiyecek yemeniz gereklidir. Kan şekeri düzeyinde bir düşüş, baş ağrısı yaşanmasına neden olabilir.

Vücut Ritmini Koruyun
Yatmaya gidin ve her gün aynı saatte uyuyun. Hafta sonları aşırıya kaçmak, baş ağrısı ve migreni tetikleyecek vücut kimyasında değişikliklere neden olabilir.

Baş Masajı Alın
Stres ve gerginlikten kurtulmanıza yardımcı olacak ve kan dolaşımını başa yükselten mükemmel bir baş ve boyun masajı yaptırın.

Magnezyum alımını arttır
Araştırmalar, migrenden muzdarip kişilerin vücutlarında magnezyum eksikliği eğilimi gösterdiğini gösteriyor.
Fasulye, brokoli, ıspanak, fındık ve soya sütü gibi magnezyum açısından zengin yiyecek maddeleri baş ağrısı oluşma şansını azaltır.
Magnezyumu içeren multivitamin tabletleri de alabilirsiniz. Magnezyum sinirleri sakinleştirebilme kapasitesine sahiptir.

Gözlerinizin Test Edilmesi
Bazen baş ağrısı gözün kuruluğu gibi göz problemlerinden kaynaklanır.

Limon
Limon, limon çayı şeklinde kullanılabilir veya limon kabuğunun bir macunu yapabilir ve alında uygulayabilirsiniz. Baş ağrısını tetikleyici yiyeceklerden kaçının.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz