İmuneks Beta Glukan Nedir? Faydaları Nelerdir?

İmuneks Beta Glukan Nedir? Faydaları Nelerdir?

İmuneks beta glukan kapsülleri çeşitli ilaç firmalarının farklı dozlarda ve formülasyonlarda ürettiği isminden de anlaşıldığı üzere beta glukan içeren bağışıklık sistemini güçlendirici gıda takviyesidir. Etkili madde olan beta glukan ekmek mayasında fazlaca olan bağışıklığı doğal yollarla güçlendiren bir maddedir. Etki mekanizmasını çeşitli beyaz kan hücresi tiplerini aktive etmesi oluşturmaktadır. Bu sayede antioksidan etki ortaya çıkmakta ve doğal yollarla vücuttaki hasarlı dokular kısa sürede iyileştirilmektedir. Aslında bu doğal madde ilaç olarak sınıflandırılsa da gıda takviyesidir demek çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

İmuneks Beta Glukan’ın Faydaları

İmuneks beta glukan vücuda çok yararlı bir maddedir. Bağışıklık yanıtının daha güçlü hale gelmesi ve vücuda giren yabancı maddeye çok daha hızlı yanıt verilmesi için önemli rol oynayan makrofaj ve T hücrelerinin aktive olmasını sağlamaktadır. Ayrıca beta glukan bu etkisiyle yapılan çalışmalarda kanser hücreleri üzerinde de etkili bulunmuştur. Özellikle kanser hücrelerinin sayısının azalması, hücre boyutunun küçülmesi ve metastas yapma oranlarında düşmeler saptanmıştır. Beta glukan bu yönüyle hem genel vücut direncinin sağlanmasında hem de kanser tedavisinde iyi bir bağışıklık yükseltici gıda takviyesidir. Yapılan çalışmalarda beta glukanın faydaları arasından birisi de viral enfeksiyonların tedavisi konusunda olmuştur. HIV üzerinde yapılan çalışmalarda mantar beta glukanı verilen hastaların büyük bir kısmının hastalığa ait simptomların hafiflediğini beyan ettiği kaydedilmiştir. İmuneks beta glukan da yapılan bilimsel çalışmalardan hareketle hazırlanan bir gıda takviyesidir. Dolayısıyla burada anlatılan tüm faydaların ilaç için de aynen geçerliliği bulunmaktadır.

İmuneks Beta Glukan Nasıl Kullanılır?

Doğal beta glukan içeren imuneks beta glukan takviye edici gıda olarak doktorun uygun gördüğü dozlarda kullanılmalıdır. Prospektüsünde tavsiye edilen miktar günde 1-2 kapsül olmakla birlikte, kesinlikle kapsüllerin etkisinin ortaya çıkabilmesi için 1 bardak dolusu suyla tüketilmesi gerekmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre alınması gereken beta glukan miktarı doktor tarafından kişinin kilosu ve sağlık durumu baz alınarak hesaplanmalıdır.

Yan Etkileri Var Mı?

İmuneks beta glukan doğal bir maddeden üretildiği için bilinen bir yan etkisi bulunmamakla birlikte bazı hassas bünyelerde alerji yapabilmektedir. Alerjik bünyelerde yaptığı yan etkiler nefes almada güçlük, kurdeşen, karın ağrısı, boğazda, yüzde, dilde ve dudaklarda şişkinlikler şeklindedir. Bu tip etkiler çok nadir görülmekle birlikte akılda bulundurulup ortaya çıktığı anda doktora başvurulmalıdır. Her ne kadar ilaç değil de gıda takviyesi kategorisinde değerlendiriliyor olsa da hamilelerin ve emziren annelerin kullanmadan önce doktora sormasında fayda bulunmaktadır. Çünkü hamilelik ve emzirme dönemleri kadın vücudu için çok özel dönemlerdir. Vücuda zarar vermeyen maddeler dahi bu dönemlerde alerjen olabilmektedir. Aynı şekilde kanser hastalarının da beta glukan kullanımını doktor tavsiyesine göre yapması alerji durumlarının olup olmadığının araştırılması çok daha sağlıklı bir yaklaşımdır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz