Sırt Ağrısını Önlemenin Yolları

Sırt Ağrısını Önlemenin Yolları

Gün içinde birçok farklı aktivite yapıyoruz ve sırtımızı yanlış, tehlikeli pozisyonlarda tuttuğumuzu fark etmiyoruz bile. Sırt ve belde meydana gelen çoğu incinmenin altında yatan sebep aslında çok basit günlük aktivitelerimizi gerçekleştirirken meydana gelen yanlış hareketlerdir. Bu yazımızda sırtınızda meydana gelen ağrı ve incinmeleri nasıl önleyebileceğinizi anlatacağız.

sırt ağrısını önlemenin yolları

Uzmanlara göre birçok sebepten oluşabilen sırt ağrılarını önlemenin ilk adımı ağrının kaynağını bulmaktan geçiyor. Öncelikle ağrının sırttan mı boyundan mı yoksa belden mi kaynaklandığı belirlenmelidir. Daha sonraki adımda ise sırt kaslarını gevşetmek geliyor. Kas gevşetici merhem ve kremler ile dairesel hareketlerle kasların gevşemesi sağlanır. Bu aşamadan sonra ağrıyan bölgeye ısıtılmış bir havlu koymak sıcaklığın bölgeye yayılmasını ve kasların daha da gevşeyip ağrının azalmasını sağlayacaktır. Doktorunuzun önereceği fiziksel aktiviteler ve fizik tedavi programları ile sırt ve boyun kasları güçlendirilebilir.

Bunun yanında gün içinde sürekli tekrar ettiğimiz basit aktiviteleri gerçekleştirirken sırtınızı korumaya özen göstermelisiniz. Örneğin; arabaya binmek gün içinde sürekli tekrar ettiğimiz bir hareket fakat arabaya inip binerken yaptığımız yanlış hareketler sırtımızı incitmemize sebep olabilir. Bunun için doğru hareketleri öğrenmeliyiz. Aynı şekilde sabahları yataktan kalkarken, gün içinde eşya taşırken ya da iş yerinde otururken hareketlerimize dikkat etmeliyiz. Streste sırt ağrısının baş etmenleri arasındadır. Öyle ki kasların sertleşmesi stresle birlikte gelişir, fazla stresli biriyseniz sırt ağrısı mutlaka karşılaşacağınız durumlardandır. Stresle baş etmenin yollarını bulmalısınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz