Sinir Sıkışması Nedenleri ve Tedavisi

  • Genel Sağlık
  • Sinir Sıkışması Nedenleri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 576 kez görüntülendi

Sinir Sıkışması Nedenleri ve Tedavisi

Sinir sıkışmasının birçok nedeni vardır ve vücudun birçok bölgesinde sinir sıkışması olayı meydana gelebilir. Sinir sıkışmaları genelde bel bölgesinde olmaktadır. Sinir sıkışması problemi yaşayan insanların büyük çoğunluğu bel ve çevresinde oluşan sinir sıkışmalarından şikayetçidir. Bu konuda bel çevresinde oluşan sinir sıkışmalarının nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verilecektir.

Nedenleri
Bel bölgesindeki sinir sıkışmalarının büyük çoğunluğu, yerinden hareket eden ve yuvasından çıkarak çevresinde bulunan sinirlere baskı yapan diskler nedeniyle meydana gelmektedir. Ancak sinirin alanını kısıtlayan artrit gibi sorunlarda sinir sıkışmasına yol açabilir. Geçici sıkışmalar ise genellikle uzun süre yanlış bir pozisyonda durmak ve beli zorlamak nedeniyle görülür. Siniri sıkıştıran, üzerinde baskı oluşturan neden belirlenirse buna uygun bir tedavi gerçekleştirilebilir.

Belirtileri
Bel bölgesinde uyuşma ve hissin azalması
Keskin ve şiddetlenen bir ağrı
İğne batması hissi
Etkilenen bölgedeki kasların güçsüzleşmesi
Ayaklarda hissizlik
Yürürken, özellikle merdiven çıkarken yaşanan ağrılar
Bacakta karıncalanma

Belde sıkışan sinir nedeniyle yaşanan ağrılar sadece bel bölgesinde oluşabileceği gibi kalçadan bacaklara doğru inebilir. Belirtiler sinir üzerindeki basınca bağlı olarak hafif, orta dereceli veya şiddetli olarak görülebilir. Bazı hareketler ve pozisyonlar ağrıyı aniden şiddetlendirip hareket kabiliyetini kısıtlayabilir. Bacaklara kadar vuran bel ağrısı için vakit kaybetmeden doktora gidilmesi ve tedavinin başlatılması tavsiye edilmektedir.

Tedavisi
Ağrının şiddetine bağlı olarak dinlenme, ilaç tedavisi veya ameliyat gibi farklı tedavi yöntemleri vardır. Ağız yoluyla alınan ilaçların yeterli gelmediği durumlarda steroid enjeksiyonları kullanılabilir. Çoğu durumda bel bölgesinde meydana gelen sinir sıkışmaları akuttur ve zaman içinde normale döner. Kronik sinir sıkışması tedavisi içinse sinire baskı yapan sebebin belirlenmesi ilk adımdır. Ağrılar başlar başlamaz doktora giderek tedavi sürecinin başlatılması ağrıların daha kısa sürede hafifletilmesi bakımından önemlidir. Fazla kiloların verilmesi, bir şey taşırken özen gösterilmesi, bilgisayar başında doğru pozisyonda oturulması gibi günlük hayatta alınacak tedbirlerle sinir üzerindeki baskı azaltılabilir. İlaç tedavisinde kas gevşeticiler ve ağrı kesiciler yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu yazı sinir sıkışması nedir, sinir sıkışması ameliyatı, sinir sıkışması belirtileri, sinir sıkışmasının nedenleri, sinir sıkışmasının sebepleri, sinir sıkışmasının bitkisel tedavisi, sinir sıkışmasına bitkisel çözüm ilaç, sinir sıkışmasına kesin çözüm ne iyi gelir, sinir sıkışması nasıl olur anlaşılır tedavi edilir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

sinir ağrısı nedir, belime iğne batması, gebelikte belde batma, BELDE VE AYAKTA SİNİR, siyatik sinir nerden geçer, belimde igne batmasi, belden karına vuran ağrı hissine bitkisel çözümleri, siniri sıışmasına ne iyi gelir, belde iğne batması gibi ağrının tedavisi, belde sinir skmas

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.