Dikkat eksikliği ve hiperaktivite

  • ÇOÇUK GELİŞİMİ
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite için yorumlar kapalı
  • 1.733 kez görüntülendi

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite

Son günlerde hem çocuk hem yetişkin kişilerde  görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite konusunda kimyası değişen hastaların ilaç yerine iyileşmeleri adına doğal yöntemleri keşfedildi.

Yetişkinlerde; görevleri erken terk etme,işleri bitirmeden bırakma, sakin olmayı gerektiren durumlarda aşırı huzursuzluk, yaşamı altüst edici davranışlar, içten içe acelecilik,fevrilik, sosyal ilişki zorluklarıyla kendini gösteren hiperaktivite ve dikkat eksikliği, çocuklarda; dikkatsizlik, unutkanlık, aşırı hareketlilik,konsantrasyon güçlüğü, davranışlarda kontrol zorluğu, daima hareketli parmaklar ve eller, kollar ve bacaklar,yerinde duramama ,çalışmalarda ve derslerde zorlanma olarak kendini gösterir. Dikkat eksiliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocukluk çağının sık karşılaşılan nörolojik davranışsal bozukluklardan biridir.Dikkat eksiliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) dört veya beş yaşlarında fark edilebilir, çocukluk döneminde başlayarak, ergenlik döneminde yapısını değiştirerek devam eder.

dikkat eksikliği

Hiperaktivite ve dikkat eksikliğinde en yaygın tedavi yöntemi ilaç kullanımıdır. DEHB belirtilerini kontrol altında tutmak için yaygın  bir yaklaşım olarak bilinen düzenli dozlarda, en fazla bilenen ismiyle Ritalin kullanımı önerilmekte. Ancak bu ilaç beyinde farklı reaksiyonlar oluşturuyor ve Ritalin’in amfetamin ve kokaine benzer yan etkiler gösteriyor.

Problem çözülemediği zaman kişide öğrenim başarısızlığı ve sosyal hayatla uyum sorunlarının yanında gelişim evrelerinin durması ve yetişkin dönemleri  ile beraber kronik iskelet ve kas mekanizması ve sistemik rahatsızlıkları ile birlikte kronik hastalıklar gelişebilmektedir. Bu sorunların çözümü için aileler alternatif tedaviler aramaktadırlar.

Hiperaktivite Ve Dikkat Bozukluğunda Yeni Ve En Etkili Tedavi

Alternatif tedavi yöntemleri arayan ailelere seslenen uzmanlar sebeplere bağlı bütünleyici tamamlayıcı tıp tekniği olduğunu ifade ettiler.Bu teknik kombine tekniği diye nitelendiriliyor. Kombine Tamamlayıcılık, manuel terapi ve yenileyici enjeksiyon terapisinin kombine uygulanmasından ibaret olmasıdır.

Hiperaktivite bozukluğunun tedavisinde ilaçlarla şikâyetleri geçici olarak çözmek yerine,bu rahatsızlığın bulunduğu kişide sinir sistemi işlevselliklerini bozan nedenlerin belirlenmesi gerekir. Bu problem baş ve boyun eklemindeki düzen bozuklukları ve uyum bozukluklarından ortaya çıkmaktadır. Omurlar arası dizilim değişikliği sebebiyle baş – omurga eklem ilişkisi yıpranmaktadır. İnsan beyninin sapında gerilim ve beyin içi sıvısında (BOS) dolaşım aksamaları ve dolaşım bozuklukları yaşanmaktadır.

dikkat eksikliğii

Bu bozuklukların altında yatan neden ev kazaları gibi basit basit kazalardır. Çocuklarda düşme, miniklerde başı sert zemine çarpmak vs. travmalar kranio-servikal bileşiminde  deformelere zemin oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra  bebeğin yataktan alınması esnasında ve bebeğin yatağına konması anında kollarından tutup kaldırmak cranioservikal bileşiminde tekrarlanan kamçı darbesi travmalarına sebebiyet vermektedir.. Kamçı darbeleri şu sonuçları doğurmaktadır:cranio – servikal bileşke esneme hali alır, omurlar arasındaki eklemlerde hizasızlık kusurları görülmektedir. Bebek sahibi ailelere tavsiyemiz bebeğinizi yerinden kucağa alırkenveya kucaktan yatağa koyarken bir elinizle başını diğer elinizle leğen kemiğini tutacak veya destekleyecek durumda taşımalısınız.

DEHB’u olan çocuklarda  veya kişilerde omurgada baş ile boyun ekleminde düzleme hiza kusurları olduğunu saptanmıştır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu da cranio-servikal sendromundan kaynaklanmaktadır ve bu sendromun bir parçasıdır. Cranio-servikal sendromunda, omurga ile kafatası arasındaki bağlantı problemleri, beyin sapında fonksiyon problemlerine neden olmaktadır. Beyin sapında fonksiyon aksaklıklılarına sebep olan boyun üst eklemi-baş bileşkesindeki sorun merkezi sinir sistemi fonksiyonlarını da kötü yönde etkilemektedir. DEHB vs. klinik sorunlar cranio-servikal sendromun bir parçasıdır.”

Dikkat-eksikligi

 

Cranio-servikal sendromun doğru tanı edilmesi ve tam tedavi edilmesi ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun kalıcı şekilde ortadan kalktığını belirten uzmanlar detaylı analizler analizi, manuel muayene ve türlü görüntüleme teknikleriyle (röntgen, mt., vs) normal boynun eğriliğinin değiştiğini ortaya çıkarabiliriz. Manuel terapi teknikleri ile omurlar arası hizalanma kusurlarını düzeltmek şekli ile işe başlayabiliriz. Cranio-servikal bileşkeyi normal anatomik uyuma kavuşturarak sinir dalları üzerindeki gerilimi ve parazitik etkileri ortadan kaldırmak mümkündür.

Yenileyici enjeksiyon tedavisi ile boyun bölgesindeki yumuşak dokuyu yenilemek şekli ile beyin-vücut arasındaki sinyal iletimini aksatan sorunları kalıcı çözmek mümkündür. Kafatası ile boyun ekleminin normal ve sağlam düzene kavuşturulması ile DEHB tedavisini sağlayabiliriz. bununla birlikte beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri yaparak tedaviyi desteklemekte ve geliştirmektedir. bedenin kimyasal zararlı maddeler ile kirlenmesine, zehirlenmesine izin vermemek lazım. Vücuttaki kimyasal kirlenmeyi immün-toksikoloji yöntemleriyle temizlemek mümkündür” dedi.

Kombine Tamamlayıcı Tıp tekniğini geliştiren ve uygulayan Dr. Kamil Teker, manuel terapi tekniklerinden (kayropraktik, osteopati, kuru iğne tedavisi, adale enerji tekniği, kinezyoloji, balneoterapi, fototerapi, proloterapi, nöroproloterapi, ozon tedavi, aplikatör terapi ve konnektif doku masajı, posturuloji, trombositten varlıklı plazma(PRP) ve konsantre gelişme faktörleri (CGF) uygulamaları, kök hücre terapisi, immün toksikoloji ve detox) ve yenileyici enjeksiyon terapisi uygulamalarından (proloterapi, nöroproloterapi, nöral terapi, mezoterapi, kuru iğne terapisi, detoks terapi) ile PRP-CGF-kök hücre tedavilerini içerdiğini söyledi ve ekledi: “Tedavi başarısı için bu seçenek tıp tekniklerinin müsait doz ve zamanda kombine edilerek uygulanması gerekir. aksi takdirde DEHB’da netice almak olası olmamaktadır.”

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.