Zencefil ve Faydaları

  • ALTERNATİFTIP
  • Zencefil ve Faydaları için yorumlar kapalı
  • 688 kez görüntülendi

Zencefil ve Faydaları

Zencefil Bitkisi ve Kökü: Nemli ve sulak iklimlerde yetişen ve sarı renkte çiçekler açan bir bitki olan zencefilin kökleri yassı ve gri renktedir. Zerdeçal ile benzer etkilere sahiptir.  Kokusu kuvvetlidir. Latince Adı: Zingiber officinale.

Zencefilin Faydaları: İştah açar. Yatıştırıcı ve gaz söktürücüdür. Vücudu terletir. İltihap önleyici etkisi ile özellikle eklem iltihaplarına karşı faydalıdır. Soğuk algınlığına iyi gelen zencefil, balgam söktürür ve iyileşmeyi hızlandırır. Bulantıları gidermeye yardımcı olur ve kusmayı önler. Vücut direncini, bedensel ve zihinsel gücü arttırır. Mikrop öldürücüdür.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucudur. Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olmasının yanı sıra kan damarlarını genişleterek romatizma ağrılarının hafiflemesine de yardımcı olur. Bağırsak bozukluklarını giderir. İshali keser. Cinsel isteği arttırır.

Zencefil Nasıl Kullanılır: Zencefil kökü genellikle baharat olarak kullanılır. Tıbbi amaçlı kullanımda ise; Zencefil yağı hazmı kolaylaştırır. Zencefil çayı da hazmı kolaylaştırır ve ayrıca hafızayı kuvvetlendirir. Zencefil bal ile karıştılarak etkili bir öksürük ilacı elde edilir.

Bu yazı saglikvegebelik.com tarafından Zencefilin faydaları, zencefilin yararları, zencefilin özellikleri, zencefilin kullanımı, zencefilin faydası, zencefilin yan etkisi, zencefil nasıl kullanılır, zencefilin yararı, zencefilin faydaları nelerdir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

zencefilin faydaları, zencefilin faydasi, zencefilin xeyirleri, zencefilin saca faydalari, zencefilin yararlari, zencefilin yararlari ve zararlari, zencefilin faydaları nelerdir, zencefil gebelik, zencefil kökü gebeliğe zararımıdır, zencefil faydaları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.