Trafik Kazalarında Bilinmesi Gereken İlk Yardım Müdahaleleri

  • İLK YARDIM
  • Trafik Kazalarında Bilinmesi Gereken İlk Yardım Müdahaleleri için yorumlar kapalı
  • 5.035 kez görüntülendi

Trafik Kazalarında Bilinmesi Gereken İlk Yardım Müdahaleleri

Trafik Kazalarında Bilinmesi Gereken İlk Yardım Müdahaleleri

Trafik kazaları, en çok insan ölümlerine neden olan olaylar arasında yer almaktadır. Durum böyle olunca da trafik kazalarında ilk yardım kuralları nelerdir herkesin öğrenmesi gerekmektedir. Sağlık ekipleri olay yerine gelinceye dek yaralıları hayatta tutma ve yaşamsal faaliyetlerini devam ettirme yöntemleri olarak bilinen ilk yardım kurallarını uygulayabilmeniz için de ilk yardım eğitimi almış olmanız şarttır. Aksi halde yaralının ölümüne ya da sakat kalması gibi durumlara sebebiyet vermeniz de olasıdır. İlk yardım eğitimi almamış biriyseniz kazada yaralanan kişilere kesinlikle müdahale etmemeniz ve onları yerlerinden kıpırdatmamanız gerekmektedir. Peki, trafik kazalarında ilk yardım nasıl yapılmalı gelin hep birlikte öğrenelim.

Kazalarda İlk Yardım

Trafik kazalarında ilk yardım ilk yardım nasıl yapılır sorusunu soranların yapması gereken öncelikli şey kendi güvenliğini sağlamaktır. İkinci adım ise etrafta bulunan başka insanlar varsa bu insanları organize edip yaralılara yardımcı olmalarını sağlamaktır. Meraklı kalabalığı uzaklaştırıp yaralılara nefes alacakları alanlar açmak da oldukça önemlidir. Kaza anında yaralılara müdahaleye başlamadan önce ilk yardım ekiplerine ve polise haber vermek gerekmektedir. 112 acil yardım servisi ve 155 polis hattını aramak bir sonraki adım olmalıdır. Kazada yararlananların durumlarına göre bir plan oluşturmalıdır. Kırık ve çıkığı olan yaralılardan önce kanamalı yaralılara müdahale edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Yaralıların solunum ve bilinç durumları kontrol edilmelidir.

Trafik kazalarında ilk yardım yaparken bilinci açık olan yaralıları sakinleştirecek konuşmalar yapılmalı ve onların asla kendi yaralarını görmelerine izin verilmemelidir. Kırık, çıkık ve kanamalarsa olay yerinde anında müdahale yapılmalıdır. Kanaması olan hastalara tampon yaparak kanı durdurmak en hayati müdahalelerden biri olacaktır. Hastaya müdahale etmeden önce onun şikayetlerini dinlemeli ve onlarla sakin bir şekilde konuşulmalıdır. Yaralının vücut sıcaklığını sabit tutacak uygulamalar yapılmalı ve yaralının şoka girmesi önlenmelidir. İlk yardım eğitimi almamış olan kişilerin hastalara hiçbir müdahalede bulunmaması gerekmektedir. Bilgi sahibi olan kişilerin ise hastaların bilgilerini kayıt aldıktan sonra gelen ilk yardım ekiplerine anında bildirmesi ilk yardım hızını oldukça fazla etkileyecek ve belki de bazı hastaların hayatta kalmalarını sağlayacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.