Rahim Kanseri ve Tedavisi

  • KADIN HASTALIKLARI
  • Rahim Kanseri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 1.153 kez görüntülendi

Rahim Kanseri ve Tedavisi

Rahim kanserine, rahimin iç yüzeyinde yani endometriumda başladığı için endometriyal kanser de denir. Kadınlara musallat olan en yaygın kanser türüdür

ve erken yakalandığında hemen her zaman tedavi edilebilir.

Genellikle menopozdan sonra 50-70 yaşları arasında ortaya çıkar. Araştırmacılar kesin sebebini bilmiyorlarsa da menopozdan sonra alınan östrojen takviyesinin katkısı varmış gibi görünmektedir.

Belirtileri: Menopozdan sonra vajina kanaması, Menopozdan önce ağır kanamalı adetler veya iki adet arasında kanama, Vajinadan pembe, sulu bir akıntı.

Şişmanlık endometriyal kansere zemin hazırlar. Hatta tedaviyi de (ameliyat ve ışın tedavisi) zorlaştırır. Günümüzde, östrojen takviyesi yöntemi çok daha düşük dozda östrojeni, ayın belli bir kısmında projesteronla birlikte kullanarak uygulanmaktadır. Bu nedenle, uygun bir östrojen tedavisi görüyorsanız, bu sizin nüfusun geri kalan çoğunluğundan daha fazla kanser riskine sokmaz. Ancak menopoz belirtilerine karşı östrojen tek başına alınırsa kanamaya neden olabilir. Bu kanama endometriyal kanserin sebep olduğu bir kanamayla karıştırılırsa, teşhis gecikir.

Rahim kanserine yakalanma ihtimali yüksek olan kadınlar; hiç doğum yapmamış olanlar, kısırlık veya düzensiz adet problemleri olanlardır. Doğum kontrol hapı kullanan kadınların endometriyal kanser olma ihtimalleri azalır.

Tedavi Ameliyat
Doktorların çoğu histerektomi (rahmin alınması), tavsiye ederler. Fallop tüplerinin ve yumurtalıkların da alınması gerekir, çünkü kanserin bu organlara da yayılma eğilimi vardır.

Radyasyon
Kanser rahmin ötesine de yayılmışsa, ameliyattan sonra radyasyon tedavisi yapılmalıdır. Bazen ameliyat yerine radyasyon kullanıldığı da olur. Bu, genel anestezi altındayken vajina veya rahime bir alet veya radyum yerleştirilerek yapılan derin bir radyoterapidir. Radyum vücudun içinde birkaç gün kalır ve bu süre içinde hastanede yatılması gerekir. Bazen de birkaç yöntem bir arada kullanılır.

İlaç
Eğer kanser vücudunuzun başka yerlerine metastaz yapmışsa (yayılmışsa), projesteron büyümeyi genellikle durdurur. Bu 2-3 yıl içindir, hatta bazen daha bile uzun olabilir. Başka antikanser ilaçlar da kullanılabilir.

Bu yazı rahim kanseri nedir, rahim kanseri aşısı, rahim kanseri tedavisi, rahim kanserinin nedenleri sebepleri tedavisi, rahim kanserine iyi gelen bitkiler, rahim kanserine ne iyi gelir, rahim kanserine iyi gelen besinler şifalı bitkiler bitkisel çözüm konusunda yazılmıştır.

rahim kanseri belirtileri ve nedenleri, Kliterus, rahim ağzı kanseri belirtileri, rahim kanseri belirtileri, rahim kanserinin belirtileri, rahim kanserine ne gibi besinler iyi geliyor, rahim kanseri ve belirtileri, rahim kanseri tedavi, rahim kanseri nedir sebepleri, kliterus kanseri

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.