Ulnar Sinir Sıkışması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir

Ulnar Sinir Sıkışması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir

Ulnar Sinir Sıkışması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir

Kollarda bulunan sinir hücreleri belirli zaman aralığında sıkışarak çeşitli sancıların meydana gelmesine neden olmakta. Bu soruna neden olan etmenler araştırıldığında dirsek içeriğinde bulunan 3 sinir hücresinden birinin neden olduğunu tespit etmiştir. Ulnar Sinir Sistemi Sıkışması olarak adlandırılan bu durum kişilerde çeşitli işlevsel bozukluklar meydana gelmesine neden olmakta

Ulnar Sinir Sıkışması Nasıl Ortaya Çıkar?

Ulnar Sinir Sıkışması daha çok kişilerde anlık olarak ortaya çıkmakta olup anlık olarak fazladan yük kaldırılması durumunda meydana gelmektedir. Eklem bölgelerinin bir anda zorlanılması kas sistemlerinde sinir sıkışması durumunun meydana gelmesine neden olmakta. Bu sorun dikkat edilmediği sürece ciddi anlamda sorunlar meydana getirmekte olup sorun ile mücadele eden kişilerin yaşamlarının değişmesine dahi neden olmakta.

Ulnar Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir?

Bu sorunun belirtileri ilk olarak parmaklarda meydana gelen uyuşukluk ya da karıncalaşmanın hissedilmesidir. Sanki kasların çekiliyor gibi hissediliyor olması sorunun dirseklere kadar hissedilmesine olanak sağlamakta. İlk başlarda sorun ile mücadele eden kişiler en ufak işleri dahi yerine getiremez, kendilerini oldukça zorlanıyor hissetmelerine neden olmaktalar. Sinirin giderek sıkışıyor olması kollarda ve dirseklerde yer yer morarmalar, şişmeler belirli bir süreden sonra kolun tamamen işlevini kaybetmesine dahi neden olmakta. Özellikle bu sorunu yaşayan kişiler günlük hayatlarında birçok zorluklar yaşamaktadır.

Ulnar Sinir Sıkışması Tanısı Nasıl konulur?

Öncelikle Sinir sıkışması hisseden kişilerde sorunun ilk nasıl meydana geldiği öğrenilmelidir. Doktorlar tarafından sorunun algılanmasının ardından başlayacak fiziksel muayene sadece uzman bir kişi tarafından yürütülmelidir. Röntgen, MR gibi üst düzeyi görebilen ekipmanlar ile sinir sıkışmasının hangi aşamada ve temelinin neden kaynaklandığı kolay bir şekilde tespit edilmektedir. Daha çok sohbet şeklinde yürüyen tanı şikayetler üzerinden yürümekte olup ağrı şiddetine göre belirlenecek tedavi öncelik değerlerine göre şekillenmektedir. Sıkıntılı bir dönem geçiren kol eğer tedavi edilmeden kullanılmaya devam ederse ciddi sorunların meydana gelmesine neden olmakta.

Ulnar Sinir Sıkışması Nedenleri Nelerdir?

Sinir sıkışmaları daha çok kişinin kendisinden fazla bir potansiyel göstermeleri durumunda meydana gelmektedir. Genel olarak günlük işleri ağır işler yapılması, sürekli çalışmaya bağlı yorgunluk durumunun meydana gelmesi, Plansız yapılan spor, uzman çalışmaları olmadan yapılan koşma dahil birçok bilinçsiz davranış sinirlerde sıkışma durumlarının meydana gelmesine neden olmakta.

Ulnar Sinir Sıkışması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sinir sıkışması tedavisi genel olarak sıkışma olan bölümlerde damar tedavisi şeklinde ilerlemektedir. Sinir sıkışması olan bölgelere yapılan bandaj işlemlerinin yanında doktorlar tarafından uygulanacak profesyonel ilaç tedavisi sıkışmaların büyük oranda önüne geçmektedir.  İlaç tedavisi beraber uygulanacak profesyonel fizik tedavi işlemleri sıkışmaların büyük oranda tedavi edilebilmesine olanak sağlamakta. Tedavinin en büyük aşamalarından birisi olan egzersizler sıkışmaların büyük oranda azalmasına, yavaş yavaş azalarak ortadan kalkmasına olanak sağlamaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz