Ev Yapımı Doğal Makyaj Temizleyici Tarifleri !

Ev Yapımı Doğal Makyaj Temizleyici Tarifleri !

Bayanlar makyaj yapmayı çok sever fakat makyaj temizlemek bazen çok sıkıcı olabilir. Makyaj temizlemek için çoğumuz piyasada bulunan ticari ürünlere güveniriz. Bununla birlikte, bu tür ürünler, içindeki kimyasallar nedeniyle cildinize iyi gelebilecek zararlardan daha fazla zarar verebilir. Örneğin, alkol bazlı temizleme losyonları özellikle cildi tahriş edici veya kurutucu olabilir . Hatta bazıları formaldehit de dahil olmak üzere çeşitli koruyucular içerir, bunlar bir alerjen olabilir.

Evde uygulayabileceğiniz pratik makyaj temizleyicilerini  tercih edebilirsiniz. Bu malzemeler hem zararsız hemde cildinizi besleyerek daha sağlıklı olmasını sağlar.

İşte evde uygulayabileceğiniz pratik makyaj temizleme  tarifleri;

1. Süt
Süt aynı zamanda mükemmel bir makyaj temizleyicisi olarak çoğu makyaj temizleyicisine göre çok daha ucuzdur.Sütün cildiniz için harika olduğu bilinen bir gerçektir. Sütteki yağ ve protein miktarı cildi nemlendirir ve nemi muhafaza etmesini sağlar. Küçük bir kaba süt koyun ve pamuk yardımı ile makyajınızı temizleyin. Son olarak, yüzünüzü suyla yıkayın.

2. Hindistan cevizi yağı
Hindistan cevizi yağı, doğal makyaj temizleyicisi, nemlendirici, dudak balsamı ve çok daha fazla işlevi olan bir bileşendir. Bu nedenlerden dolayı, hindistancevizi yağı  cildinizi kurutmadan temizleyecek ve cildinizi besleyecektir.
Yağın doğal olarak sıvı halde erimesine izin vermek için avuç içi arasına hindistancevizi yağı sürün. Sıvı yağı yüzünüze uygulayın ve hafifçe masaj yapın. Yüzünüzdeki her şeyi pamuk yardımı ile silin. Son olarak, aşırı yağ ve makyajı çıkarmak için yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Göz makyajını kaldırmak için, bir tabağa biraz hindistan cevizi yağı koyun ve  pamuk yardımıyla göz makyajınızı silin. Not: Akne eğilimli olanlar hindistancevizi yağı kullanmamalıdır.

3.Yoğurt
Yoğurt, cildinizin nemlendirilmesinden güneş yanığının hafifletilmesine kadar birçok farklı amaca hizmet eden başka bir mutfak ürünlerinden biridir.Bu protein açısından zengin doğal ürün ayrıca makyajı çıkarmanın en iyi çözümlerinden biridir. Sade yoğurdu bir kaba koyup pamuk yardımı ile cildinizdeki makyajı temizleyin.
Yüzünüzü dairesel hareketlerle ovun. Gerekirse,işlemi tekrarlayın. Son olarak, yüzünüzü yıkayın.

4.Sızma Zeytinyağı
Sızma zeytinyağı, etkili bir doğal makyaj temizleyicisidir. En sert su geçirmez makyajı bile temizleyebilir. Aynı zamanda cildinizi nemlendirecektir.Ayrıca, zeytinyağı herhangi bir cilt türüne uygundur. Yüzünüze biraz daha sızma zeytinyağı uygulayın ve yüzünüze masaj yapın. Bir ara sonra, pamuk yardımı ile iyice yüzünüzü silin .

5. Gül Suyu
Gül suyu tüm cilt tipleri için mükemmel bir doğal makyaj temizleyicisidir. Artı, cildinizi temizlemeye yardımcı olur ve etkili yüz toneri olarak çalışır. Artı, cildinize parlak bir ışıltı katmanıza yardımcı olur.Gül suyunu kullanmak için, bir kaba gülsuyu koyup pamuk yardımı ile makyajınızı çıkarın.

6. Salatalık
Birçok ticari makyaj temizleyicisi, başlıca malzemelerde salatalık kullanır. Salatalıkların anti-inflamatuar ve yağ yakalama özellikleri de yüzünüzü yıkadıktan sonra bir toner olarak kullanımını mükemmelleştirir. Salatalık suyunu bir kabın içine alın ve bir sprey şişesine koyun. Bu suyu  yüzünüze püskürtün, sonra cildinizi nazikçe temizlemek için pamuk kullanın. Son olarak, yüzünüzü temiz su ile durulayın.
Ağır veya su geçirmez makyajı çıkarmak için, salatalık suyunu zeytinyağına 2: 1 oranında karıştırın. Yüzünüze sürün ve mendille  temizleyin. Yüzünüzü  suyla yıkayarak bitirin.

7. Muz
Yüzünüzdeki makyajını temizlerken cildinizi nemlendirmek isterseniz, tercih edeceğiniz meyve  muz. Nemlendirici özelliği , cildin nemini korurken içerisindeki enzimler, makyaj, kir ve gözeneklerdeki siyah noktalardan uzaklaştırmak için gerekli olan işlemi yapar. Bir kaseyemuzu ezin. İçine küçük bir bal ilave edin ve iyice karıştırın.
Bu macunu bir maske gibi yüzünüze uygulayın. 5 dakika boyunca bekletin. Son olarak, pürüzsüz, temiz bir cilt için yıkayıp kurulayın.


8. Avokado
Avokado, inatçı göz makyajını kaldırmada harikadır. Artı, omega-3 yağ asitleri ve avokado içindeki A, D ve E vitaminleri, mükemmel bir nemlendirici göz kremi olarak işlev görür.Bir kutuya olgunlaşmış bir avokado koyun vepamuk yardımı ile cildinize uygulayın. Özellikle göz makyajınızı kaldırmak için hafifçe göz makyajını silin.
Son olarak, cildinizi yıkayıp kurulayın.

9. Jojoba Yağı
Jojoba yağı nemlendirici, kütikül kremi ve hatta sıcak bir saç maskesi için kullanılır,fakat  bu yağı doğal makyaj temizleyicisi olarak da kullanabilirsiniz . Su geçirmez çeşitler de dahil olmak üzere her türlü makyajı etkin bir şekilde kaldırabilir.Bu yağ çok nazik, pH dengeleyici ve tıkanmayan bir makyaj temizleyicidir ve hassas veya sivilce eğilimli cildi olanlarda kullanabilir.
Pamuklu bir bezi jojoba yağı içine batırın ve kapalı gözlerinizin ve yüzünüzün üzerine hafifçe silin.
Son olarak, ıslak bir bezle yağı silin ve cildinizi yıkayın.

10. Aloe Vera
Ticari makyaj temizleyicilerini ve cildinize zarar verebilecek zararlı kimyasalları önlemek için makyajınızı aloe vera kullanarak çıkarabilirsiniz.Kaygan aloe vera jeli makyaj kalıntılarını kolayca toplar ve cildinizi temizler. Hatta cilde parlak bir ışıltı verir .Buna ek olarak, kolaylıkla temin edilebilir ve tüm cilt tipleri için uygundur.
Aloe vera jelini bir pamuk yardımıyla cildinize sürün. Makyajınızı temizleyin ve sonra suyla durulayın.Yatmadan önce cildinize hafif bir nemlendirici uygulayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz