Bir meyve gibi görünüyor, biraz ekmek gibi bir tadı var ve besin değeri yüksek, ne olduğunu anlayabildiniz mi? Tahmin etmek zor mu? Ekmek ağacı meyvesinden bahsediyoruz.

Bu güçlü meyve, dutgillerdendir ve yaygınlaştığı tropik bölgelerde epeyce bir zaman zarfında oluşmuştur ve bu çok iyi bir özellik! Ekmek ağacı meyvesi; bir günde önerilen lif değerinin neredeyse yarısını ve ihtiyacınız olan C vitamininin yüzde 100’ünden fazlasını sunar. Ayrıca bir düzine diğer önemli besin maddesini de takviye edebileceğinden bahsetmedik henüz.

 

Ekmek ağacı meyvesinin besleyici değeri; kanser, kalp rahatsızlığı ve iltihap üzerindeki etkileri nedeniyle çok sayıda bilimsel araştırmanın dikkatini çektiği göz önüne alındığında, aslında neden kimsenin bu meyveden haberi olmadığını düşünebilirsiniz. Haklısınız. Ayrıca böcek kovucu olarak önde gelen kimyasal böcek spreylerinde de kullanılır.

 

Vücut Bakımı ve Besin Emilimi İçin Önemli Amino Asitler Bakımından Zengindir

Vücudunun yapı taşlarının ne olduğunu biliyor musunuz?

Vücudunuzun ana yapı taşları amino asitler olarak bilinen proteinlerdir ve vücut hücrelerinin yapısını oluşturur, besin maddelerini taşımak için çalışırlar. Tüm büyük bedensel sistemlerin işleyişini desteklerler. Amino asitler vücut için olmazsa olmazdır.

 

British Columbia Üniversitesi‘nden yapılan bir araştırmaya göre, ekmek ağacı meyvesi; esas amino asitlerin tam bir spektrumunu içeriyor ve özellikle fenilalanin, lösin, izolösin ve valin bakımından çok zengindir. Vücut işleyişini korumaya uygun beslenmeyi; doğal olarak toplumsal ve modern engellerden dolayı, mümkün kılmak için mümkün olan en yüksek seviyede amino asit içeren beslenme rutini oluşturmak önemlidir. Diyetinizdeki amino asit dengesini korursanız vücuttaki seviyeyi de koruyabilirsiniz. Bunun geniş amino asit spektrumu içeren ekmek ağacı meyvesi tüketmek size yardımcı olabilir.

Oksidatif Stresi Önler ve Tersine Çevirebilir

Hastalıkları önlemek için önemli olan bir başka besin maddesi grubu antioksidanlardır. Çok çeşitli gıda kaynakları içerisinde bulunan antioksidanlar, oksidatif stresin önlenmesi ve tersine çevrilmesine yardım eder. Serbest radikallerin vücut fonksiyonlarına verdiği zararların önlenmesini destekler. Serbest radikaller, güneş ışınlarına maruz kalma, çevrenizde bulunan kimyasallar ve çeşitli diğer kaynaklar yoluyla vücuda dahil olabilir ancak yüksek antioksidan gıdalarla dolu bir diyetle beslendiğinizde, hücrelerin yaşla ilişkili parçalanmasını yavaşlatabilir ve diğer hastalıkların yanı sıra özellikle; kanser, kalp hastalığı ve inme riskinizi azaltabilir.

 

Ekmek ağacı meyvesinin yenilebilir kısımları etkileyici antioksidan içeriklerle doludur ve yüksek fenol varlığı nedeniyle bir çok olumlu biyoaktif sürecin başlamasını ve işleyişini olumlu etkileyebilir.

 

2016 baharında yapılan bir araştırma çalışması, ortak bir çevresel toksin ve endokrin bozucu kadmiyum toksisitesi ile ilişkili bozulmalar üzerinde; ekmek ağacının antioksidan aktivite etkilerine yoğunlaşmıştır. Bu çalışma, kadmiyumun sperm sayısındaki ve cinsel aktivitedeki değişiklikler üzerindeki etkisini araştırmış ve test edilen ekmek ağacı özütünün sperm sayısını, hareketliliğini ve hormon düzeylerini önemli derecede artırdığını tespit etmiştir.

Ekmek ağacı meyvelerinde bulunan C vitamini önemli bir antioksidan olup, günlük önerilen değeri kapsayacak kadar yüksek miktarda bulunur. Çok miktarda C vitamini içeren meyve ve sebze bakımından zengin diyetler uygulayanlar; kalp hastalığı, felç ve kanser riskinde azalma ve C vitamini yüksek bir beslenme düzenine sahip olmayanlara kıyasla sağlık açısından daha kaliteli bir hayata sahip olurlar. Ayrıca ömürleri uzayabilir. (Hastalık oranları düştüğünden.)

 

Kalp Sağlığını Artırır

Antioksidan içeriğine kısmen bağlı olarak, diğer faktörlere ek olarak, ekmek ağacı meyvesi kalbiniz için mükemmeldir. Ateroskleroza karşı kalbi koruyan fitokimyasallar içerdiği tespit edildi. Kalp hastalığı, arteryel duvarlarda yavaşça beyaz kan hücreleri oluşturarak tıkanmalara neden oluyor. Sonunda ise ateroskleroz; kalp krizine yol açabilen, kalpteki kan akışının tıkanması olan miyokard iskemisine neden olabilir. 2006 yılında ekmek ağacı meyvesi, bu yaygın hastalığa karşı tıbbi koruma sağlayabilen doğal bir tedavi olarak belirlendi.

 

Kalbiniz için faydalı bir başka yol ise, yüksek kolesterol ile mücadele yeteneğidir. Bir fare deneyinde, ekmek ağacından alınan bir metanol özütü, yüksek kolesterol ile ilişkili tüm serum (kan) seviyelerini ve semptomlarını hafiflettiğini ortaya koydu. Bu, potansiyel kolesterol düşürücü bir gıda olacağını gösterir.

 

Ekmek ağacı meyvesi aynı zamanda lif açısından da inanılmaz derecede yüksektir, günlük önerilen lif alımın neredeyse yarısını tek bir porsiyonda sunar. Yüksek lifli bir diyet, metabolik sendrom ile birlikte yüksek tansiyon, hipertansiyon ve diğer kalp hastalığı risk faktörleri riskinde azalma ile güçlü bir şekilde ilişkilidir.

 

Ekmek ağacı meyvesi potasyum açısından yüksek olduğu için (bir porsiyonda günlük değerin % 30’undan fazlası  bulunur) konjestif kalp yetmezliğinin önde gelen sebeplerinden biri olan potasyumdan düşüklüğünden de koruma sağlar. Potasyum ve magnezyum yetersizlikleri kalp rahatsızlıklarını zorlaştırır ve şiddetlendirir; bu nedenle, kalp rahatsızlığı riski altındaki herkes bu temel besinleri diyetlerine eklemeye özen göstermelidir.

Vücudun Bağışıklığını Artırır

 

Ekmek ağacı meyvesi yemek, bağışıklık sisteminizin iyi çalışmasına yardımcı olabilir. İltihaplanma çoğu hastalığın kökünde olduğu için, bu meyvede bulunan antienflamatuvar biyoflavonoidler; hastalık riskinizi azaltmak için özellikle önemlidir.

Bu tuhaf meyve ayrıca oldukça büyük miktarlarda tiamin, diğer bir deyişle B1 vitamini içerir. Tiamin, bağışıklık sisteminin çoğunluğunun bulunduğu sindirim kanalının duvarlarındaki kas yoğunluğunu muhafaza eden düzenin bir parçasıdır. Aynı zamanda hidroklorik asit salınımına, vücudunuzun gıdayı tamamen sindirmesine ve mümkün olan en fazla besin maddesini emmesine yardımcı olur. Bu özellikler tiamini; sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunması için değerli bir besin maddesi haline getirir.

 

Belirli Kanser Türlerine Karşı Korunmaya Yardım Edebilir

 

Ekmek ağacı meyvesi inanılmaz antienflamatuvar ve antioksidan özelliklere sahip olması nedeniyle, potansiyel bir kanserle savaşan gıda olarak araştırılmıştır. Tayvan’da yapılan bir araştırma, cilt kanseri ile mücadelede önemli bir potansiyele sahip olduğunu tespit etti. Bu meyvenin deriye doğrudan uygulandığı bir ekstrakt, cilt tümörlerinin sayısını, boyutunu ve direncini düşürdü. Bu kanıt ön bulgu sayılır ancak çığır açıcı olma potansiyeline sahiptir.

 

Ekmek ağacı meyvesindeki güçlü besinlerin mücadele edilebileceği başka bir kanser türü de pankreas kanseridir. Pankreas kanseri diğer birçok kanser türünden farklı çalışır, çünkü diğer kanserler genellikle besin açlığına duyarlı değildir. Bu, kanser hücrelerinin aç kalması için yaygın olarak reçete edilen kanser ilaçlarının; pankreasa karşı normalden daha az etkili olduğu anlamına gelir.

 

Bu nedenle, pankreas kanseri için olası tedavileri incelerken, bilim adamları bu kanser hücrelerini öldürecek ve yakındaki damarlardan ve hücrelerden besin maddeleri almalarını önleyecek şeylere odaklanmalıdır. 2014’te, ekmek ağacı meyvesinin yapraklarından elde edilen bir ekstraktın etkisini araştıran bir pilot çalışma; kimyasal bileşiğin, besleyici yoksun koşullar altında PANC-1 olarak bilinen insan pankreas kanseri hücrelerine karşı yüzde 100 “tercihli sitoksite”ye sahip olduğunu buldu. Bu, özütün; pankreas kanseri hücrelerinin yüzde 100’ünü başarılı bir şekilde öldürdüğü anlamına gelir.