Adet Görememe Nedir

Adet Görememe Nedir

14 yaşına kadar meme büyümesi, tüylenme gibi sekonder seks karakterlerinin gelişmemesi veya 16 yaşına rağmen ilk adetin görülmemesi veya normal adet gören kadında 3 siklus boyunca adet olmaması amenore olarak

adlandırılır.

Hayatında hiç adet görmemiş ise buna primer amenore, daha önceden düzenli adet gören kadında adetin kesilmesine de sekonder amenore adı verilir.

ADET GÖREMEME SEBEPLERİ
Asherman sendromu: Geçirilmiş kürtajlara bağlı olarak rahim içinde yapışıklıklar olur ve amenore yanında normal fakat miktar olaarak azalmış adetler olabilir.Tedavisi olayın şiddetine göre değişir.

Gelişim Bozuklukları: Müllerian agenez olarak da bilinir. Burada gelişimsel olarak rahim, tüpler ve vajenin üst kısmı yoktur. Vajen kör bir sonla noktalanır. Over fonksiyonları normaldir ancak kanama olmaz.

Androjen Duyarsızlığı: Kişi genetik olarak erkektir ancak erkeklik hormonuna karşı duyarsızlık olduğundan kişinin batın içinde testisleri olmasına rağmen dış görünüşü kadın gibidir. Durum fark edildiğinde testisler alınmalıdır.

Turner Sendromu: Kişide genetik bir bozukluk vardır. 46 yerine 45 kromozom bulunur

Gonadal agenez: Kişide overler gelişmemiştir.

Resiztant over sendromu: Kişide over olmasına rağmen bu hormonlara karşı dirençlidir.

Prematür over yetmezliği: Erken menopoz olarak da bilinir.

Radyasyon ve kemoterapi: Tedavilere bağlı olarak overler fonksiyonlarını yitirir.

Hipofiz tümörü: Hipofiz bezinden kaynaklanan bir tümör nedeni ile hormonal düzen bozulur. En sık prolaktinom görülür. Burada süt hormonu olan prolaktinom fazla miktarda salgılanır ve bu diğer hormonların salınımını bozacağından adet düzenini bozar ve kısırlığa sebep olabilir. En sık bulgu memelerden kendiliğinden süt gelmesidir. Eğer tümör 10 mm’den büyükse cerrahi gerekebilir. Diğer durumlarda ilaç tedavisi yeterli olur.

Sheehan Sendromu: Doğum sonrası kanamaya bağlı olarak hipofiz bezinde enfarktüs olur ve hormon salgılanması bozulur.

Hipotalamik amenore: Daha öncede belirtildiği gibi stres, üzüntü, kilo değişimi gibi nedenlere bağlı olarak görülür.

Bu yazı adet görememe nedir, adet görememe sebepleri, adet görememe neden olur, adet görmeme hastalığı, adet olamama sorunu, adet görmemenin sebepleri, neden adet olunmaz, adet kanamasının olmama sebebi, adet neden gelmez, adet gelmemesinin sebepleri. konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

adet görememenin zararları, adet gelmemesinin sebepleri, adet olmanin zararlari, adet gelmemesinin nedenleri, adet görmemenin zararları, adet neden gelmez, adetin gelmemesinin sebepleri, adetin gelmemesinin nedenleri, adet gelmemesinin nedeni, adet neden olunmaz

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz