Bağırsak Düğümlenmesi: Acil Tıbbı Yardım Gerekebilir

Bağırsak Düğümlenmesi: Acil Tıbbı Yardım Gerekebilir

Bağırsak düğümlenmesi, bağırsaklardaki herhangi bir tıkanıklıktan dolayı oluşan kıvrımlar ve büklümlerdir. Bağırsak düğümlenmesi, ince bağırsakta olduğu zaman “ince bağırsak düğümlenmesi” ve kalın bağırsakta olduğu zaman “kalın bağırsak düğümlenmesi” olarak adlandırılır.

Kalın ve ya ince bağırsakta oluşan tıkanma tekrar kan akışı sağlanıncaya kadar doku ölümüne ya da ölümcül olaylara sebep olabilir. Herhangi bir şekilde bağırsak düğümlenmesi olduğunda bu sizin için çok büyük bir problem olabilir ve bu problem geçiştirilecek bir problem değildir. Eğer bağırsak düğümlenmesine dair bir belirti varsa kontrol için doktora gitmeniz gerekir.

Bağırsak Düğümlenmesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Başlıca Belirtileri:

Başlıca belirtileri bulantı, kusma, karın ağrısı ve kabızlıktır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bağırsak düğümlenmesi ihmal edilecek bir rahatsızlık değildir. Tedavi edilmediği takdirde bağırsak delinmesi ile ölüme neden olacak sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden belirtiler sizde de varsa zaman kaybetmeden tıbbi yardım alın.

Tıbbi Adı Nedir?

Bağırsak düğümlenmesinin tıbbi adı “İnvajinasyon”dur.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bağırsak düğümlenmesi için Genel Cerrahi bölümüne gidilir.

Bağırsak Düğümlenmesi Belirtileri

Bağırsak düğümlenmesi ölümcül müdür? Bağırsak düğümlenmesi bazen çok hafif belirtiler göstererek başlayabilir. Bağırsaklarınız çalışmıyormuş gibi gelebilir ya da bağırsaklarınızda küçük bir ağrı hissedebilirsiniz. Fakat zaman geçtikçe belirtiler ciddi bir şekilde gelişir ve kendini belli eder. Öncelikle kan akışının kesilmesiyle bağırsak ölmeye başlar ve bu da acil tıbbi yardım gerektiren ciddi bir durumdur.

Bağırsak düğümlenmesinin ilk belirtileri:

  • bulantı
  • kusma
  • karın ağrısı ve
  • kabızlıktır.

Ayrıca bağırsaklarınızdan garip sesler duyabilirsiniz ya da yemek sonrası şişkinlik oluşması ve gaz birikmesi gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Tuvalete çıktığınız zaman dışkınız kanlı olabilir. Son olarak karın şişmesi gibi karnınızda hassasiyet ve sertlik meydana gelecektir. Bu hassasiyet önce hafif olabilir fakat zaman geçtikçe daha ilerleyecektir.

Bağırsak Düğümlenmesinin Nedenleri

Bağırsak düğümlenmesinin kesin sebepleri tam olarak belli değildir fakat doktorların bulduğu bağırsak düğümlenmesine neden olan bazı sebepler var. Bunlardan bazıları şunlardır:

Yoğun Bağırsak Hareketliliği
Bağırsaklardaki düzensizlik, müshil kullanımı veya aşırı lif tüketimi bazen bu probleme sebep olabilir. Bu durumda sindirilen besinin bağırsaklara gitmesiyle vücut bu besinleri boşaltım yoluyla dışarı atmak için çok hızlı çalışır böylece bu durum bağırsaklar da düğümlenmeye neden olabilir.

Aşırı yemek yeme
Aşırı yemek yeme bağırsaklarını olumsuz etkileyip bağırsaklarınız da aşırı yüklenmeden dolayı çöküntü, kıvrım ve şişkinlik oluşturur. Yiyecekler bağırsakta oluşan sertlikten dolayı ilerleyemez ve bu da bağırsak düğümlenmesine sebep olur.

Bağırsak Dönme Bozukluğu
Bu problem genetik sebeplerden dolayı bağırsakların düzgün bir şekil almaması ya da düzensiz şekillenmesidir. Bu problem genelde doğar doğmaz anlaşılır ve teşhis konulur. Bu durum sizin bağırsak düğümlenmesi yaşama riskinizi artırır.

Karın Yapışması
Eğer karın bölgenizde enfeksiyon varsa ve ya ameliyat olduysanız yara dokuları bağırsakların arasında şekillenebilir. Ameliyatta kullanılan bantlar bağırsakları kendine çekebilir daha sonra kıvrım ve karışıklığa neden olup bağırsak düğümlemesi durumu oluşturabilir. Ayrıca bayanlarda endometriyozis hücrelerin büyümesi de bu probleme sebep olabilir.

Kolon Rahatsızlığı
Bu durum doğuştan olabileceği gibi sonradan da oluşabilir. Bu durumdaki kişilerin bağırsaklarında çıkıntılar gelişir. Bağırsaklar da oluşan bu çıkıntılar önemli bir tıkanıklığa yol açarak bağırsaklarda düğümlenme oluşturur. Bazı insanlarda tıkanıklık meydana gelene kadar hiçbir belirti yoktur fakat bazı insanlardan ise tıkanıklıktan önce ishal, kramp ya da diğer bağırsak problemleri baş gösterebilir.


Diğer Sebepler
Hamilelik, yaşlılık, kanser, beslenme alışkanlıkları ya da ameliyat sonrası dinlenme durumuna göre bağırsak düğümlenme durumları oluşabilir. Fakat bu sebeplerden dolayı bağırsak düğümlenmesi çok nadir görülen bir durumdur.

Bağırsak Düğümlenmesi Tıbbi Tedavisi

Sizin bütün gayretlerinize rağmen her hangi bir şekilde bağırsak düğümlenmesi sorunuyla karşı karşıya kaldıysanız bunun anlamı cerrahi müdahale ya da diğer tıbbi tedavi yöntemleri ile bağırsak düğümlenme sorununu çözmeniz gerekiyor demektir.

Teşhis
Doktorlar sorunun tam olarak hangi bölgede olduğunu tespit etmek ve bağırsaklarınızda ki asıl problemin nedeni anlamak için x-ray cihazları, CT testleri ve ya baryum taramalarına gerek duyabilir. Bazen doktorlar bunlara gerek duymadan sorunun tam yerini tespit edebilir fakat bu durum şüpheli bir pozisyondur ve sonuç güvenilmezdir.

Bağırsak Düğümlenmesi Ameliyatı (Cerrahi Müdahale)
Eğer bağırsak düğümlenmesi ciddi bir hal aldıysa cerrahi müdahale gerekebilir. Böyle bir durumda kolonoskopi uygulaması görmeniz gerekebilir. Bu uygulamada doktorlar burun ve ya anüs bölgesinden girerek bir tüp kullanarak bağırsaklara tedavi uygularlar. Bu uygulama şişlik, rahatsızlık, kusma ve bulantı gibi bağırsak düğümlenmesinin semptomlarını azaltabilir. Eğer bu uygulama sonucu hala bağırsak düğümlenmesi sorununuz düzelmediyse cerrahi müdahaleye maruz kalmanız gerekebilir.

Bağırsak Düğümlenmesine Ne İyi Gelir?

Aslında bağırsak düğümlenmesi sorunuyla karşı karşıya kaldığınız da doktora gözükmeniz gerekir fakat bağırsak düğümlenmesini engellemek için öncelik olarak yapabileceğiniz şeyler var. Bu evde uygulanabilecek yöntemler çok vaktinizi almaz ve bağırsak düğümlenmesi ya da tıkanmasını engellemeniz için size yardım eder.

Yeterli Miktarda Su İçmek
Günde en az 8 bardak su içmek bağırsaklarınızın olması gerektiği gibi çalışması için size yardım eder. Yeterli miktarda su tüketimi özellikle kabızlık ve gaz birikimi sıkıntısı olanlar için önemlidir.

Sağlıklı Beslenme
Yüksek lif içeren bir diyet, sindirilen besinlerin kolayca işlenmesini sağlayarak bağırsak düğümlenmesini engellemeniz de yardımcı olur. Ayrıca bütün tahıllar, taze meyveler ve yapraklı yeşil sebzeler bağırsak düğümlenmesini engellemenizde yardımcı olurken aynı zamanda et ve işlenmiş gıdalardan kaçınmalısınız.

Kolon Temizleyicileri Deneyin
Ara sıra kullanılan kolon temizleyiciler bağırsaklarınızın rahatlamasına, dışkının vücuttan atılmasına yardım eder. Ayrıca bu temizleyiciler ağır işleyen sindirim sisteminizden dolayı kaynaklanan diğer rahatsızlıkları, bağırsak tıkanmalarını ve bağırsak düğümlenmelerini engellemenize yardımcı olur.

Günlük Egzersiz Yapmak
Düzenli olarak egzersiz yapmakta sindirim sisteminizi hızlandırmanızda yardımcı olabilir. Günlük egzersiz yapmak kan akışınızı sağlayarak bağırsak düğümlenmesi dahil daha birçok problemden kurtulmanıza yardım edebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz