Avustralya çocukların oynadığı oyunlar

Avustralya çocukların oynadığı oyunlar

cocuk-oyunlariAvustralya, güney yarım kürede yer alan bir ülkedir. Türkiye’ye oldukça uzak olan bu ülke Hint ve Büyük Okyanus arasında yer almaktadır. En büyük özelliği ise tamamı bir kıtayı kaplayan tek ülke olmasıdır. Başkenti Canberra olan Avustralya’nın en büyük şehri ise Sydney’dir.

Hiçbir ülkeyle kara sınırı olmayan Avustralya’nın çevresinde sadece 25.760 kilometrelik bir sahil şeridi vardır. Bu nedenle denizcilik, balıkçılık gelişmiştir.

Avustralya’da yaşayan çocuklarda tüm dünya çocukları gibi evrensel hale gelen birçok oyunu oynayarak büyürler. Dünyanın hemen her yöresinde çocuk oyunlarının ortak yönleri ve özellikleri vardır. Ülkeden ülkeye, ulustan ulusa çocuk oyunlarında farklılıklar görülebilir.

Özgür bir çocukluk geçiren kıtanın çocukları saklambaç, kovalambaç, sek sek, ip atlama, topaç çevirme, hulahop çevirme, yakar top, elim sende gibi oyunları oynayarak büyürler.

Avustralya futbolu ise kıtaya özgü kurallar çerçevesinde oynanan bir oyundur. Bir Avustralya futbolu maçı 20’şer dakikadan toplam dört çeyrek olarak oynanır.

Çocuklar genellikle oyunlarını bir önceki kuşaktan taklit yoluyla öğrenmektedir. Yakın geçmişte oynanan çocuk oyunlarının birçoğu gelişmiş toplumlarda artık giderek geçerliliğini yitirmiş, yerini günümüzün araç ve gereçlerinden esinlenen oyunlar ve oyuncaklar almıştır. Teknolojinin gelişmesiyle sanal oyunlar, bilgisayarlar çocuklarda topun, ipin yerini almıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz