Evde Arpacık Tedavisi

Evde Arpacık Tedavisi

Bilmeniz gerek ilk şey, arpacığın kirpiklerinizin hemen altında bulunan bezelerin iltihaplanması sonucu ortaya çıktığıdır – ciddi bir sağlık sorunu değildir fakat olukça ağrı verici ve rahatsız edici olabilmektedir. Genellikle, arpacık oluşumu bakteri kaynaklı olarak gerçekleşmektedir. Bu yazıda size evde arpacık tedavisini doğal yollarla nasıl gerçekleştireceğinizi anlatacağız.

Göz dışında oluşan arpacık şişkin ve kırmızı görünümdedir ve dokunmaya karşı hassastır, genel olarak göz kapağı kenarında ortaya çıkar. Bazen bir anda ortadan kaybolabilir. İlave olarak, göz kapağında ağrıyan bölümde ağrılı bir yumru bulunabilir. Göz içinde oluşan iç arpacık ise genellikle göz kapağı kenarından uzakta meydana gelir ve dış arpacığa nispeten çok daha uzun bir tedavi süreci gerektirir.

Arpacık nasıl tedavi edilir?

  • Arpacık veya diğer tür iltihaplanmalara karşı baskı uygulamak, ovalamak veya bu iltihaplanmaları sıkarak patlatmaya çalışmak tavsiye edilmemektedir. Yapılacak en iyi şey, bunların kendi kendilerine yok olmalarını beklemektir.
  • Arpacık tedavisi etkilenen bölgenin temiz tutulması ve enfeksiyon kapmasının engellenmesi gibi hijyenik önlemleri de kapsamaktadır.
  • Ilık kompres uygulayarak bezelerin tıkanmasının önüne geçilebilir.
  • Göz nezlesi veya doğrudan bulaşma sonucu arpacık oluşumu gerçekleşmesi halinde antibiyotik göz damlası kullanımı tavsiye edilmektedir.
  • Göz makyajı yapmak tavsiye edilmemektedir ve durumun daha da kötü bir hal almasına sebep olabilir.
  • Papatya çayı içerdiği rahatlatıcı bileşenlerle ağrı ve şişliğin azaltılmasında yardımcı olabilir ve arpacık içerisinde biriken sıvının atılımına destek verebilir. Bir adet hazır papatya çayı torbasını bir kaç saniye sıcak suda bekletin, sonrasında çay torbasını sudan çıkarın ve biraz bekletin, akabinde torbanın içindeki suyu sıkarak atın ve torbayı doğrudan etkilenen alanın üzerine yerleştirin. Çay torbası soğuduğu zaman gözünüzün üzerinden kaldırın ve bu işlemi ihtiyaç duyduğunuz miktarda tekrar gerçekleştirin.

  Ninelerimizin geleneksel yöntemleri…

2-nane
  • Yeşil soğan: Soğanı yaprağının başladığı noktadan boylu boyunca kesin ve suyunu etkilenen alana doğrudan uygulayın.
  • Taze yumurtayı kuluçka sonrası tavuktan çıktıktan sonra daha sıcakken hemen arpacık üzerinde beş dakika boyunca tutun.
  • Biraz nane yaprağı dövün ve arpacık üzerine doğrudan uygulayın. Ilık suyla durulamadan önce beş dakika boyunca gözünüzün üzerinde tutun.
  • Kurutulmuş kadife çiçeği yapraklarından bir çay hazırlayın. Süzdükten sonra sargı bezine emdirip, gözün etkilenen bölgesi üzerine soğuyana kadar uygulayın.

Arpacık oluşumunu önleyin 

Kaşındıkları zaman gözünüzü ovmak yaygın bir alışkanlıktır, özellikle kızarmış ve iltihaplanmış iseler. Çocuklar da yorgun oldukları zaman gözlerini ovar, fakat çoğu vakada arpacık oluşumunun bu sebeplerle gerçekleştiği bilinmektedir.

3-gözbebeği

Herhangi bir bulaşmayı veya enfeksiyonu önlemek adına içimizdeki gözlerimizi ovmaya yönelik isteği bastırmamız gerekmektedir. Önlem olarak, ellerimizi her zaman temiz tutarak sürekli olarak hijyen sağlamak çok önemlidir. Gün içerisinde biriken bakteri oluşumundan kurtulmak adına ellerimizi sabun ve suyla iyi bir şekilde yıkamak önemli bir gereksinimdir.

Arpacık oluşumundan korunmanın bir diğer yolu da bağışıklık sisteminin direncini arttıran A vitaminini yeterli miktarda tüketmektir. Fakat pişirme sırasında A vitamini yok olduğundan, yumurta, kırmızı et, havuç, domates, bal kabağı, ıspanak, kıvırcık ve diğer besinleri pişirirken dikkatli olun.

Evde arpacık tedavisi hakkındaki yazımızı umuyoruz ki büyük bir keyifle okumuşsunuzdur!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz