Tüm Ayrıntıları İle Miyom. Ne Zaman Ameliyat Edilmeli?

Tüm Ayrıntıları İle Miyom. Ne Zaman Ameliyat Edilmeli?

Rahim içerisinde oluşan bir doku olan miyomlar kadınları en çok endişelendiren rahatsızlıklardan biridir. Miyomların genellikle kanser ile karıştırıldığını gözlemlemekteyiz. Öncelikle miyomların iyi huylu olduğunu  ve kanser anlamına gelmediğini belirtmek gerekir. Özellikle 35 yaş üzerinde olan kadınlarda sıklıkla görülen miyomlar her 4 kadından birinde mevcut oluyor.

Elbette bu dokuların rahim içerisinde yerleşim gösterdiği yer, büyüklüğü ya da şekli farklı olabilir. Bazı kadınlarda rahmin dış duvarına yapışık bir şekilde gelişen miyomlar  bazı kadınlarda da rahim içerisinde farklı bir yerde görülebiliyor. Miyomların en önemli özelliği büyümeye devam etmesidir. Büyüdükçe rahim içindeki dokuları da bozmaya başlaması önemli bir unsur oluyor. Kadınlarda miyomlar  tek bir tane olabildiği gibi çok sayıda farklı ebatlarda da ortaya çıkabiliyor.

Genellikle oluştuktan sonra uzun yıllar küçük bir şekilde kalıyor ve sonrasında da büyümeye başlıyor. Miyomların oluşum nedeni ise hala tam olarak bilinemiyor.  Bu yönde çok sayıda farklı çalışma yapılmış olmasına karşın vücutta neden bu dokunun oluştuğuna dair net bir bulguya henüz erişilemedi. Bu nedenle olum nedenlerine dair net bir bilgi de verilemiyor. Ancak elde edilen tek bulgu miyomların oluşum nedeninin östrojen hormonu ile çok yakından ilgili olduğudur.

Miyomların tespit edilebilmesi için jinekolojik muayene ve ultrason görüntülemesine ihtiyaç duyuluyor.  Bu nedenle kadınların rutin jinekolojik muayenelerini aksatmamaları çok büyük bir önem taşıyor. Özellikle belirtiler kendini gösterdiğinde mutlaka bir sağlık kuruluşuna gitmek gerekir.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Adet dönemlerinin daha sık olması ve aynı zamanda daha uzun sürmesi en yaygın miyom belirtileri arasında yer alıyor.  Kadınların büyük bölümü adet dönemlerinin sıklaşması ya da süresinin uzaması nedeniyle sağlık kuruluşuna başvurduğunda rahminde miyom olduğunu anlıyor. Bununla birlikte adet dönemlerinin dışında kanama olması da yine yaygın bir şekilde görülen belirtiler arasında yer alıyor. Adet dönemlerinde ağrının çok daha fazla olması ve adet dönemi dışında da kramp ya da ağrı yaşanması belirtiler listesinde mevcut. Kanamanın sık ve uzun sürmesi nedeniyle hastalarda bir süre sonrasında kansızlık da görülebiliyor.

Doğum Kontrol Hapı Miyoma Neden Olur mu?

Çok uzun yıllar doğum kontrol haplarının  hormon dengesini değiştirmesi nedeni ile miyom  oluşumuna sebebiyet verdiği düşünülüyordu. Ancak bunun üzerine yapılan onlarca farklı araştırma  bu bilgiyi geçersiz kılıyor. Çünkü hayatında hiç doğum kontrol hapı kullanmamış olan kadınlar ile kullanmış olan kadınlar arasında miyom oluşumu bakımından hiçbir fark görülmüyor. Bu nedenle doğum kontrol haplarının miyoma  neden olduğunu belirtmek yanıltıcı olur. Böyle bir bilgi tıbben kanıtlanmış değildir.

Miyom Hamile Kalmayı Engeller mi?

Miyomlar  rahim içerisinde oluşum gösterdiği yere bağlı olarak hamile kalmayı engelleyebiliyor. Dolayısıyla miyomların  kısırlık nedenlerinden biri olarak görüldüğünü belirtebiliriz.  Ancak rahim içerisinde miyom olan her kadının hamile kalamayacağını belirtmek de doğru olmaz. Miyomların spermin ilerlediği yerde olması ve  rahim içerisindeki yumurtaları ulaşmasını engellemesi durumunda gebelik gerçekleşmiyor. Küçük ebatlarda olması ve rahim duvarına yapışık bir yerde konumlanması gibi bazı durumlarda kadınlar hamile kalabiliyor.

Miyom Düşüğe Neden Olur mu?

Kadınların yanıtını merak ettiği en önemli sorulardan biri de miyomum  gebelikte düşüğe neden olup olmadığıdır. Maalesef miyom düşüğe neden olabiliyor ve bu oran %40 gibi yüksek rakamlara tekabül ediyor. Miyomdan kaynaklanan düşükler genellikle hamileliğin erken dönemlerinde meydana geliyor. Miyom aynı zamanda rahim içerisinde plesantanın gelişmesine de engel olabiliyor. Bu durumda cerrahi operasyon ile miyomların çıkarılması gerekiyor. Miyom ameliyatı olan kadınların % 80’i yeniden hamile kalabiliyor.

Bu içerik https://www.esracabukcomert.com/miyom-ameliyati-ankara/ sayfasından derlenmiştir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz