Erkek Hastalıkları Hakkında Genel Bilgi

Erkek Hastalıkları Hakkında Genel Bilgi

Tıpkı kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de bir takım cinsiyete has hastalıklar görülebilmektedir. Erkek olmanın getirmiş olduğu erkek hastalıkları arasında en çok üreme organları ile ilgili olan hastalıklar görülmektedir. Bunların başında da prostatit hastalığı gelmektedir. Erkeklerin cinsel organları ile ilgili en sık yaşamış olduğu hastalık prostatit olarak karşınıza çıkmaktadır. Erkekte prostatın iltihaplanması durumu prostatit olarak tabir edilmektedir. Prostat ise rectumun önünde, mesanenin altında yer almakta olan ceviz büyüklüğünde bir salgı bezidir. İdrar yapamama, yüksek ateş, titremeler, diğer idrar yolu şikayetleri, prostatit hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır. Bu hastalığın tedavisinde antibiyotik ve abse drenajı yöntemleri uygulanmaktadır.

Testis Ağrıları

Testis ağrısı da erkek hastalıkları arasında yer almaktadır. Testis ağrısı, farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Testisin aşırı ya da gereğinden az kan ile dolması, cinsel organın kasılması ancak boşalmanın gerçekleşmemesi, bazı iltihaplanmalar ve benzeri nedenler ile de testis ağrıları görülmektedir.  Boşalamama sorunlarının ise prostatit hastalığını tetiklediği öne sürülmektedir. Erkek hastalıkları çeşitleri arasında yer alan bir diğer hastalık da jinekomastidir. Bu hastalık erkek vücudunda bulunan kadınlık hormonunun yükselmesi sonucunda erkeklerin memelerinde büyüme görülmesi şeklinde ortaya çıkmaktadır. Kullanılan bazı ilaçlar, vücut geliştirme sporu ve benzeri nedenler ile de erkeklerde bu hastalık görülebilmektedir. Tedavisinde cerrahi yöntemler ya da ilaç tedavisi kullanılmaktadır. Memelerde oluşan büyüklüğe bağlı olarak cerrahi müdahaleye karar verilmektedir.

Testis ve Penis Nanserleri

Testis ve penis kanserleri de erkeklerde görülen cinsel hastalıklar arasında yer almaktadır. Penis kanseri genellikle sünnet olmamış olan erkeklerde rastlanan bir hastalık türüdür. Testis kanseri ise erkekler için oldukça risk taşıyan tehlikeli bir hastalıktır. 15 ile 35 yaş arasındaki erkeklerde rastlanma oranı yüksektir. Eğer doğumda testislerden biri daha normal yerine inmemişse, bu kişinin ileride testis kanserine yakalanma riski daha fazladır. Testis kanserinde sertlik, şişlik ve bölgesel hassasiyet olmasına rağmen ağrı görülmeyebilir. Kişi kendini muayene ile de bu hastalığı teşhis edebilir ancak doktor muayenesi de oldukça önemlidir. Cerrahi tedavi ile bu hastalığın önüne geçilebilmektedir. İlerleyen vakalarda kemoterapi ve radyoterapi şarttır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz