Sedef Otu ve Faydaları

Sedef Otu ve Faydaları

Sedef otu Bitkisi: Yarım metreye kadar boylanabilen ve açık sarı renkli çiçekler açan, keskin kokulu bir çalı bitkisidir. Zehirli bir bitki olduğu için dikkatli ve az kullanılmalıdır.

Eğer sarhoşluk, baş dönmesi, ishal gibi belirtiler gösterirse bitkiyi kullanmayı derhal bırakın. Latince Adı: Ruta Graveolens

Sedef otunun Faydaları: Sedef otu iştah açıcıdır. Sindirimi kolaylaştırır. Uyarıcı ve yatıştırıcıdır. Bağırsak solucanlarını düşürücü etkisi vardır. Rahim kaslarında kasılmalara neden olarak aybaşı halini düzenler ve kolaylaştırır. Bu etkisi düşüğe de sebep olabileceğinden hamilelikte kullanılmamalıdır.

Kalp çarpıntısını giderir. Romatizma ve karın ağrılarına iyi gelir. Anne sütünü arttırır. Kandaki şeker oranını düşürmeye yardımcı olur. Kılcal damarları etkileyerek varislerde faydalı olur.

Sedef otu Nasıl Kullanılır: Sirke ile karıştırılıp kanayan buruna konursa kanamayı durdurur. Sedef otunun kaynatılması ile elde edilen suyla göz kapaklarının üzerinden gözlere uygulanırsa göz yorgunluğunu giderir. Sedef otu, bütün bu yararlarının yanında bazı kişilerde alerjik tepkilere ve zehirlenmelere neden olabilir. Ayrıca, hamilelikte çocuk düşürmeye neden olabildiği için fazla kullanılmamalıdır.

Bu yazı sedef otu, sedef otu faydaları, sedef otu nasıl kullanılır, sedef otunun faydaları, sedef otu ne işe yarar, sedef otunun zararları. konularında bilgi vermek için yazılmıştır.

sedef otunun faydalari, kokar sedef bitkisi, sedef otu ne işe yarar, kokar sedef otu, sedef otunun zararları, sedef otu zararları, sedef bitkisi, kokar sedef, sedef çiçeği faydaları, sedef otu

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz