Dizanteri Belirtileri ve Tedavisi

Dizanteri Belirtileri ve Tedavisi

Dizanteri, ishalle birlikte görülen bulaşıcı ve salgın bir kalın bağırsak hastalığıdır. Yaşlılarda, küçük çocuklarda ve Bebeklerde dizanteri çok daha tehlikelidir ve ölümlerle dahi sonuçlanabilir.

Dizanteri Belirtileri: Başlıca belirti sık ve kanlı ishaldir. İştahsızlık, şiddetli karın ağrısı ve ateş de görülebilir. Kimi durumlarda ishale bulantı ve kusma da eşlik edebilir.

Dizanterinin Nedenleri: Dizanterinin başlıca nedenleri kirli su ve iyi yıkanmamış yiyeceklerdir. Bu nedenle su, el ve gıda temizliğine özen göstermek gerekir.

Dizanteri Nasıl Bulaşır: Kirli su ve besinler yoluyla bulaşır. Okul gibi kalabalık ortamlar hastalığın bulaşması için uygun ortamlardır. İki çeşit dizanteri vardır:

Amipli Dizanteri: Vücuda mikrop girmesinden 10-21 gün sonra hastalık belirtileri ortaya çıkar. Hastada kanlı ishal, ateş, karın krampları, kilo kaybı ve halsizlik görülür.

Basilli Dizanteri: Mikrobun vücuda girmesinden 2-7 gün sonra belirtileri ortaya çıkar. Hastalığın salgın halini almasında kara sinekler başrolü oynar. Hastada; kanlı ve balgam kıvamında ishal, karın ağrısı, halsizlik ve ateş görülür. Yapılacak ilk iş; hastayı diğer insanlardan ayırarak hastalığın yayılmasını engellemektir.

Dizanteri Tedavisi: Tedavi için öncelikle hastalığa neden olan etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Bazı durumlarda da antibiyotik şikayetleri arttırabilir. Bu durumda doktor uygun tedavi yöntemi ile tedaviye devam eder. Özellikle yaşlılarda, küçük çocuklarda ve bebeklerde sıvı ve mineral kaybının telafi edilmesi hayati önem taşır.

Bu yazı dizanteri tedavisi, dizanteri hastalığı, dizanteri nedir, dizanteri neden olur, dizanteri nedenleri, dizanteriye ne iyi gelir, dizanteriye iyi gelen bitkiler, dizanteri için ilaç, dizanteri için şifalı bitkiler, dizanteri nasıl geçer, dizanteri nasıl nasıl olur, dizanteri bulaşıcımıdır, dizanteri belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

dizanteriye iyi gelen yiyecekler, dizanteri neden olur, dizanteriye ne iyi gelir, dizanteriye iyi gelen besinler, dizanteriye iyi gelen bitkiler, dizanteri bulaşıcı mıdır, dizanteri nasıl oluşur, dizanteri bulaşıcı mı, dizanteri hastalığına ne iyi gelir, dizanteri hastalığı nedir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz