Adet Dönemindeki Sorunlar

Adet Dönemindeki Sorunlar

Adet dönemindeki yakınmalar kimilerinin günlük yaşantısını etkilemezken bazılarında ise depresyon dahil

olmak üzere çok ciddi şikayetler ortaya çıkabilir.

Bu özel dönemi kolay atlatmak için yazımıza göz atın. Kadın olmanın -Louboutin stilettolar, meyveli dudak parlatıcıları ve gün içinde kurulan Josh Holloway hayalleri gibi bazı harika tarafları vardır. Ama bunların yanına bir de sancılı adet günleri gibi can sıkıcı şeyler de ekleniyor.

Şu bir gerçek ki yüzde 70′imiz, ayın bu dönemiyle başa çıkabilmek için ağrı kesicilere başvuruyoruz. Ancak ağrıyı tanımak ve farkında olmak çok önemli. Çünkü kadın sağlığı uzmanları, her kadının belli seviyelerde adet ağrıları yaşadığını ve bunun ne kadarının normal olup olmadığının fark edilmesinin bu ağrılarla baş etmenin en kolay yolu olduğunu söylüyorlar. Araştırmalar, özellikle bu dönemde kendinizle ilgili ciddi bir sorun olduğunu düşünmenizin ağrıları artıracağını ortaya koyuyor.

Tamamen Normalsiniz, Eğer…
1. Yaşadığınız dayanılmaz kramplar bir veya iki gün sürüyorsa.
2. Ağrı kesiciler ağrılarınızı hafifletiyorsa.
3. Bel bölgenizde sızlama, göğüslerinizde hassasiyet ve karnınızda şişkinlik hissediyorsanız.
4. Adet dönemi öncesi şiddetli baş ağrılarınız ortaya çıkıyorsa.

Eğer adet dönemizinde yukarıdaki belirtileri taşıyorsanız tamamen normalsiniz, endişelenmenize gerek yok. Peki bu dönemde kendi kendinize geliştirdiğiniz iyileşme teknikleri ne kadar etkili? Kanepeye kıvrılıp yatmanın sizin için en iyi tedavi yöntemi olduğunu düşünebilirsiniz ancak egzersiz yapmak da başka bir çözüm olabilir. Egzersiz hareketleri kan akışınızı destekleyerek kramplara engel olacağı için ağrınızı da hafifletecektir. Spor salonuna gidemiyorsanız, diğer bir önerimiz de kanepenizde yatarken yanınızda bir sıcak su torbası bulundurmak olacak. Bilim adamları tıpkı ağrı kesici haplar gibi ısıyla yapılan tedavinin ağrı mesajlarının beyne iletilmesine bir saat kadar engel olduğunu keşfettiler. Seks yapmak bu zamanlarda çok çekici görünmese de, aslında orgazm da, ağrılı günleri atlatmanızda size yardımcı olacaktır. Bilimsel araştırmalar, kadınların acıya dayanıklılığının orgazm sırasında yüzde 110 arttığını gösteriyor.

Doktorunuza Görünün, Eğer…
1. Ağrınız sadece ilk bir-iki gün değil tüm adet dönemi boyunca devam ediyorsa, hatta kanamanız bittikten sonra bile sancılarınızdan kurtulamadıysanız; bu durum bir enfeksiyonun habercisi olabilir ve kısırlık gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
2. Regl öncesinde yeşilimsi bir akıntınızın olması cinsel yolla bulaşan bir hastalığın belirtisi olabilir.
3. Ağrı karnınızdan yukarıya ya da uyluk bölgenize doğru yayılıyorsa rahim etrafında meydana gelen bir kanama, yani “endometriyoz” oluşabilir. Bu tip bir ağrıda hemen doktorunuza görünmelisiniz.

Kafein, Sigara ve Alkolden Uzak Durun
Doktora gitmeyi gerektirmeyecek hafif şikayetler olduğunda alınacak küçük önlemler ve yaşam şeklindeki basit değişiklikler yararlı olabilir. Her gün kalsiyum, D vitamini ve folik asit içeren destekler almak ve düzenli egzersiz yapmak önemlidir. Ayrıca sağlıklı beslenmek (meyve, sebze, tam tahıllı yiyecekler ağırlıklı), şekerli tuzlu yiyeceklerden, kafeinden, sigaradan ve alkolden uzak durmak, düzenli ve yeterli uyumak, stresle baş etmenin yollarını bulmak bu dönemde şikayetlerin hafiflemesini sağlayabilir. Daha kötü durumlarda doktora danışılması, gerek görülürse reçeteli ilaçlar kullanılması uygun olabilir.

Bu yazı adet öncesi sendromu, adet öncesi sıkıntılar, adet öncesi sivilce, adet öncesi sarı akıntı, adetten önce kahverengi akıntı, adet dönemi öncesi cinsel ilişki, adet dönemi öncesi baş ağrısı, adet döneminden önce ilişkiye girmek, adet döneminden önce kan gelmesi, adet kanamasından önce lekelenme konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

adet öncesi sari akinti, adetten once kan gelmesi, adet döneminden önce kan gelmesi, adet öncesi kan gelmesi, kahverengi akıntı varken ilişkiye girilirmi, adet oncesi cinsel iliski, adet öncesi ilişki, adet öncesi ilişkiye girmek, regl öncesi cinsel ilişki, adet donemınden sonra kan gelmesı

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz