Ayak Bileği Ağrısı ve Tedavi Yolları

Ayak Bileği Ağrısı ve Tedavi Yolları

Şikayet
Ayak bileğinizde ağrı, şişme ya da çürüme var.

Ayak Bileği Ağrısının Nedenleri
Aşil kirişi iltihabı: Kirişiniz aşırı kullanmadan iltihaplandığı için ayak bileğiniz, birkaç hafta içinde yavaş yavaş şişer.

Sıvı veya dolaşım sorunları: Ayak bileğinizdeki şiş bir günü aştı, başka şikayetiniz yok. Uzun süre oturduğunuzda (yolculukta) ayaklarınızda ve ayak bileğinizde su toplanır. Bir iki gün içinde, özellikle ayaklarınızı yukarı kaldırdığınızda geçer. Bacaklarınızda da yetersiz toplardamar vardır ya da varisli toplardamarlara sahipsiniz.

Derin tromboflebit (derindeki toplardamarlarda pıhtılaşma): Ayağınıza yük bindirdiğinizde baldırınızda ağrı, şiş var ve dokununca acıyor, bileğiniz de şiş. Derin tromboflebit, bacağınızın derinde bulunan bir toplardamarın pıhtıyla tıkanmasıdır. Pıhtının kopması ve hayati bir organa yerleşmesi ölümcül olabilir. Pıhtının kopması ve hayati bir organa yerleşmesi ölümcül olabilir. Pıhtının parçalanması ve yeni pıhtıların oluşmaması için kanı sulandıran ilaçlara ihtiyacınız olabilir.

Diğer Nedenler
Burkulma ya da incinme, romatizmal artrit, enfeksiyonlu artrit, gut, aşırı kilolu olma, çıkık, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, sinir tahribatı, varisli toplardamarlar, osteoartrit.

Ayak Bileği Ağrısı İçin Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
– Burkulma veya incinme söz konusuysa, (burkulma/incinme bölümüne) bakınız.
– Ağrı ve şişme durumunda aspirin, ibuprofen ya da asetaminofen kullanabilirsiniz (reçetesiz satılan ilaçlar bölümüne) bakınız.
– Ökçe kirişini ayakkabınızın topuğunu yükselterek rahatlatın.
– Gereken egzersizleri yapın. Ayak ve bacakların düzenli olarak kullanılması (yürümek, koşmak veya alet kullanmak) kaslarınızı güçlendirir ve topuğunuzun etrafındaki kemiklere destek verir.
– Yaralanma gerçekleşir gerçekleşmez, ayağınızı günde birkaç defa 15 – 20 dakika soğuk suya sokun.
– Elastik varis çorapları kronik şişleri önleyebilir. Daha fazla bilgi için doktora veya sağlık uzmanına başvurun.
– Ağrı ve şişlik geçtikten sonra esneklik sağlamak için ayak bileğinizi günde birkaç kere döndürün.

Önlem
Doğru ayakkabı giyin. Çok ayakta kalıyorsanız, ayakkabınızın içine yumuşak tabanlık koyun. ayaklarınızın içe dönmesini önlemek için kavisli destekler kullanın.

MESS’in katkılarıyla

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. KSA dedi ki:

    Thɑnk yoou for sharing your info. I truly appreciate your
    efforts and І will bе waiting fоr your next
    write uⲣѕ thannks once again.