Diş Çürükleri Hangi Hastalıklara Neden Olur-Diş Çürümesi Kalp Hastalığına Sebep Olur Mu?

Diş Çürükleri Hangi Hastalıklara Neden Olur-Diş Çürümesi Kalp Hastalığına Sebep Olur Mu?

Diş çürümesi sadece diş eti ve ağızla ilgili hastalıklara neden olmakla kalmaz aynı zamanda özellikle gençlerde görülen kalp krizi riskini önemli ölçüde artırmaktadır. Araştırmacılar tarafından yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde diş eti hastalığı, dişlerde çürük oluşumu gibi ağız ve diş hastalıkları ile kalp krizi arasında bir bağlantı göstermektedir. Dişlerde bakterilerin barındığı dental plaklar diş etinden veya çürüklerden kana karıştıklarında kalp krizine neden olabilmektedir. Bunun sebebi ise söz konusu bakterilerinkanın pıhtılaşmasını sağlamada önemli rol üstlenmeleridir. Bu nedenle diş ve dişeti hastalığı bulunan kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma riski sağlıklı insanlara nazaran 2 kat daha fazla yüksektir.

Diş çürükleri sadece damar tıkanıklıklarına değil, kalp zarı iltihabı, beyin kanaması, felç ve inme gibi başka hastalıklarla da dolaylı yoldan ilişkilidir.

Hamilelikte çürük dişlerin zararları:

Araştırmalar diş çürüğü olan hamile kadınlarda bebeklerin düşük doğum ağırlığı ile dünyaya geldiklerini de göstermektedir. Ayrıca prematüre doğumlara da neden olan bu durum bebeklerde bağışıklık sistemini zayıflatmakta ve bebeğin viral ve bakteriyel hastalıklara karşı korumasız kalmasına neden olmaktadır.

Dİş çürüğü gençlerde kalp krizine de yol açabilmektedir. Sol kolda ağrı ve göğüs ağrısı ile kendisini belli eden kalp krizi, diş çürümesi ile görülme riskini birkaç kat daha artırmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz