Ayaklarınız Sağlığınız Hakkında Ne Diyor?

Ayaklarınız Sağlığınız Hakkında Ne Diyor?

Ayaklarınız, sağlığınız ve zindeliğiniz hakkında bir miktar bilgi verebilir, çünkü vücudunuzu rahatsız eden herhangi bir enfeksiyon veya rahatsızlık, ayak sağlığınızı etkileyerek en erken semptomları sergileme eğilimindedir. Ayak hastalıklarına çoğunlukla dolaşım sürecinize zarar veren enfeksiyonlar neden olurken, diyabet de bu sorunların yaygın bir nedenidir.

Daha fazla bilgi edinmek için aşağıda listelenen ayak hastalıklarına bir göz atın:

1. Topuk ağrısı

Topuklarınızdaki ağrı çoğunlukla uzun bir bağın topuğunuzun kemiğine bağlandığı oldukça yaygın bir iltihaplanma türü olan plantar fasiit nedeniyle oluşur. Sabah uyandığınızda ve ayaklarınız üzerinde baskı uygulamaya çalıştığınızda ağrı daha da kötüleşir.

Topuk ağrısının diğer birkaç nedeni de vardır, örneğin sert ve aşırı yorucu bir antreman, kötü takılmış topuklu ayakkabılar, tendinit ve artrit . Çok nadir görülen bazı diğer nedenler arasında bir tümör varlığı, topuk kemiğinde bir çıkıntı, kemik enfeksiyonu veya kemik kırığı bulunur.

2. pençe ayak

Pençe ayak parmakları, örneğin alkolizm, nörolojik bozukluklar ve diyabet gibi sinirlerinizi tahrip eden bir hastalığın neden olduğu oldukça yaygın bir ayak problemidir. Ancak ayaklarınıza zarar veren ve ayak parmaklarınızın bükülmesine neden olan sıkı ayakkabılardan da kaynaklanabilir.

Pençe ayak parmakları temel olarak ayak parmaklarınızın yukarı doğru bükülmesine ve ayak topunuzun dışına doğru hareket etmesine ve nihayetinde pençe şeklini alan orta ekleminizden aşağı doğru bir pozisyon almasına neden olan bir tür ayak deformasyonudur. Bu deformasyon, belirli türde özel ayakkabılarla, germe ve egzersiz ile iyileştirilebilir. Ancak, bazı durumlarda, doktorlar da ameliyat yapmak zorunda kalıyor.

3. Ayak Başparmağı Hastalıkları

Başparmağınızdaki eklemlerde şişlik, kızarıklık ve ani bir dilimleme ağrısı yaşıyorsanız, buna neden olan birkaç neden olabilir. Örneğin, gut, ayak başparmağı ağrılarının en yaygın nedenidir ve osteoartrit, ani şişlik ve ağrıların bir başka nedenidir.

Artritin neden olduğu kemik çıkıntısı nedeniyle ortaya çıkan ve ayak başparmağınızdaki eklemlerde sertliğe neden olan halux rigidus olarak bilinen başka bir durum vardır. Bu rahatsızlığın atletler arasında, özellikle de sert yüzeylerde oynayanlar arasında görülen diğer bir yaygın sebep, çim parmaklarıdır ve eklem çevresinde bulunan ligamanlara zarar gelmesinden kaynaklanmaktadır.

4. Ayakları sürüklemeye zorlanmak

Hafif ayak sürükleme, yürüme şeklinizde değişiklikler veya daha geniş bir yürüme, hastalığın en erken belirtileri olarak görülebilir. Araştırmalar, bu vakaların yaklaşık% 30’unun diyabetten kaynaklandığını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, birincil neden, ayaklarınızdaki duyum ve normalliğin olmaması ve bunun diyabetik hastalar arasında oldukça yaygın olan periferik sinir hasarından kaynaklanmasıdır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, vitamin eksikliği, aşırı likör tüketimi veya enfeksiyon nedeniyle hiçbir zaman zarar görmeyebilir.

Beyin kaslarınız, beyin organlarınız ve omuriliğinizle ilgili problemler ayak sürtünmesine de neden olabilir. Diğer bazı ayak sürükleme vakalarında sinir hasarı genellikle sorumlu değildir.

5. Ayaklar yanmaya başlar

Periferik sinir hasarı olan diyabetik hastalar sıklıkla ayaklarından keskin ve yanma hissi alırlar. Bununla birlikte, bu his, temel olarak bacaklarınız ve ayaklarınızdaki kan dolaşımının eksikliği, B vitamini eksikliği, kronik böbrek enfeksiyonları, hipotiroidizm ve hatta sporcunun ayağı gibi periferik arter hastalığı gibi diğer sağlık durumları nedeniyle de yaşanır.

6. Sarımsı dönüşen ayak tırnakları

Ayak tırnaklarınız sağlığınızın en iyi göstergeleridir ve size gösterdikleri belirtileri yorumlamada geciktirmemelisiniz. Tırnaklarınız koyu sararmaya başlarsa, olasılık ciddi bir mantar enfeksiyonundan kaynaklanır.

Koyu sarı ayak tırnakları ayrıca, akciğer enfeksiyonları , romatoid artrit, sedef hastalığı ve lenfödem gibi, temel olarak lenfatik sisteminizde meydana gelen bir şişlik gibi ciddi sağlık rahatsızlıklarının bir belirtisidir .

7. Ayak Ağrıları

Gün boyu topuklu ayakkabılarla dolaşıyorsanız, günün sonunda ayaklarınız ağrımaya başlar.

Araştırmalar, her 10 kadından 8’inin ayaklarının incindiğini itiraf ettiğini ve bilerek kendilerini böyle bir sefalete soktuğunu gösteriyor. Ancak, ağrıya, şansa neden olan 6 ”yüksek topuklu ayakkabılarınız değilse, stres kırığı ayağınızın kemiğinde küçük bir çatlaklara neden oldu.

Diğer nedenler yorucu bir şekilde yoğun bir antrenman seansına neden olabilir, özellikle de çok fazla koşu içeren sporlar ve basketbol ve futbol gibi diğer yüksek etkili sporlar oynuyorsanız. Osteoporoz da kemiğinizi zayıflatır ve sizi ayak ağrısı geliştirme riskine sokar.

8. Clubbed Toes

Ayak parmaklarınız toplandığında, ayak parmaklarınızın ve parmaklarınızın şekli değişmeye başlar. Çiviler, yukarıdan yuvarlanırken alt bölgeden kavisli olma eğilimindedir. Araştırmalar, akciğer enfeksiyonlarının kulüp ayak parmaklarının en sık nedeni olduğunu ortaya koymaktadır, ancak karaciğer hasarı , kalp ve sindirim rahatsızlıklarınedeniyle de ortaya çıkabilir .

Bazı durumlarda, altta yatan bir sebep yoktur ve kulüp genetik faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, ailenizde kulüp ayak parmakları belirginse, bir doktora danışmanız ve etkili önleyici önlemler almanız gerekir.

9. Tomurcuklanmayı reddeden yaralar

İyileşmeyi reddeden ayak yaraları yaşıyorsanız, onları diyabetin açık bir göstergesi olarak düşünün.

Diyabet, yaranın normal iyileşme sürecini geciktirmekle birlikte vücudunuzdaki kan dolaşımı sürecini zedelemekle birlikte ayaklarınızda duyu eksikliğine neden olur . Bu nedenle, diyabetiniz varsa, en küçük yara veya kesik bile ciddi bir baş belasına dönüşebilir. Bu tür yaralar ayrıca bakteri ve enfeksiyonları da çekmeye başlar.

Diyabetik bir hastaysanız, ayaklarınızı günlük olarak yıkamalı ve kurutmalı ve yaralar, kesikler veya kabarcıklar açısından yakından inceleyin. Bununla birlikte, bu yaralar , kan dolaşımı sürecini bozan periferik arter hastalığı gibi rahatsızlıklardan da ortaya çıkabilir .

10. Ayak Spazmları

Yorgunluk, çok çalışmak ve kas ağrıları , ayaklarınızda keskin ve dilimleyici bir ağrının oluşmasına neden olabilir ve birkaç dakika sürebilir. Bu ani spazm ayrıca bir kas krampı veya spazmı ile birlikte uygun kan dolaşımının olmaması, olası bir D vitamini, potasyum , kalsiyum ve magnezyumun vücudunuzdaki dengesizliği ve son olarak dehidrasyondan kaynaklanabilir.

Hamilelik sırasında kadınlar, vücudun hızla değişen hormon seviyelerinden dolayı ayak spazmları yaşarken, araştırmalar tiroid hastalıklarının da ayak spazmlarına neden olduğunu ortaya koymaktadır .

Kas yorgunluğu ile ilgiliyse bu spam’lardan kurtulmanıza yardımcı olacak çeşitli egzersizler ve germe püf noktaları var. Bununla birlikte, ağrı şiddetli ve sürekli ise, hemen bir doktora görünün.

11. Kaşık şeklindeki Ayak Tırnaklarını

Bazı yaralanmalar tırnaklarınızın kaşığı andıran kıvrımlı bir şekle bürünmesine neden olabilir ve bu nedenle demir eksikliği olabilir. Diğer durumlarda, petrol içeren solventlere sürekli maruz kalmak, ayak tırnaklarınızın bu garip şekli almasına neden olabilir.

12. Çiviler çukurlaşmaya başlar

Çivilerinizin yüzeyinin çukurlaşmaya başladığını tespit ederseniz veya çivinizin yüzeyinde delikli bir çukur oluşmuş gibi görünüyorsa, şansınız o kadardır, çivinin büyümesi bozulur ve tırnak plakasından zarar görür. Bu hastalık psoriasis vakalarında oldukça yaygındır.

13. Aşırı Kaşıntı

Sporcunun ayağı olarak bilinen yaygın bir mantar enfeksiyonu nedeniyle cildinizde aşırı kaşıntı ve pullu lekelerin ortaya çıkmasıyla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca, bazı cilt bakım ürünleri ve kimyasalların neden olduğu bir reaksiyon olan dermatitten de kaynaklanabilir. Pullu kuru yamalar ve kızarıklık ile birlikte şiddetli kaşıntıya neden olur.

Bununla birlikte, kaşıntılı cilt sivilce benzeri bir yapıya sahipse ve çok kalın görünüyorsa, muhtemelen bağışıklık sisteminizle ilgili sorunlara işaret eden bir rahatsızlık olan sedef hastalığından kaynaklanır. Reçetesiz satılan mantar önleyici ve ilaçlı kremlerle semptomlardan kurtulabilirsiniz.

14. Beyaz, mavi ve kırmızıya dönüşen ayak parmakları

Eğer ayak parmaklarınız beyazlaşmaya başlıyorsa, o zaman hafif mavi bir renk farz edersek ve ardından kızarıklık varsa, sadece sonunda doğal gölgeye dönmek için, şansınız Raynaud hastalığına yakalanmış olmanızdır. Arterlerinizin daralmasına neden olan vazospazmlardan kaynaklanır.

Vazospazmlar, endişe, stres ve hava durumu değişiklikleri gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir, bu nedenle genellikle ciddi sağlık kaygıları yaratmaz. Bununla birlikte, tıbbi araştırmalar Raynaud hastalığını Sjögren hastalığı, tiroid hastalıkları ve romatoid artrit ile de ilişkilendirmektedir.

15. Ayaklar şişiyor

Genellikle hamileyken çok uzun bir uçuşunuz oldu veya çok uzun süredir ayakta duruyorsunuz, ayaklarınız bir süre şişiyor. Ancak, şişlik geçici değilse ve gitmeyi reddediyorsa, bu ciddi bir sağlık durumunun göstergesidir.

Bu şişlik, kan pıhtısı , yetersiz tiroit, lenfatik sisteminizdeki rahatsızlık, uygun kan dolaşımı eksikliği ve böbrek rahatsızlıklarından kaynaklanabilir. Ayaklarınızdaki şişlik bir günden uzun sürerse, derhal bir doktora danışın!

16. Küçük parmak ağrıları

Küçük parmağınız ağrımaya başladığında , ayağınızın ucunda büyük bir ağrıya neden olan ve ardından ayak parmaklarınıza doğru yayılan bir yanma hissi yaşarsınız .

Sık sık sert ve kaygan mermer üzerinde yürüyormuş gibi hissedersiniz. Muhtemelen, sinirinizin etrafındaki dokuların, üçüncü ve dördüncüleriniz arasında mevcut kalınlaşmaya ve ağrımaya başlamasına neden olan bir durum olan Morton Neuroma’sını geliştirdiniz.

Bu hastalık kadınlarda erkeklere göre daha yaygındır. Küçük parmağınızdaki ağrı ayrıca bir yaralanmadan veya ayak parmaklarınız üzerinde büyük bir baskı uygulamanızdan kaynaklanabilir.

17. Tırnaklarınızda beyaz alanların ortaya çıkması

Tırnaklarda beyaz lekeler, tırnağınızdaki olası bir yaralanma nedeniyle veya vücudunuzun başka bir yerinde ortaya çıkabilir. Çivinizin bir kısmı yontulursa veya çivinizin tamamı tırnak yatağından ayrılırsa, beyazlaşmaya başlar. Ve bu bir yaralanma, sedef hastalığı veya tırnak enfeksiyonu nedeniyle olabilir. Bununla birlikte, tırnak kesilmez veya ayrılmazsa ve hala beyazsa, bu, böbrek yetmezliği, karaciğer enfeksiyonları ve konjestif kalp yetmezliği gibi ciddi hastalıkların bir belirtisi olabilir .

Doktorunuza danışmak ve öngördüğü ilgili testleri yaptırmak en iyisidir.

18. Soğuk ayakları hissediyor musunuz?

Ayaklarınız her zaman soğuk kalmaya meyilliyse, buna neden olan birkaç neden vardır. Örneğin, dolaşım bozukluğu vücudunuzda kan akışının bozulmasına ve ayaklarınızın soğuk kalmasına neden olabilir. Bu dolaşım problemleri, yüksek tansiyon, ciddi kalp rahatsızlıklarıve aşırı sigara içme gibi hastalıklarla yakından ilişkilidir .

Diyabetik durumunuz denetlenmezse, genellikle soğuk ayaklara neden olan ciddi sinir hasarına neden olabilir. Diğer bazı nedenlere anemi ve hipotiroidizm de dahildir, ancak, sadece doktorunuz gerçek suçluyu ekarte edebilir ve size soğuk ayaklar için uygun bir teşhis koyabilir.

Artık tüm olası ayak hastalıklarının ve nedenlerinin farkında olduğunuza göre, onları iyileştirmek ve doğru bir tanı koymak çok daha kolay olacaktır. Çoğu durumda, bu ayak hastalıklarının sadece vücudunuzdaki ciddi ve zararlı hastalıkların varlığına işaret eden işaretler ve göstergeler olduğunu unutmayın. Bu nedenle, gereksiz gecikmeler olmadan bir doktora danışmanız çok önemlidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz