Göz Sağlığı İçin Neler Yapılmalı ?

Göz Sağlığı İçin Neler Yapılmalı ?

Göz Sağlığı

Göz Sağlığı İçin Neler Yapılmalı

Sağlıklı bir göze sahip olabimek için birçok seçeneğiniz vardır. Bunlardan birtanesi  güneş gözlüğü kullanmaktır. Güneş yaz aylarında çok parlak olduğu için öğleden sonra güneş gözlüğü olmadan dışarı çıkmamaya başlayarak başlayabilirsiniz. Zararlı ışınlar (UVA ve UVB) düzgün bir şekilde müdahale etmediğinden, suni gözlük gözlerinize çok zarar verir. Bu nedenle ne olursa olsun marka, UVA ve UVB koruma gözlüğü ile gözlük satın alın.

Sigara Göz Sağlığını Etkiliyor

Sigarayı bırakmak hem gözleriniz hem de genel sağlığınız için en büyük adım olur. Göz sağlığı için gereken vitaminleri de önerilen oranlarda tüketmelisiniz. Sağlığınızı korumak için almanız gereken bazı önlemler var. Ayrıca dikkatli olduğunuzda bu önlemleri almanız ve sağlıklı gözünüz olması da mümkündür. Peki, almanız gereken önlemler nelerdir? İşte birkaç öneri:

Gözlerinizi korumanın ilk adımı gıdaları özenle seçmektir. Omega 3 yağ asitleri, lutein, çinko, C vitamini ve E vitamini katarakt gibi yaşla ilgili görme problemlerini önlemeye yardımcı olabilir. Ispanak, somon balığı, ton balığı ve diğer yağlı balıklar, yumurta ve diğer etsiz protein kaynakları, ya da narenciye veya narenciye diğer meyve veya meyve suları gibi yeşil ve yapraklı sebzeleri tüketmesi için iyi göz sağlığınızın olması yararlı olabilir. Sigara, katarakt riskini arttırır ve gözlerdeki sinir hasarını arttırır. Daha önce sigara bırakmayı denemediyseniz, tekrar deneyin. Sigara içmeyi bıraktıkça, başarılı olma ihtimaliniz de o kadar yüksek olur.

Güneş Gözlüğü Seçimi

Doğru güneş gözlüğü güneşin UV ışınlarından gözlerinizi koruyacaktır. Çok fazla UV ışınına maruz kalınması, katarakt ve sarı nokta hastalığı geliştirme riskinizi artırır. Dikkat etmeniz gereken şey doğru güneş gözlüğü seçmektir. UVA ve UVB ışınlarını% 99 ila% 100 arasında engelleyen güneş gözlüğü seçmelisiniz. Güneş gözlüğü alacaksanız UV koruması olmasına dikkat edin. Bu sebeple daha iyi koruma için güneş gözlüğü kullanmanın bir yararı var. İşyerinde veya evinizde tehlikeli ve yanıcı malzemelerle çalışıyorsanız, daima güvenlik gözlükleri takın. Bilgisayar ekranına uzunca bir süre bakmak, kuru gözler, boyun, sırt ve omuz ağrısı, göz yorgunluğu, bulanık görme ve baş ağrısı neden olabilir. Bu nedenle, bilgisayar kullanımı için uygun gözlük takın, bilgisayarınızın konumunu iyi ayarlayın rahat bir sandalye seçin.

Bir önceki makalemiz olan Göz Numarası Büyümesi Ne Zaman Durur? başlıklı yazımızıda okumanızı öneririz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz