Ayva çekirdeğinin ve ayvanın faydaları

Ayva çekirdeğinin ve ayvanın faydaları

Zaman içerisinde insanların doğal olarak kullandığı ürünlere bir geri dönüş yaşanmaktadır. Bu durumun temel sebebi ise aslında ilaç olarak kullandığımız pek çok ürünün doğal yollardan bazı meyvelerden ve bu meyvelerin özünden yapılmalarıdır.Ayva çekirdeğinin de aynı şekilde bu meyveler arasında yer alan oldukça önemli bir karışım olarak ön plana çıkmaktadır. Pek çok bağımsız dış kaynak haberine göre bu meyve düzenli olarak tüketildiği zaman gözeneklerin açılmasından daha pürüzsüz bir cilde sahip olunmasına kadar pek çok artıları bünyesinde barındırmaktadır. Bu sebepten düzenli aralıklar ile ayva çekirdeği tüketimi sizin için daha faydalı olacaktır.

Ayva Çekirdeğinin Faydaları

Ayva çekirdeğinin insan üzerinde ki en bilinen faydaları cildi sıkılaştırıcı ve aynı zamanda deri ve gözenekleri açıcı yapısıdır. Ama zaman içerisinde bilimsel çalışmalar neticesinde ayva çekirdeğinin pek çok yeni özelliğinin keşfedildiği de bilinmektedir. Bunların en göze batan sonucu ise ayva çekirdeğinin antioksidan olan özelliğidir.

ayva çekirdeğinin faydaları

Yıllarca Sivilcelere Karşı Kullanıldı

Her ne kadar ülkemizde olmasa bile özellikle bazı Kuzey Avrupa ülkeleri ve Rusya’da yıllarca akne ve sivilcelerin etkili bir şekilde tedavi edilmesinde ayva çekirdeğine başvurulmaktadır. Bu sebepten bu çekirdeğin düzenli olarak kullanılması pek çok şifalı bitkilerin aksine daha tesirli bir etkiye sahip olmaktadır. Peki ama bu ayva çekirdeği maskesi nasıl yapılmaktadır. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir ayvanın içerisinden çıkardığımız (taze olmak şartıyla) ayva çekirdeğidir. Bu çekirdekleri ılık bir çay bardağının içine atarak gün sonuna kadar bekletin kısa bir süre sonra bu suyun daha yoğun bir kıvam almaya başladığını göreceksiniz. Daha sonrasında ise yüzünüzde ve istediğiniz bölgelerde sürerek kullanın etkilerini oldukça kısa bir zaman içerisinde daha elle tutulur şekilde hissetmeye başlayacaksınız. Yarım saat ile on beş dakika arasında bir zaman beklettikten sonra yıkamanız yeterli olacaktır.

Ayva’nın Faydaları

Ayva çekirdeğinin faydalarından yeterince bahsettik dilerseniz biraz da ayvanın genel olarak faydalarına değinelim:Her şeyden önce ayva içeriğinde bulunan bazı maddelerden dolayı daha kuvvetli bir kalp ve damar sağlığının oluşmasına yardımcı olur. Aynı şekilde pek çok boşaltım organın düzenli çalışmasını sağlar. O organların iltihap ve ödem gibi rahatsızlıklar oluşturmasını önler.Biraz öncede değindiğimiz gibi hazımsızlık ve benzeri sorunların çözülmesinde daha etkili bir ilaç yoktur. Kaliteli bir ayva günlük düzenli olarak tüketildiğinde sağlık açısından oldukça olumlu etkiler yaşanmasına neden olacaktır.

Yıllarca özellikle Doğu Avrupa ülkelerinde kullanıldığı gibi kişisel iletişimi kuvvetlendirdiği ve insan psikolojisi üzerine olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.Güzel kokusu sayesinde kozmetikte de kullanılmaktadır. Aynı zamanda güzel bir ağız kokusuna sahip olmak istiyorsanız düzenli olarak ayva yemeniz yeterli olacaktır. Bu şifalı bitki içeriğinde bulundurduğu yüksek vitamin değerleri sayesinde kış aylarını kolay bir şekilde atlatmamıza yardımcı olmaktadır. Bu vitaminlerin de etkisi ile grip ve soğuk algınlığı başta olmak üzere pek çok rahatsızlığımızdan kolaylıkla kurtulabileceğiz.Gün içerisinde performans açısından daha fazlasını elde etmek istiyorsanız ayva tüketmeyi deneyebilirsiniz. İçeriğinde bulunan bazı maddelerin de yardımıyla kolaylıkla gününüzün daha zinde bir şekilde geçmesini sağlayabilirsiniz.  Aynı zamanda bu şifalı bitki kadınların baş belası haline gelmiş varis ve bacak hastalıklarının giderilmesini sağlayıcı bir etkiye de sahiptir. Düzenli olarak tüketilmesi bu sebepten doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Ülkemizde binlerce yıldır var olan ayva, ayva çekirdeğinin faydaları gündeme geldiğinden bu yana revaçtadır. Ama bunu uzun süredir tüketen bazı ülkeler faydalarını araştırarak insanların daha rahat bir şekilde bu besin maddelerini tüketmelerini sağlamaktadır.Ayva çekirdeğinin servisi oldukça basit olmakla beraber, ayvanın kendisinin servisi ise alışık olduğumuz gibi olmalıdır. Eğer onu çiğ olarak tüketmekten hoşlanıyorsanız doktorlar ayvanın komposto yada pişirilerek tüketilmesi taraftarıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz