Yağları Eritmenin Yolları

Yağları Eritmenin Yolları

Yağları Eritmenin Yolları

Dr. Ender SARAÇ’ın bir söyleşisinden esinlenerek ortaya çıkan bu yazımızda siz sevgili saglikfan.com ailemize kilo kontrolü ve sağlıklı beslenme konularıyla alakalı formüller veriyoruz.

Dr.SARAÇ’ın  kış günlerinde alınan kiloları bahar aylarında nasıl atılabileceği konusunda kolay ve basit formüller vermesi kilo problemi olan vatandaşları sevindirdi.

Ayrıca kiloların sebep olduğu bazı hastalıklara deyinen Dr.SARAÇ bel kalınlığı büyük ve geniş olanların tehlikede olduğunu belirterek,kalp ve şeker sorunlarına sebep olacağını söyledi.Bu nedenle kısa bir formülle nasıl kurtulunulacağınıda söyleşisine ekleyen Dr.SARAÇ ,aç karnına bir bardak ballı suyun içine 10-15 (on-on beş) damla limon damlatıp içilmesini veya ikişer tane ceviz ve kuru kayısı yiyerek kan şekerinin yükseltilmesi gerektiğini ifade etti.

Zayıflatan Enginar Çorbası

Zayıflatan Enginar Çorbası

Zayıflatan Enginar Çorbası

Dr. Saraç, bedendeki şişkinliğin atılması için bakla ve enginar ikilisinden  oluşan detoks çorbası formulü verdi. Dr.Saraç, “İki(2)  litre suyun içine enginarın göbek kısmını, enginarın çanak yaprağı ve enginarın saplarını, (3)üç avuç ölçüde taze hindibağı, parmak ucu ölçüsünde zerdeçalı ve baklayı kaynatarak ve parçalayarak(parçalayıcınız ile)  çorba haline getirilmesi gerektiğini söyledi. Damak zevkinize göre birazcık soğan ve biradacıkta sarımsak da ekleyebilirsiniz. Sindirimle alakalı sorununuz var ise maydanoz eklemeniz sizi rahatlatacaktır.Yalnız bu çorbayı içtikten sonra gün boyu başka bir gıda tüketmemeniz gerekmektedir.

Diğer bir tarif ise şu şekilde veren Dr. Saraç, “Bu vereceğim tarifi lütfen Anadolu sarımsağı ile yapın’’ diye anlatarak,malzemeleri şöyle sıraladı iki veya üç diş orta boyda sarımsak,büyük bir bardak su,bir tutam iki parmak ucu zencefil…

ender saraç tarif

ender saraç tarif

Yapılışı:Su ile zencefil yaklaşık yedi dakika kaynatılır.Kaynama işleminden sonra iki dakika dinlenen zencefilli suya sarımsaklar elle ezilerek eklenir,iyice ılıdıktan sonra iki çay kaşığı ölçüde limon suyu eklenir ve bu karışımın günde iki kez içilmesi gerekiyor.Bu çayın en büyük faydası kanı sulandırarak kolesterolü düşürmesi ve dolayısıyla yağları yakmasıdır.

Dr. Saraç konuşmasında  beyaz ekmek, beyaz un ve mısır şurubundan uzak durulması gerektiğini,ama elbette karbonhidrat tüketilmesi gerektiğini söyledi.Fakat bu karbonhidratın emilimi yavaş olan tam buğday ekmeğinden alınması gerektiğini ifade eden Dr.Saraç,beyaz una kepek katılarak yapıldığını ve kepekli ekmeğin asla sağlıklı bir ekmek olduğunun düşünülmemesi gerektiğini söyledi.Protein tüketilmesini öngören Dr.Saraç hamur toplumu değil protein toplumu olalım diye tavsiyelerde bulundu.

Yağ konusunda zeytinyağı öneren ve zeytinyağı hakkında damarları tıkamayan en kaliteli yağ olduğunu belirten Saraç,tereyağınınsa yakılmadan eritilmesi gerektiğini söyledi.Sofralarda bulunması gereken baharatlarada değinen Saraç ,baharatları şöyle sıraladı:zencefil,kişniş,zerdeçal ve biberiye olarak sıraladı.

zencefil

zencefil

Dr.Saraç KURAN-I KERİMDE zikredilen tek baharatında zencefil olduğunu vurguladı.
Zerdeçal:Karaciğer ve safra kesesini temizleme görevi yapar, tüm pisliğini atar, kansere karşı koruma sağlar ve erken bunamaya karşı koruyucu etkisi vardır.

Kişniş;Kişniş bedenden ağır metalleriin atılmasını sağlar.

Biberiye; Kansere karşı koruma görevi üstlenerek kansere karşı korur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz