Hamileler Bal Yiyebilir mi? Kadın Doğum Uzmanı Doktorlar Cevaplıyor

Hamileler Bal Yiyebilir mi? Kadın Doğum Uzmanı Doktorlar Cevaplıyor

Bal uzun süre bozulmadan kalan ender besin maddelerindendir. Hamilelikte bal yemek güvenli midir? Makalemizde bu soruyu doktorlara sorduk ve gebelikte bal yemenin faydalarına yer verdik.

Sual: Hamilelikte bal yemek güvenli midir, günde kaç yemek kaşığı yenilebilir?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Deniz Ulaş’ın cevabı: (Abartmadan yiyebilirsiniz. Günde en fazla 3 yemek kaşığı yiyebilirsiniz.)

Hamilelikte bal yemenin faydaları

 

Mide yanmasını tedavi eder

Mide yanması hormonal değişiklikler nedeniyle hamile kadınlarda sıkça görülen bir sağlık sorunudur. Asidik mide sıvısının yemek borusuna gitmesiyle meydana gelir. Bir bardak süte bir yemek kaşığı balı karıştırın; gebelikte mide yanması yaşadığınız zaman bunu için.

Bulantıyı keser

Bulantı, gebe kadınların en çok muzdarip olduğu sorunlardandır ve bu durumun tedavisinde bal kullanılabilir. Bulantı ve kusma hamileliğin birinci trimesterinde (ilk 3 ayda) kadınların %70’inde görülür. Her gün 1-2 tatlı kaşığı bal tüketerek gebelikte bulantı ve kusmayla mücadele edebilirsiniz.Zencefil çayı hazırlayıp içine bal katarak içmeniz daha etkili olacaktır.

Hamilelikte soğuk algınlığına şifa verir

Hamilelikte kadınların bağışıklık sistemi normalden daha zayıftır, mukus zarları şişmiştir ve vücut hastalıklara karşı daha savunmasız bir durumdadır. Bal ise içerdiği çeşitli vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirip hastalanmanızı, gereksiz yere antibiyotik kullanmanızı engeller.

Boğaz ağrısını iyileştirir

Bal ile boğaz ağrısı tedavisinin 2 yolu vardır. Birincisi bir bardak ılık suyla bal ve limon suyunu karıştırmaktır. Hastalıktan kaynaklı boğaz ağrısını azaltmak için bunu gargara yapmanız gerekir. Diğer bir yöntem ise bir tatlı kaşığı bal yemektir.

Öksürüğü azaltır

Hamilelikte öksürükten muzdaripseniz doğal öksürük şurubu hazırlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sarımsakları blenderda parçalara ayırmak ve küçük bir kavanoza koymaktır. Daha sonra üzerine bal ekleyin, kapatın ve karışması için en az 24 saat bekleyin. Öksürüğün geçmesi için bundan 1 yemek kaşığı tüketin.

Hamilelikte bal yemek güvenli midir? Doktorlar cevaplıyor

Sual: 34 haftalık hamileyim. Hamileliğimin başından beri bal yiyorum. Ancak bebeklere 1 yaşından önce yedirilmemesi gerekiyormuş. Benim bebeğim anne karnında şuanda tamamen oluşumunu tamamlamış normal bir bebek artık, yalnızca henüz doğmadı. Bal yemek şuanda ona zarar veriyor mudur?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Seval Taşdemir’in cevabı: (Şeker tarama testleri yapıldı ve normal çıktı ise haftada 1-2 kez yiyebilirsiniz.)

Sual: Bal gebeler için uygun bir tatlı mıdır?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Müberra Namlı Kalem’in cevabı: (Evet, bal gebeler için uygun bir tatlıdır.)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz