Ayak Kokusuna Ev Yapımı Çözümler

Ayak Kokusuna Ev Yapımı Çözümler

Ayak kokusu bir çok nedene bağlı olarak meydana gelebilir, bunların aralarında en sık görüleni ayak hijyenine dikkat edilmemesi ve aşırı bakteri üretimidir. Ayak kokusu ve ayak terlemesi kişiyi çok mahcup edebilir. Evde hazırlayabileceğiniz ilaçlar ile kolayca ve başarılı şekilde bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. İşte size ayak kokusunu ve aşırı ayak terlemesini önlemek için birkaç ev yapımı ayak bakım yöntemi. 

Ayak kokusuna neden olan nedir?

Kokunun ana nedeni ayağın terlemesidir. Ter herhangi bir koku vermese de, bakteri çoğalmasına zemin hazırlayan bir ortam yaratır. Bakteri üretimi kötü ayak kokusundan sorumludur. Uygun olmayan ayakkabı ve/veya çorap (özellikle polyester ve naylon) kullanımı ve yetersiz havalanma bu durumu daha da ağırlaştırır.

Çoraplar ayaktaki teri emerler; çorap kullanmadan ayakkabı giymek ayağın temas ettiği ter miktarını ve dolayısıyla da kokuya neden olan bakteri aktivitesini arttırır. Kıllı ayaklar da bakterilerin çoğalmasına neden olan bir etkendir.

Ayak kokusu, veya diğer adıyla bromhidrozis, sıcak ve nemli ayaklar üzerinde üreyen bakteriler sebebiyle olur. Ter, bakterilerin çoğalmasına çok uygun bir ortamdır. Ayak tabanlarında ter üreten sayısız salgı bezi bulunur, bu bezlerde su, sodyum, klorid, yağlar ve asitler bulunur. Bakteri çoğalması ve bu bileşenlerin üretimi kötü kokuya yol açar.

Terli ayaklara ev yapımı çözümler

ayaktedavi

İşte size ayak kokusuna karşı çok etkili bazı ev yapımı doğal ilaçlar:

Sodyum bikarbonat

Bir leğen suya biraz karbonat atın ve ayaklarınızı 10 dakika bu suda bekletin. Sodyum bikarbonat ayağınızın asiditesini arttırır ve ayak kokusunu belirgin olarak azaltır.  Sodyum bikarbonat bakteri üretimine zemin hazırlamayan bir ortam yaratır ve böylece de istenmeyen kokuları önler.

Siyah çay

Beş poşet siyah çayı 15 dakika kaynar suda demlendirin. Hafif ılınınca ayağınızı buna batırın, ardından ayağınızı iyice kurulayın ve ayak pudrası uygulayın.

Çay ağacı yağı

Ayaklarınızı iyice yıkayın, kurulayın ve tabanlarınıza az miktarda çay ağacı yağı uygulayın Yağı doğrudan uygulamayın, yaklaşık 10 damla çay ağacı yağını 10 ml badem yağı veya buğday tohumu yağıyla karıştırın.

Ayak kokusunu önlemek

Ayak kokusunu önlemek için bazı önerilerimiz olacak:

  • Ayağınızı her gün antibakteriyel sabun kullanarak yıkayın. Haftada bir veya iki kez ölü hücrelerden arındırmak için ayaklarınızı keseleyin. Ayak parmaklarınızın aralarını ihmal etmeyin.
  • Duştan sonra ayağınızı hemen kurulayın.
  • Çoraplarınızı düzenli olarak değiştirin.
  • Aynı ayakkabıları üstüste iki gün giymekten kaçının.
  • Ayaklarınızı kuru tutmak ve bakteri üretimini yavaşlatmak için, parmaklarınızın arasına ayak pudrası serpin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz