Adet Ağrısına Ne İyi Gelir

  • CİNSEL SAĞLIK
  • Adet Ağrısına Ne İyi Gelir için yorumlar kapalı
  • 1.820 kez görüntülendi

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir

Adet dönemi önce ve adet dönemi süresince çok ağrı çekiyorsanız bu gıdalarla biraz rahatlamaya ne dersiniz?Adet dönemi ağrısına karşı etkin bir besinde keten tohumudur.Adet ağrısını en aza indirgeyen besinlerden biride keten tohumudur. Menopoza az zaman kalmış kadınlarda yapılan testte günlük 2 kaşık keten tohumu tüketen kadınlarda  ateş basması olayının %57 gibi büyük bir oranda ateş basmasının azaldığı gözlemlendiği görülmüştür.. Keten tohumunu yoğurtla birlikte ara öğünlerde veya kahvaltılarınızda tüketmeniz size faydalı olacaktır.

Tam tahıllı gıdalar adet ağrısını azaltmaya yardımcıdır.

Tam tahıllı gıdalar lif ve protein zengini besinlerdir, kan şekerini dengelerler. Tam tahıllı gıdalarla adet dönemi öncesinde ve adet dönemi süresince beslenmeniz ağrılarınızı azaltır.

Brokoli, soya sütü, ton balığı ve diğer balık çeşitlerinin ağrıyı azalttığı görülür.Çünkü bu besinlerin içeriğinde kalsiyum var ve muhtevasında kalsiyum bulunan besinler adet ağrısına iyi gelir.

Sıcak su torbası adet dönemi öncesi ve adet dönemi sürecindeki ağrılarınıza iyi gelir rahatlatır gevşetir bunun sebebi ise  rahimdeki kan dolaşımının hızlanmasını sağlaması ve  böylelikle ağrıyı azaltmasıdır. Ilık duş almak ve kırk derecelik suda ayaklarınızı bekletmek size iyi gelecektir.Yapılan araştırmalara göre kadınların yüzde 60’ında adet dönemi çok ağrılı sürdüğü ortaya çıkmıştır.Adet Ağrısının nedeni, adet dönemi sürecinde rahmin kasılması ve buna bağlı olarak kasılmayla rahme giden kan akışının ve rahme giden oksijenin azalmasıdır.

Adet Ağrısını Ne Azaltır

Adet sancısı ve ağrısı çekmek demek iyi yönden düşünülecek olursa; bu kadınların vücudunda yumurtlamanın olduğunun işaretidir. Halk arasında evlenilince ağrı kesilir veya ağrı azalır denmesinin sebebi sadece evlendikten sonra rahim ağzının açılması ve buna bağlı olarakta ağrının daha az hissedilmesidir.Ayrıca ağrınızı hafifletecek bir diğer yol ise vitamin ve magnezyumdur.B ile E vitamini almanız ağrınızın azalmasını sağlayacaktır.Kasılmayı önlemek gevşemek demektir bunun için papatya ve rezene çaylarını deneyin faydasını göreceksiniz.Muhtevasında kafein içeren beslenme şekillerinden bu dönemde uzak durmanız ağrısız adet dönemi geçirmenizde size katkı sağlayacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.