İbrahim Saraçoğlu Feridun Kunak Topuk Dikeni Bitkisel Tedavi Kürleri

İbrahim Saraçoğlu Feridun Kunak Topuk Dikeni Bitkisel Tedavi Kürleri

“Bu makalemizde topuk dikeni için en etkili doğal, bitkisel tedavi yöntemlerine yer verdik. Bu makalemizde ayrıca Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun ve Feridun Kunak’ın  verdiği topuk dikenine kesin çözüm yöntemini de okuyabilirsiniz.”

Topuklarımız özel bir yağ dokusundan oluşur. Bu yağ bir tür amortisör gibi çalışarak yürüyüşlerimizde darbe emici görevi görürler. Topuk ağrısına neden olan hastalıklardan biri de topuk dikenidir. Topuk dikeninin nedeni kesin olarak bilinmese de; uzun süre ayakta kalanlar, sporcular, şişmanlık ve bazı ayak tabanı bozukluklarında topuk dikenine daha sık rastlanılmaktadır. Bunların yanı sıra sağlıklı herhangi bir insanda da durup dururken de ortaya çıkabilir. Plantar fasciitis denen topuk bağ dokusundaki yırtılmaya bağlı iltihap sonucu da topuk dikenine sebep olan bir diğer etmendir. Her ne sebep ile olursa olsun topuk dikeni ağrılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak bazı tavsiyeleri sizin için bir araya getirdik.

İbrahim Saraçoğlu topuk dikeni bitkisel tedavi

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Sabahların Sultanı Seda Sayan Programında Topuk dikeni’ne karşı çekirdekli siyah kuru üzüm-kırmızı pul biber kürü tarifi verdi.

Topuk dikeni kürü her biri 3 Gün uygulanacak 3 aşamadan oluşmaktadır

1- Üç gün boyunca her gün; 3 yemek kaşığı çok acı olmayan orta acılıkta kırmızı pul biberi havanda ezdikten sonra akşam yatmadan önce bir tülbent veya gazlı beze serpip topuğunuza sarın. Sabahleyin sargıyı çıkarın.

2- Üç gün boyunca her gün; 3 yemek kaşığı çekirdekli siyah kuru üzüm çekirdekleri ile beraber havanda dövdükten sonra akşam yatmadan önce bir tülbent veya gazlı bezle ezdiğiniz siyah kuru üzümleri topuğunuza sarın. Sabahleyin sargıyı çözüp çıkarın.

3- Üç gün boyunca; Çok acı olmayan orta acılıkta kırmızı pul biber ve çekirdekli siyah kuru üzüm çekirdekleri ile birlikte dövdükten sonra akşam yatmadan önce 3 yemek kaşığı kadarını bir tülbent veya gazlı bezle topuğunuza sarın. Sabahleyin sargıyı çözüp çıkarın.

Not: Bu kürün yararlı olması için kırmızı pulbiberin ebter (kısır) tohumdan üretilmemiş olması gerekiyor.

Dr. Feridun Kunak Topuk dikenini geçiren bitkisel tedavi kürü

  1. Bir adet lahana yaprağı
  2. 1 yemek kaşığı doğal elma sirkesi
  3. Yarım domates
  4. 1 tatlı kaşığı biberiye yağı

Kürün yapılışı ise şöyledir; Yarım domatesin üzerine doğal elma sirkesi ilave ederek iyi bir şekilde ovulmalıdır. Malzemelerin karışım haline geldiği zaman  içerisine biberiye yağını ekleyip biraz bekletilmelidir. Akşam yatmadan önce ayak tabanına masaj yaparak uygulamanız gerekir. Lahana yaprağı ile ayakların taban bölgesini kaplayacak şekilde sararak ayağımıza bir çorap yada poşet giyerek sabaha kadar beklememiz gerekir. Sabahleyin ayağımızdan lahanayı çıkartarak ılık suyla bu kremi temizleyin. Bir hafta boyunca her akşam yatmadan önce kremi ayağımıza uygulayarak bu bölgede bulunan topuk dikeninin giderilmesini sağlayalım. Gece uyumadan önce bu kremi sürülmesi önemlidir. Çünkü topuk dikeni akşam saatlerinde ayaklarımıza şiddetli ağrılar oluşturmaktadır. Ayak ağrıları yattığımızda topuk tarafında toplandığı için kremin bu zaman diliminde uygulanması daha etkili olmaktadır. Böylelikle şiddetli ağrılar ortadan kalkmış olur. Kremin yanında topuk tedavisi için ayak egzersizlerin yapılması da gereklidir. Bu egzersizler ile krem hızlı bir şekilde topuk dikenini ayaktan çıkarılmasını sağlar.

Zerdeçal

Zerdeçal da bulunan curcumin etkili bir ağrı kesici görevi görür. Aynı zamanda ayak bağ dokusunu yumuşatarak daha çabuk iyileşmenizi sağlar. Bunun için gece yatmadan önce 1 bardak süte bir tatlı kaşığı toz zerdeçal katarak için. Diğer bir uygulama şekli ise; 2 yemek kaşığı zeytinyağına 1 yemek kaşığı toz zerdeçal ve 1 yemek kaşığı bal katarak bir macun elde edin. Bunu yatmadan önce ayak topuğunuza sürün bir bandaj ile sarın.(yatağa bulaşmaması için üzerine çorap giyebilirsiniz) Sabah kalktığınızda ayağınızı soğuk su ile yıkayın.

Zencefil

Zencefildeki aktif içerikler gingerol, shogaol, gingerdiona ve zingeron antioksidan özelliklerinin yanında kan akışını da düzenleyerek topuk dikeninin sebep olduğu ağrıdan kurtulmanıza yardımcı olur. Aktardan kök halinde satın aldığınız zencefilden 1 yemek kaşığı kadarını rendeleyin. Kaynatmış olduğunuz 1 bardak sıcak suya atın ve 5-6 dakika demlenmesini bekleyin ve sonra süzerek için. Günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

Soğuk Kür

Topuk dikeninin neden olduğu topuk ağrılarınızda ilk yapmanız gereken, topuk bölgenizi soğuk uygulaması yapmak olmalıdır. Bunun için 1 kase buzu temiz bir beze sarıp 7-8 dakika ayak topuğunuza koymalısınız. Buz bulamaz iseniz donmuş meyve sebze veya soğuk pet şişe de aynı vazifeyi görür. Not: Buzu direk cildinize temas ettirmeyin.

Özel Tabanlık

Topuk dikeni rahatsızlığı olan kişiler için geliştirilmiş, topuk bölgesinde çukur olan özel ayakkabı veya ayakkabı tabanlıkları da günlük aktivitelerinizde sizi rahatlatacak bir yöntemdir. Bunu medikal marketlerde, internette veya eczanelerde bulabilirsiniz.

Egzersiz

Alt bacak, ayak ve ayak parmağını içeren hafif egzersizler de topuk dikeninin neden olduğu ağrınızın geçmesine yardımcı olur. Ayak tabanınıza baskı yapmayacak egzersizleri kendiniz de deneyerek bulabilir,  internetten videolardan yardım alabilir veya fizik tedavi doktoruna görünerek uygun hareketleri öğrenebilirsiniz.

Ayak Masajı

Zeytinyağı veya hardal yağı gibi bir yağ kullanarak ayağınıza yapacağınız masaj, o bölgedeki kan akışını kolaylaştırır ve ağrıya neden olan kas gerilmelerini yumuşatarak sizi rahatlatır.Topuk dikenin geçmesine yardımcı olur.

Epsom Tuzu

Epsom tuzu diğer adıyla “İngiliz tuzu” magnezyum sülfat kristalleri içerir. Doğal bir kas gevşetici görevi görür. Bu sayede ağrılarınızın hafiflemesini sağlar. Küçük bir leğen ılık suya 2-3 yemek kaşığı epsom tuzu katın ve karıştırın. Ayağınızı 10-15 dakika bu suda bekletin. Bu şekilde ara ara ayağınıza masaj da yapabilirsiniz. Bunu günde 2-3 defa uygulayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar ve alkalileştirici özelliklere sahiptir. Bu sayede topuk ağrılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. 1 bardak suya bir yemek kaşığı sirke katın ve için. Bunu günde 3-4 bardak olarak tüketin.  Bunun yanında bir kap soğuk suya 1 su bardağı sirke katarak ayağınızı bu suda bekletebilirsiniz.

Omega 3

Balık, balık yağları veya omega 3 içeren kapsüllerin kullanımı da bu sorunu atlatmanıza yardımcı olur.

Genel Tavsiyeler

  1. Topuk dikeni röntgen ile kolayca tespit edilir.
  2. Topuk dikeni başlangıç aşaması veya plantar fasciitis gibi hastalıklarda bu yöntemler ile rahatlama sağlarsınız. Ancak büyümüş bir topuk dikeniniz varsa bu yöntemler ancak ağrılarınız azaltırlar.
  3. Uzun süre geçmeyen, şiddetli ağrılarınız varsa önce bir fizik tedavi uzmanına sonra da ortopedi doktoruna görünmelisiniz.

Topuk Dikeni Nasıl Geçer Tedavisi Nasıl Yapılır Ağrısı Nasıl Geçer? Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz