Yatmadan Önce Kalsiyum Almanın Faydaları

  • Genel Sağlık
  • Yatmadan Önce Kalsiyum Almanın Faydaları için yorumlar kapalı
  • 805 kez görüntülendi

Yatmadan Önce Kalsiyum Almanın Faydaları

Araştırmalar yatmadan önce kalsiyum açısından zengin besinler almanın uykuya dalmayı ve iyi uyumayı kolaylaştırdığını gösteriyor.

Yatmadan Önce Kalsiyum Alma Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Önemlidir?

Kalsiyum güçlü kemikler ve dişler için çok önemlidir. Vücudun bu en bol minerali, ayrıca sizi dinlenmiş ve sağlıklı tutar.

Yatmadan Önce Alınması

Yatma zamanı alınan kalsiyum, aynı zamanda mineral eksikliklerini gideriyor ve kemik erimesine neden olan kemik kaybını engelliyor.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kalsiyum eksikliği için İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Kalsiyum

Kalsiyum kemik ve dişlerin oluşumuna yardım eder. Sinir sistemi, enzimlerin üretimi, kalp, kas sistemi ve kan pıhtılaşması için gerekli bir mineraldir. Yetersiz kalsiyum alımı erken kemik kaybına, bu da zayıf kemiklere ve çatlama risklerinin oluşmasına neden olur. İyi kalsiyum kaynakları süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, somon ve sardunya balıklarıdır. Eğer yeterince kalsiyum almıyorsanız kemik erimesi riskiyle karşı karşıyasınız.

Uyku

Kalsiyum uykuya dalmanızı ve dinlendirici bir uyku uyumanızı sağlar. Kalsiyum triptofan isimli bir aminoasitin melatonin hormonuna dönüşümünde kilit rol oynar. Uyku hormonu olarak da adlandırılan melatonin eksikliği uykuya dalmayı ve dinlendirici bir uyku uyumayı zorlaştırır. Araştırmalar düşük kalsiyum düzeylerinin rahatsız uykulara ve derin REM uykusu evresi eksikliğine sebep olduğunu gösteriyor. Kalsiyum düzeyleriniz düşükse uykuya daldıktan sonra daha erken uyanabilir, tekrar uykuya dalmakta da güçlük çekebilirsiniz.


Kemik Kaybı

Araştırmalar yatmadan önce alınan kalsiyumun kemik kaybını azalttığını gösteriyor. 2005’te “Journal of the Medical Association of Thailand” dergisinde çıkan bir makaleye göre, menopoz sonrası dönemde yatmadan önce kalsiyum takviyeleri alan kadınlar, sabah veya öğlen alanlara göre daha az kemik kaybı sorunuyla karşılaşıyorlar.

Mineral Eksikliği

Yatmadan önce kalsiyum almak mineral eksikliği riskini azaltacaktır. Eğer çinko, magnezyum veya demir eksikliğiniz varsa, gün içinde kalsiyum almak diğer minerallerin emilimine negatif etkide bulunacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.