Yenidoğan Bebeklerde Kundak Seçimi Nasıl Olmalı?

  • ÇOÇUK GELİŞİMİ
  • Yenidoğan Bebeklerde Kundak Seçimi Nasıl Olmalı? için yorumlar kapalı
  • 1.838 kez görüntülendi

Yenidoğan Bebeklerde Kundak Seçimi Nasıl Olmalı?

Bu konumuzda sizlere yeni doğan bebeklerde kundan seçimi nasıl olmalı ve nelere dikkat edilmelidir gibi daha birçok soruya açıklık getireceğiz. Bebeklerde kundaklama işlemi çoğu insana her ne kadar eski bir adet olarak görünse de aslında birçok yararı bulunan ve uygulanması gerekilen bir konudur. Günümüzde halen birçok bilinçli anne yavrularının sağlığı ve huzuru için bebeklerini kundaklamakta. Bebek kundağı, bebeğinizin uykusunda korku üzerine sıçrama veya ani hareket ederken elini veya kolunu incitmemesi için yapılan bir işlemdir. Ayrıca kullanılmasında da oluşan terlemenin yanı sıra, bebek kundakları, bebeğinizin terlemesinde büyük yardımcı görevi görmektedir. Hasta olmaması adına terlese dahi kundakta olduğu için muhafaza edilmektedir. Eğer bebeğiniz rahat uyuyamıyor veya sıkça tepkimeler veriyorsa uykusunda, kundak kullanımı üzerine bir kez daha düşünmeniz sizin ve bebeğinizin faydasına olacaktır.

BEBEK KUNDAĞI KULLANIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ VE HASSAS NOKTALAR NELERDİR?

Bebeğinize uygulayacağınız kundaklama işlemi önemli olduğu kadar, dikkat edilmesi gerekilen noktalarda vardır. Özellikle de bebeğin terlemesi ve bebek kalça gelişimi üzerine yarattığı etkilere dikkat edilmesi gerekiliyor. Bebeğinizin uyurken terlemesini istemiyorsanız, kaliteli ve %100 pamuklu bebek kundakları üzerine tercih yapmanız gerekmektedir. Ayrıca bebeğinizi saracağınız kundağı aşırı bir şekilde sıkmanız durumunda bebeğiniz hem terler hem de yavrunuzun kalça gelişiminde negatif sonuçlar çıkabilmektedir. Bebeğinizin sağlığı ve düzenli uyuyabilmesi adına seçeceğiniz kundak kalitesi ve sıkı bağlanmamasına dikkat etmelisiniz.

Size önerimiz bebeğinizin kundağını ne çok sıkı nede gevşek bağlamanız. Birçok yaramaz bücürler hareketli oldukları için o özenle bağladığınız kundak içerisinden ellerini öyle rahat çıkartabiliyorlar ki, görenlerin aklı hayali durmakta. Bunun önüne geçebilmek için, minik yaramazların kundaklarını olabildiğince onu incitmeden ve sıkmayacak şekilde ayarlayarak kundağa sarabilirsiniz. Gevşek bağlayacağınız kundak ile bebeğinizin hareket etmesi sonucu uykusu bozulabilmektedir.

yenidoğan-bebekler-için-kundak-seçimi Yenidoğan Bebeklerde Kundak Seçimi Nasıl Olmalı?

BEBEĞİNİZİN SAĞLIĞI AÇISINDAN KUNDAĞI NASIL OLMALI?

Uyuyan bebekler, en az uyanık olan bebekler kadar hareketli ve faaliyette olan yaramazlardır. Özellikle’de uyuyan bebeğin altını değiştirmek için sarf ettiğiniz o emek bebeğinizin uyanması ile yerle bir olmaktadır. Birçok anne büyük bir ustalıkla uyumakta olan bebeklerinin altını temizlemek için bebeğini uyandırmadan altını değiştirmeye çalışmaktadır. Her ne kadar zor bir görev olsa da bu işlem, birçok anne tarafından alışılmış ve ustaca yapılmakta olan bir işleyiştir. Özenle sarılan kundağı tekrar bozarak bebeğinizin altını değiştirmek ve akabinde tekrar sarmak oldukça güç ve sıkıcı bir işlemdir. Kundak tekrar açılarak değiştirilen bebek bezi sonradan kundağın bağlanmasıyla tam bir kabusa dönüşmektedir. Fakat günümüzde anneler bu sorundan tamamen kurtulmaktadır. Birçok bebek markası çıkarmış oldukları çift yönlü fermuarlı kundak modelleri sayesinde annelerin daha rahat bebeklerinin altını değiştirmesine yardımcı olmaktadır.

Ayrıca bu modeller arasında hem çift yönlü fermuarlı hem de omuz hizasında bulunan çıtçıtlar sayesinde bebeğinizin tek kolunu dışarı çıkararak arada bir egzersiz yapmasını sağlamaktadır. Portatif ve her türlü kullanışa uyumlu olan bu kundaklar sayesinde her iki omuz çıtçıtını çıkartarak kundaktan, uyku tulumuna dönüştürebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.