Siyah Havucun Faydaları Neler?

Siyah Havucun Faydaları Neler?

Siyah havuç veya halk arasındaki adıyla mor havuç güçlü bir antioksidandır. Bu özelliğini de ona rengini veren antosiyanine borçludur. Bu yönüyle siyah havuç tüketimi vücudu serbest radikallerin verebileceği zararlara karşı korur. Diyabet, kanser, kalp rahatsızlıklarına karşı vücudu korumaya alır.

Siyah havuca rengini veren bu flavonoid bileşikler bilimsel çalışmaların da ortaya koyduğu gibi; bağışıklık sistemini güçlendirici, kanser önleyici, yaşlanmayı geciktirici etkiler taşımaktadır. Bu özellik sadece siyah havuca has olmayıp siyah-mor renkli sebze ve meyveler için de geçerlidir. Örneğin; kara dut, yaban mersini, böğürtlen, kara erik de bu kategoride sayılabilir.

Vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından müthiş bir bileşime sahip olan siyah havuç tam bir A vitamini deposudur (100 gramında günlük A vitamini ihtiyacının 5 katı A vitamini bulunur).

Hatırı sayılır miktarda C, B (B1, B3, B5, B6), K vitaminleri bulundurur. Bu yönüyle de bağışıklık sistemini güçlendirir, kemik sağlığını destekler, sinir sistemini destekler. Ayrıca kanın pıhtılaşmasına katkıda bulunur ve sindirimi düzenler.

Siyah Havuç Suyu Faydaları
Siyah havuç suyu turuncu havuca göre on iki kat fazla antioksidan içermektedir. Yine turuncu havuç suyuna göre %40 daha fazla beta-karoten içermektedir. Cildi gençleştirici etkisi vardır. Ayrıca iltihap kurutucu yönü de bulunmaktadır.

Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda farelere yağ ve karbonhidrat açısından zengin bir beslenme programı uygulanmış ve zamanla farelerde kilo alımına bağlı olarak diyabet, tansiyon, kalp hastalıkları ve akciğer sorunları ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu farelerin beslenmelerine siyah havuç suyu eklendiğinde ise farelerin iyileşmeye başladıkları görülmüştür.

Siyah Havuç Nasıl Tüketilir?
Rendeleyerek salatalara eklenebileceği gibi; taze olarak çıkarılmış suyu da içilebilir. Turşuların içerisine de katılabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz