Bebek Masajının Önemi

Bebek Masajının Önemi

Konumuz dahilinde sizlere bebek masajının önemi nedir ve ne gibi faydalar sağlar üzerine bilgiler sunacağız. Bebeklere yapılmakta olunan masajla, bebeğin daha pratik ve teorik olarak ileride ne istediğini anlamak için ön tanı işlemi olarak ta bilinmektedir. Bebeğinize masaj yaparak, sonrasında size verdiği tepkimeler sonucunda bebeğinizi anlayarak onu tanımanıza olanak sağlayan bir işlemdir. Bebekler anne karnında tamamen sıvısal bir alanda oldukları için kaslar yeteri kadar güçlü ve esnek değillerdir. Doğumdan sonra belli bir orana gelen bebeklere yapılan masaj neticesinde kaslarının daha güçlü ve esnek olması için bebeğinize masaj yapmanız kendisine faydası olacaktır. Bebek gelişimi ve bebek bakımı alanında da oldukça büyük önem arz eden bebek masajı, bebeğinizin daha rahat ve esnek bir yapıya kavuşmasını sağlayacaktır. Ve yapılan masaj bebeğe mutluluk aşılamaktadır.

bebek-masajı-nasıl-yapılır Bebek Masajının Önemi

BEBEK MASAJININ FAYDALARI NELERDİR?

  • Bebeğinizin daha mutlu, rahat ve uyumasına yardımcı olmaktadır.
  • Bebeğinizi kalp atışlarını dengeler, kan dolaşımını olabildiğince stabil halde tutar ve ayrıca solunum/sindirim yollarının düzenli çalışmasına yardımcı olur.
  • Bebeğinizin bağışıklık sistemine yardımcı olarak daha iyi gelişim görmesini sağlamaktadır.
  • Kaslarını güçlendirerek, daha esnek bir kasa sahip olmasına olanak tanır.
  • Bebeğinizi fiziksel açıdan oldukça güçlü bir gelişim görmesini sağlar.
  • Bebeğinizin fiziksel hareketliğini arttırarak daha dinç tutmasını sağlar.

BEBEK MASAJININ ANNE VE BEBEK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

                Yapılan bebek masajı bebeğe mutluluk, rahatlık ve esneklik kazandırdığı gibi aynı zaman’da annenin bebeği masaj esnasında okşaması, dokunması ve ona vermiş olduğu sevgiden kaynaklı olarak prolaktin hormonu dediğimiz anne sütü arttıran salgıların daha da güçlenmesini sağlar ve bebeğe daha çok süt verebilme olasılığını da arttırmaktadır. Aynı zaman’da anne ve bebek ilişkisini de arttıran bebek masajı, annenin bebek ile arasında duygusal bir bağ oluşumunu da arttırmaktadır.

BEBEK MASAJI NASIL YAPILIR?

Bebeğinize masaj yapmaya karar verdiyseniz, ilk etapta bebeğinizin rahat edeceği bir ortam hazırlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde bebeğiniz oluşacak bazı olumsuz etkenlerden ötürü masaja karşı ters tepki verebilir. Yeni doğan bebeklerin herhangi bir şeye odaklanması ve alışması çok kısa sürebildiğinden dolayı bebeğinize en fazla 2 defa aynı hareketleri tekrarlamak kaydı ile günde sadece 15 dakikaya mahsus masaj yapabilirsiniz.

Bebeğinize yapacağınız masaj tamamen rutin ve planlı bir şekilde yapılması daha uygun olacağı gibi bebeğinizin de bu duruma alışmasını sağlayacaktır. Masaja başlamadan evvel bebeğinizin karnını doyurun ve bebeğinizin huzurlu bir anında gün içerisinde belirleyeceğiniz saatlerde günlük masajını yaparak kendisini iyi hissettirebilir ve aynı zaman’da vücudunun esnek kaslara sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz en önemli noktalardan biride bebeğinize masaj yaparken eğer istememe gibi hareketleri ve huysuzlukları var ise sakın zorla masaj yapmayın aksi takdirde anne ve bebek arasında ki duygusal bağların zedelenmesine yol açabilir. Çünkü bebek masajının en önemli anlamı, bebeğin ve annenin karşılıklı iletişim kurmasına dayalı olmasıdır. Masaj yaparken birlikte bir aktivite içerisinde olacağınız için bebeğinizin neşesi bu konuda oldukça önemli bir etkendir.

               

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.